Ministerstvo kultúry neakceptovalo viaceré zásadné pripomienky RTVS k pripravovanému návrhu zákona o Slovenskej televízii a rozhlase. RTVS to uviedla v súvislosti s rozporovým konaním o návrhu zákona o STaR, na ktorom boli prítomní ako zástupcovia RTVS, tak aj rezortu.
Neakceptácia najzásadnejšej pripomienky
Ministerstvo podľa verejnoprávneho telerozhlasu neakceptovalo najzásadnejšiu pripomienku týkajúcu sa toho, že nejestvuje žiadny relevantný dôvod na rušenie RTVS a vytváranie nového subjektu, ktorý by však mal mať rovnakú činnosť, rovnaké podmienky a rovnakých zamestnancov, i rovnaké právne vzťahy, ale s novým manažmentom.
„Ministerstvo niektoré zásadné pripomienky RTVS akceptovalo, niektoré neakceptovalo a pri viacerých uviedlo, že ich akceptovalo len čiastočne. Zo strany rezortu však neboli predložené konkrétne navrhované znenia príslušných ustanovení, ktorými by dochádzalo k zapracovaniu akceptovaných respektíve čiastočne akceptovaných zásadných pripomienok. Z tohto dôvodu nie je možné posúdiť, či výsledný spôsob zapracovania týchto pripomienok skutočne predstavuje akceptovanie daných pripomienok," informovala RTVS.
Kto má byť a nemá byť členom rady RTVS
Verejnoprávny vysielateľ dodal, že rezort kultúry neakceptoval ani viaceré zásadné pripomienky, ktoré sa týkali nesúladu navrhovanej legislatívy s Európskym aktom o slobode médií.
Tieto sa týkali najmä vymenúvania a odvolávania členov orgánov zriaďovaného subjektu, ale aj zabránenia vplyvu štátnych orgánov na redakčné politiky a redakčné rozhodnutia zriaďovaného subjektu.
„Ministerstvo kultúry tiež odmietlo ponechať v súčasnosti účinnú úpravu, podľa ktorej členom rady RTVS nemôže byť ani štátny tajomník, generálny tajomník služobného úradu a ani iná osoba, ktorá zastáva funkciu v štátnej správe alebo v územnej samospráve. Rovnako odmietlo do návrhu zákona zapracovať v súčasnosti platné ustanovenie, podľa ktorého sa členom rady RTVS zakazuje okrem iného vykonávať činnosť v prospech politickej strany alebo hnutia. Ministerstvo argumentovalo tým, že formulácia ‚vykonávať činnosť v prospech politickej strany alebo hnutia‘ nie je jednoznačná, preto ju do návrhu zákona nezapracuje," uvádza RTVS.
Verejnoprávny telerozhlas pritom poukázal, že daná formulácia sa používa v nejednom právnom predpise, s cieľom vymedziť nezlučiteľnosť funkcií.
Možno ju nájsť napríklad v zákone o verejnom obstarávaní, zákone o mediálnych službách, ale aj v zákone o oznamovateľoch protispoločenskej činnosti či zákone o TASR.
„Ministerstvo neakceptovalo ani zásadnú pripomienku týkajúcu sa ustanovenia, podľa ktorého členom orgánom zriaďovaného subjektu zaniká funkcia nadobudnutím právoplatnosti súdneho rozhodnutia o oddlžení, ktoré je v rozpore s Ústavou, ktorý zaručuje všetkým rovnosť a stanovuje zákaz znevýhodňovania z dôvodu majetku či majetkového postavenia," dodala RTVS.