„Světlana je skúsená moderátorka, ktorá dlhodobo odvádza výborné výkony v rozhovoroch s vrcholnými politikmi,“ uviedol riaditeľ spravodajstva a športu ČT Zdeněk Šámal, ktorého vo štvrtok citoval portál televízie.

Ponuku moderovať prezidentskú debatu pred druhým kolom priamych volieb dostal najprv Václav Moravec, ale odmietol ju. Ako jeden z dôvodov pritom uviedol, že nechce byť hromozvodom Zemanovej kritiky voči ČT.

„Generálneho riaditeľa som už v nedeľu informoval, že debatu moderovať nebudem,“ povedal V. Moravec už skôr.

M. Zeman V. Moravca často kritizuje a rozhovory s ním niekoľko rokov odmieta, napísal v stredu portál Novinky.cz.

V. Moravec svoje rozhodnutie nemoderovať diskusiu spresnil pre web Mediar.cz. Uviedol, že sa „líšili jeho predstavy a predstavy vedenia ČT o formáte, stopáži a podobne“.

„Dobré pre ČT a jej divákov je, že sa po mojom nedeľnom oznámení generálnemu riaditeľovi o nemoderovaní podarilo odblokovať odmietavý postoj kancelára (Vratislava) Mynářa k účasti prezidenta Zemana v záverečnej debate ČT,“ vysvetlil V. Moravec.

Diskusný duel sa bude vysielať v priamom prenose vo štvrtok 25. januára od 20:00 na kanáloch ČT1 a ČT24. Obaja kandidáti už účasť na debate písomne potvrdili. Druhé kolo prezidentských volieb v Česku sa bude konať 26. a 27. januára.

S. Witowská začínala novinársku kariéru ako redaktorka tlačovej agentúry ČTK a denníka Mladá fronta Dnes. Prvýkrát nastúpila do Českej televízie v roku 1996, po pôsobení v súkromnej televízii Prima sa do ČT nakrátko vrátila v roku 2011 a definitívne po materskej dovolenke v roku 2012.

Od roku 2014 moderuje program Interview ČT24, teda pravidelný profilový podvečerný rozhovor s osobnosťou, ktorá hýbe udalosťami dňa, ako napísal portál televízie.