Do kín na Slovensku vlani prišlo výrazne menej návštevníkov ako v roku 2019. Únia filmových distribútorov (UFD) Slovenska to zdôvodnila koronavírusovou krízou spojenou s rôznymi obmedzeniami, ktorá zasiahla všetky oblasti kultúry vrátane kín a distribučných spoločností.

Kiná na Slovensku podľa UFD navštívilo vlani 2,36 milióna divákov. V porovnaní s predchádzajúcim rokom, kedy návštevnosť dosiahla 6,53 milióna ľudí a priblížila sa k rekordu z roku 2017, to predstavuje pokles o viac ako tri pätiny.

Na snímke je dezinfekcia priestorov v SND pred galavečerom OTO.
Neprehliadnite

Slovenské národné divadlo pozastavuje predaj vstupeniek na predstavenia

Kiná boli v roku 2020 zatvorené 116 dní a následne sa obmedzili práce a tržby hlavných dodávateľov, distribučných spoločností," uviedla UFD. Dodala, že premiéry amerických filmových trhákov boli presunuté na tento rok.

Zhruba tretinou sa na minuloročnej návštevnosti kín v krajine podieľala slovenská produkcia. Vlani vo februári, teda zhruba mesiac pred prepuknutím koronavírusovej krízy v krajine, mala premiéru dráma Sviňa o prepojení politiky a mafie, ako aj o vražde novinára. Dej filmu, ktorý pripomína niektoré kauzy na Slovensku vrátane vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky, sa stal trhákom hneď od jeho uvedenia v kinách.

Na snímke budovy RTVS v Mlynskej doline. Bratislava, 16. júla 2020.
Neprehliadnite

RTVS spustí vlastný spravodajský web od začiatku februára

Slovensko po prepuknutí epidémie Covidu-19 nariadilo vlani v marci uzatvorenie množstva prevádzok vrátane kín. Neskôr karanténne opatrenia síce uvoľnili, po prepuknutí druhej vlny koronavírusu ich ale opäť sprísňovali. V súčasnosti kiná zostávajú zatvorené.