Slávnostné vyhlásenie výsledkov odvysielala v prime-time Jednotka naživo z priestorov Slovenského národného divadla, konkrétne zo Sály opery.

Moderovania sa aj tentoraz ujala dvojica Adela Vinczeová a Štefan Chrappa. Na úvod informovali, že dosiaľ prišilo do ankety vyše 100-tisíc hlasov. Posielať ich bolo možné aj počas vysielania.

Na záver večera bola vyhlásená prvá trojka Najväčších Slovákov. Na treťom mieste sa umiestnil kňaz Anton Srholec a na pomyselnej striebornej priečke Ľudovít Štúr. Víťazom ankety, ktorého meno oznámil generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník, je M. R. Štefánik. Zhodou okolností si sté výročie jeho tragickej smrti pripomenieme v sobotu.

Finále Najväčšieho Slováka bolo venované všetkým osobnostiam z top desiatky, prítomní boli aj ich obhajcovia. Za Ľ. Štúra sa prihováral Dušan Jamrich, M. R. Štefánika obhajoval Michal Havran. Cyklista Peter Sagan, ktorý bol jedinou žijúcou osobnosťou top 10 tejto ankety, „patril“ moderátorovi Marcelovi Merčiakovi.

A. Srholca vyzdvihol Róbert Bezák, Jozef Golonka bol obhajcom Alexandra Dubčeka, o ktorého živote rozprával aj historik Pavel Pollák. Pozitíva Jozefa Gabčíka pripomenul priamy účastník SNP Vladimír Strmeň, Peter Cabadaj obhajoval Jánošíka, Božidara Turzonovová solúnskych bratov Cyrila a Metoda a Ján Čarnogurský Andreja Hlinku.

Obhajcom Gustáva Husáka bol v stredu večer Samuel Zubo. V dokumente, ktorý vyvolal početné diskusie, jeho pozitíva prezentoval súčasný predseda Komunistickej strany Slovenska (KSS) Jozef Hrdlička.

Najväčší Slovák je Štefánik. V ankete RTVS získal najviac hlasov

Zdroj: RTVS

Slávnostného večera sa zúčastnili aj historici Daniela Kodajová, Patrik Dubovský a Dušan Kováč, ktorý bol zároveň odborným garantom ankety. Počas programu poskytli odborný pohľad a dopĺňali niektoré vyjadrenia obhajcov.

RTVS v rámci ankety navštívila aj slovenské gymnáziá, ktorých študenti mali možnosť hlasovať za svojich favoritov. Toto hlasovanie nazvala „mladá voľba“. Aj v nej sa na treťom mieste umiestnil A. Strholec, druhý skončil Ľ. Štúr a Najväčším Slovákom je aj pre slovenských študentov M. R. Štefánik.

V predchádzajúcich týždňoch odvysielala RTVS na Jednotke aj dokumenty a diskusie o každom Slovákovi z top desiatky, ktoré mali už spomínaných obhajocov. Ich tvrdenia dokresľovali dokumentárne zábery, po nich nasledovala odborná diskusia za prítomnosti odborníkov, ktorú moderoval Š. Chrappa.

V rámci ankety Najväčší Slovák samotným diskusiám predchádzalo vyhlasovanie výsledkov nominačnej fázy, teda mien stovky Najväčších Slovákov, ktorá vzišla z SMS nominácií ľudí.

Diváci posunuli do top poradia aj speváčku Mariku Gombitovú. Tá však sama požiadala o vyradenie z ankety. RTVS sa rozhodla vyjsť v ústrety jej prosbe a kontaktovala vlastníka licencie – britskú BBC. Po schválení zmeny tak do top 10 posunula J. Gabčíka, ktorý sa v predchádzajúcej nominačnej fáze umiestnil na 11. priečke.

RTVS ešte koncom minulého roka postupne predstavila štyridsať osobností, ktoré sa umiestnili na stom až 61. mieste. Následne počas prvého galavečera prvého januára vyhlásila ďalšie osobnosti na vyšších priečkach a rovnako finálovú desiatku.

Anketa Najväčší Slovák vznikla na Slovensku podľa licencie, ktorej vlastníkom je britská BBC. Podľa nej RTVS spomínané dokumenty nemôže vysielať samostatne – teda bez následnej diskusie – a ani ich reprízovať.

Nešlo však o posledný hraný počin o osobnostiach z top desiatky. Peter Núňez, producent šou Najväčší Slovák, totiž podpísal zmluvu s RTVS o novom projekte s pracovným názvom DNA: Hrdina, ktorý má vzniknúť mimo samotnej ankety.

Aktualizované 2.5.: RTVS informuje aj o presnom umiestnení v top 10, pričom priblížila aj počet SMS hlasov, ktoré jednotlivé osobnosti získali. Na štvrté miesto Slováci posunuli A. Hlinku, prvú päťku uzatvorili Cyril a Metod.

Diváci v hlasovaní o najväčšieho Slováka poslali podľa nej od prvého januára do prvého mája – hlasovanie bolo zastavené počas priameho prenosu – celkovo 108 229 hlasov.

Víťaz, M. R. Štefánik, získal takmer polovicu zo všetkých hlasov, diváci poslali presne 48 968 SMS správ s jeho súťažným číslom. Ľ. Štúr sa umiestnil druhý s počtom hlasov 18 596, tretiemu A. Srholcovi poslali diváci 10 935 hlasov.

Galavečer si na Jednotke v stedu večer pozrelo 270-tisíc divákov v cieľovej skupine 12+, podiel na trhu dosiahol 13,8 percenta. Trhovým lídrom bola v tom čase Chart Show na Markíze.

Výsledky finálnej časti ankety Najväčší Slovák (hlasovanie od 1. 1. do 1. 5.)

1. Milan Rastislav Štefánik – 48 968 hlasov

2. Ľudovít Štúr – 18 596 hlasov

3. Anton Srholec – 10 935 hlasov

4. Andrej Hlinka – 6 996 hlasov

5. Cyril a Metod – 4 888 hlasov

6. Alexander Dubček – 4 575 hlasov

7. Gustáv Husák – 4 236 hlasov

8. Jozef Gabčík – 4 083 hlasov

9. Peter Sagan – 3 876 hlasov

10. Juraj Jánošík – 1 076 hlasov