FAQ (často kladené otázky) pre začiatočníkov. Ak stále iba zbežne tušíte, čo to digitálna televízia, respektíve digitalizácia je, v tomto Návode na digiprežitie vám digitálne.mediálne.sk dá niekoľko cenných rád, aby ste boli v (digitálnom) obraze a niekto vám náhodou nenanútil niečo, čo nepotrebujete. Ak nerozumiete akémukoľvek pojmu, otvorte si náš Slovník, ktorý vám termíny vysvetlí bez navodenia migrénových stavov.
1. Čo je to digitálna televízia?
Digitálna televízia je spôsob prenosu televízneho signálu. Kým na bežnú anténu a základnú ponuku káblových operátorov chytíte ešte analógový TV signál, pri satelitnom, DVB-C či IPTV príjme k vám putuje digitálny signál. Jeho výhody? Za istých okolností lepšia kvalita obrazu (i keď v dobrom pokrytí analógovou anténovou televíziou a pri analógovej káblovke je kvalita s digitálom v podstate porovnateľná), väčší počet programov, ktorý digitálny signál unesie, a možnosť šírenia doplnkových služieb ako HD, EPG, VOD (ehm...Slovník je tu). Viac ako digitálna televízia by vás možno malo zaujímať...
2. Čo a načo je digitalizácia
Digitalizácia znamená prechod z analógového na digitálny TV príjem. Digitalizáciu nemusíte riešiť, ak prijímate televíziu cez satelit či IPTV – oba spôsoby fungujú digitálne. Digitalizáciou sa nemusíte zaoberať ani vtedy, ak máte analógovú káblovku – operátori ako UPC sa na jej ukončenie nechystajú, prechod na digitálnu verziu tejto služby (alebo ku konkurencii) môžete zvážiť, ak chcete viac programov, HD kanály a podobne. Digitalizáciu budete musieť už onedlho riešiť, ak doma či na chate využívate anténový príjem. Najneskôr na prelome rokov 2011 a 2012 sa začne s vypínaním analógového signálu, čo znamená, že na starý televízor už nenaladíte nič a musíte „upgradenúť“ na novšie vybavenie.
3. Kedy a načo treba set-top-box
Ak chcete zotrvať pri anténovom príjme, váš starší televízor bude potrebovať set-top box pre systém DVB-T (digitálnu anténovú televíziu). Novšie ploché televízory majú zväčša zabudovaný takzvaný digitálny tuner, ktorý si so signálom DVB-T poradí. Výnimka je, ak sa napájate na spoločnú anténu na paneláku – tú musí prichystať na digitálny signál technik, ináč zostane nepoužiteľná. Alebo si môžete zakúpiť malú izbovú anténu, ak je signál vo vašom okolí dostatočne silný. Alebo môžete anténu po rokoch oželieť a rozhodnúť sa pre iný spôsob TV príjmu ako satelit, káblovku, MMD či IPTV. Určite nebudete jediní.
4. Koniec analógovej televízie. Kedy začne digitálna?
DVB-T síce funguje na väčšine územia od konca roka 2009, no ešte žiadne vypínanie analógovej televízie nehrozí. Presný termín je dokonca neznámy – platí iba jeden deadline: koniec roka 2011. Najneskôr vtedy by sa mal v lokalitách po celom Slovensku prepnúť analógový TV signál na DVB-T. Ak ste už dlhšie rozmýšľali nad opustením starej dobrej antény a prechodom na iný spôsob TV príjmu, nech sa páči – možností máte neúrekom. Satelit, káblovka či IPTV vám ponúknu oveľa väčší výber programov a služieb ako anténová televízia. Ale nenechajte si rozhodnutie natlačiť pochybnými podomovými predajcami – zatiaľ sa nič nevypína. Začnite si zbierať informácie – od jednotlivých operátorov a zo stránky digitálne.mediálne.sk, kde vám posunieme všetky aktuality, ako aj testy jednotlivých spôsobov TV príjmu.
5. Aké sú výhody digitálnej televízie (DVB-T)?
Hlavnou výhodou DVB-T je, že je – až na investíciu do nového televízora či set-top boxu – zadarmo. V niektorých lokalitách sa môže zlepšiť kvalita obrazu, niekde si budete môcť naladiť programy, ktoré cez anténu dosiaľ dostupné neboli. Od konca roka sa dajú naladiť na takmer celom území dva okruhy STV (Jednotka, Dvojka), Markíza a Joj – čiže žiadna revolúcia sa nekoná. Na obmedzenom území môžete sledovať cez DVB-T aj Trojku, Doma a Joj Plus, ktoré sa šíria zatiaľ iba provizórne. Ak vám stačia tieto základné slovenské stanice, DVB-T je pre vás a môžete zainvestovať aj do set-top boxu – s rizikom, že technológia sa o pár rokov zmení (začne sa používať iný štandard) a opäť môžete kupovať nový box. Zatiaľ nie je potvrdené ani to, či sa cez DVB-T bude raz šíriť trvalo televízia vo vysokom rozlíšení – dosiaľ sa tak stalo iba krátkodobo a na malom území počas veľkých športových udalostí. Akékoľvek iné doplnkové služby sú pri DVB-T skôr nerealistické.
6. Alternatívy DVB-T - satelitná televízia, káblovka, MMDS
Satelit, IPTV, káblovku, MMDS – konkurencia medzi operátormi je na Slovensku našťastie veľká. Existujú služby bez mesačného poplatku s malým základným poplatkom a väčšími vstupnými investíciami alebo TV balíčky za mesačný paušál s bohatšou programovou ponukou. Najdôležitejšie možnosti vám budeme postupne predstavovať na digitálne.mediálne.sk.