Film Kto je ďalší? je inšpirovaný nielen skutočnými príbehmi zo Slovenska, ale aj z Ruska a Ukrajiny. Nakrúcal sa u nás, v Česku, Číne, Južnej Kórei, Hong Kongu a Francúzsku, píše sa na oficiálnej stránke filmu.

M. Drobný mal okrem réžie na starosti aj scenár a produkciu. Za sebou má réžiu filmu Rytmus Sídliskový sen z roku 2015 či Ovce.sk. Kameramanom v jeho najnovšej snímke bol Richard Žolko, o strih sa postarala dvojica Miroslav Gerbel a Dominik Reisel.

„Posledný prípad je z Instagramu, kde falošný profil elite_model_europe láka od dievčat nahé fotografie a videá. Sleduje viac ako tisíc obetí a odhadujem, že s ešte väčším počtom z nich si píše. Agentúra Elitemodelworld sa dištancovala od tohto profilu a spoločne sme sa snažili ho zablokovať. Zatiaľ sa nám to nepodarilo,“ povedal M. Drobný.

Dodal, že film poukazuje na postup zneužitia dôvery a následného sexuálneho vydierania. Podľa jeho slov technológie predbehli legislatívu a nebezpečenstvá sú sofistikovanejšie. Skonštatoval, že rodičia vysvetlia deťom, že sa na ulici nemajú rozprávať s cudzími, ale nevarujú ich rovnako aj na internete.

„Vylákať nahú fotku od dievčat je jednoduché. Založí sa falošný profil agentúry alebo fotografa a obeť sa zručne manipuluje vidinou budúcej slávy,“ povedala Tatiana Ivanič Rybanská z Linky detskej istoty.

Ďalší spôsob je podľa jej slov to, že sa cez falošný dievčenský profil začne komunikovať s obeťou a nadviaže sa priateľský vzťah.

„Vzniknutá dôvera sa zneužije vzájomným posielaním polonahých alebo nahých fotiek či videí,“ ozrejmila s tým, že scenár funguje rovnako aj na chlapcov.

„Podozrenie, že niekto z nášho okolia zneužíva dieťa je veľmi nepríjemné. Môže ísť o blízku osobu, na ktorej nám záleží,“ skonštatoval klinický psychológ a súdny znalec Dušan Kešický s tým, že sa tejto téme ľudia radšej vyhnú. Zdôraznil však, že mlčanie prispeje k tomu, aby sa stalo obeťou ďalšie dieťa.

„Obeťou rozumieme stav dieťaťa, keď mu už nikto nevráti jeho prirodzenú sexualitu, ktorá sa navždy zdeformuje a bude tak odsúdené na celoživotné trápenie. Nielen seba, ale aj tých, ktorí sa budú pokúšať zdieľať s ním v budúcnosti intímnu blízkosť,“ vysvetlil.

Filmu patria víťazstvá z festivalov v Minsku a Moskve a ďalšie nominácie získal napríklad v Glosgowe či Barcelone.

Námetom je profil z Instagramu. Slovenský film odhaľuje sexuálne vydieranie na webe

Zdroj: Facebook