O programových plánoch RTVS v televízii i rozhlase bola reč aj na prvom tohtoročnom zasadnutí Rady RTVS. Kým rozhlas bude pracovať so zhruba rovnakými peniazmi ako vlani, šéf televízneho programu Tibor Búza pre členov Rady veľa dobrých správ nemal.

RTVS má tento rok v oblasti televízneho programu zhruba rozpočet z roku 2015, povedal. Znamená to, že žiadne veľké novinky v programe nechystá a skôr hľadá prostriedky na zabezpečenie súčasnej programovej štruktúry.

Vykrytie straty si odnesie televízna výroba

RTVS si na tento rok naplánovala rozpočet o 4,4 milióna eur nižší ako vlani. Počíta totiž s nižším výberom úhrad od verejnosti, menším príspevkom od štátu aj nižšími ostatnými vlastnými príjmami.

Stratu má vykryť predovšetkým zníženie výdavkov v televíznej tvorbe a režijnej oblasti. Menej výdavkov do televíznej tvorby sa týka priamo divákov, ktorí od televízie vzhľadom na šetriaci režim nemôžu čakať zázraky.

Naopak, telerozhlas si v schválenom koncepte na tento rok priznal, že rozpočet pokryje iba základné nároky na výrobu a vysielanie, ale „pokles finančných zdrojov neumožňuje rozvoj náročnejších formátov“.

RTVS má v tohtoročnom rozpočte v oblasti externých výdavkov na televíznu výrobu 35,22 milióna eur – menej ako vlani aj predvlani. Na porovnanie rozpočet Českej televízie na výrobu je medziročne o 17 percent vyšší (2,59 miliardy korún, teda 102 miliónov eur).

Na šport a spravodajstvo pôjde síce v RTVS o zhruba 350-tisíc eur viac, na ostatnú výrobu a nákup programov ale o 1,1 milióna eur menej.

Úsporný režim vidno na viacerých miestach programového konceptu Jednotky a Dvojky. Napríklad podiel premiér slovenských audiovizuálnych diel bude na prvom kanáli tento rok nižší o 1,4 percentuálneho bodu (11,9 %). Na Dvojke o pol percentuálneho bodu (12,2 %).

Pri Jednotke RTVS uvádza, že zníženie objemu premiér slovenských filmov či seriálov súvisí so znížením rozpočtu a teda aj plánu výroby a premiérového vysielania v tomto roku. V prípade Dvojky hovorí o poklese spôsobenom rozpracovanosťou náročných časozberných dokumentov.

Zo zmluvy so štátom dostane RTVS na televízny program 19,3 milióna eur – rovnakú sumu ako vlani, no v minulom roku ju napokon dodatky navýšili o zhruba 300-tisíc eur.

Čo to znamená v praxi?

Hoci by diváci od verejnoprávnej televízie zrejme očakávali čoraz viac premiérovej tvorby a vlastných programov, vzhľadom na okolnosti – finančnú podvyživenosť – to v prípade RTVS bude inak.

Vidno to bude na konkrétnych slotoch v programovej štruktúre. RTVS už 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa