Najvyšší súd SR dnes podľa Sme.sk zrušil rozhodnutie Rady pre vysielanie a retransmisiu o odňatí viacerých frekvencií televízii Markíza, ktoré sa majú v blízkej dobe použiť pre digitálne vysielanie DVB-T. Súd vrátil prípad na opätovné konanie.

Sme.sk cituje riaditeľa kancelárie Ľuboša Kukliša, podľa ktorého Najvyšší súd vyhovel Markíze v tom bode odvolania, v ktorom televízia tvrdila, že sa nemala možnosť vyjadriť k zoznamu odnímaných frekvencií.

Rada odňala kmitočty STV, Markíze, Joj, Ta3 a viacerým lokálnym televíziám na základe zoznamu, ktorý pre radu dodal Telekomunikačný úrad SR. Proces prebiehal pre zákonom stanovené termíny v značnej časovej tiesni. Markíza vo svojom odvolaní okrem iného tvrdila, že rada jej odobrala aj také frekvencie, ktoré pre riadnu prevádzku ďalších multiplexov nebude potrebné vypnúť. Viac informácií.

Proti rozhodnutiu rady sa odvolala aj televízia Joj, ktorá argumentovala podobne ako Markíza. Odvolanie dala aj Ta3, ktorej rada zobrala jej jedinú analógovú frekvenciu v Bratislave.

Člen licenčnej rady Peter Abrahám, ktorý sa pred pár mesiacmi v médiách začal pozicionovať ako kritik mediálneho regulátora a zástanca súkromných televízií, v Sme varuje pred možnými žalobami zo strany televízií. "Ako praktik hovorím, že môžeme teraz očakávať aj možné žaloby za náhradu škody za nezákonný postup štátneho orgánu nielen od vysielateľov, ale predpokladám aj Towercomu. Je mi to naozaj ľúto," povedal pre Sme.

Televíziám ani Towercomu pritom dosiaľ žiadne škody vzniknúť nemohli, pretože žiadne analógové frekvencie sa ešte nezačali vypínať – napriek ich odňatiu podľa digitálneho zákona. Termín prechodu je na dohode veľkých televízií s operátorom Towercom. Zákon pozná „donucovacie“ prostriedky iba v tom prípade, ak by Towercom chcel spustiť druhý a verejnoprávny multiplx a s vysielateľmi sa na termíne prechodu nedohodol. Paradoxne, Markíze v odvolaní na Najvyššom súde prekážalo, že operátor má príliš veľké právomoci v celom procese prechodu.

Keďže Towercom avizoval, že tento rok sa analógové frekvencie vypínať nebudú, rozhodnutie Najvyššieho súdu nemusí nutne znamenať naťahovanie digitalizácie. Plynulosť prechodu bude teraz závisieť najmä od toho, ako dlho sa budú „vyjadrovať“ v rámci opakovaného odnímania kmitočtov súkromné televízie a či prípadne nebudú iniciovať ďalšie súdne kroky, ak so zoznamom odňatých frekvencií nebudú súhlasiť.