Už na zasadnutí Rady RTVS v decembri predseda internej komisie Juraj Fellegi, šéfeditor spravodajstva, v rámci predbežných záverov naznačil, že spravodajstvo RTVS spĺňa všetky nároky na kritériá vyváženosti a nestrannosti. Záverčná správa komisie to potvrdzuje.

„Narušenie neutrality v súvislosti so stranou NOVA respektíve OĽaNO-NOVA zistená nebola,“ uviedol J. Fellegi. „RTVS a redakcie spravodajstva majú vytvorené základné systémy vnútornej kontroly a spätnej väzby, pri preskúmaní komisia konštatovala, že tieto systémy nenaznačili porušenie neutrality spravodajstva RTVS. Nenaznačilo to ani skúmanie v oblasti nástrojov ľudských zdrojov,“ načrtol.

Podozrenia sú podľa komisie bezpredmetné

Ako dodal, systém v spravodajskej redakcii je nastavený tak, aby sa predišlo možnosti, že by ktorákoľvek jedna osoba mohla manipulovať so spravodajstvom a spravodajskými výstupmi redakcií. „Postup editovania a redigovania zodpovedá bežným štandardnom v obdobných mediálnych organizáciách.“

Komisia konštatovala, že vzhľadom na osobný charakter údajnej korešpondencie novinárov a L. Dika a jej nejasný pôvod nemá dôvod zaoberať sa samotnou komunikáciou a formou komunikátov, ale iba otázkami, ktoré mohli vzniknúť na základe tých komunikátov a ktoré by mohli byť predmetom verejného záujmu.

„Komisia konštatovala, že podozrenia spochybňujúce nezaujatosť a nezávislosť spravodajstva RTVS sú bezpredmetné,“ dodal J. Fellegi.

Päťčlenná komisia, ktorá zasadala viackrát, skúmala všetky spravodajské výstupy v televíznych Správach RTVS o 19:00 a v Rádiožurnále o 18:00 v období 15. októbra – 31. decembra 2012 a celého roka 2014.

Kvantitatívnu analýzu vypracovala agentúra Slovakia online. Vyplynulo z nej, že RTVS sa strane NOVA respektíve OĽaNO-NOVA venovala v porovnateľnej miere ako Markíza, s ktorej hlavnou spravodajskou reláciou sa obsah komparoval. Záverečná správa komisie v plnom znení bola zverejnená aj na webovej stránke RTVS.

Dôvody pre Dikove voľno zanikli

Na základe záveru komisie podľa V. Miku zanikajú dôvody, pre ktoré L. Diko požiadal o dočasné nevykonávanie funkcie. „Zajtra sa stretnem s pánom Dikom a prerokujem s ním jeho návrat do pozície s tým, že mu dám niektoré námety a konkrétne požiadavky a úlohy v súvislosti s ďalším fungovaním sekcie,“ uviedol generálny riaditeľ na rokovaní Rady RTVS.

V. Mika očakáva opatrenia, ktoré posilnia redakčný systém. „To, čo navrhujem, má posilniť všetky programového služby z hľadiska potenciálnych vonkajších zásahov do integrity,“ načrtol V. Mika s tým, že sa inšpiroval postupmi zahraničných verejnoprávnych médií ako BBC, ORF a ČT.

Šéf telerozhlasu navrhne L. Dikov vymenovať vedúceho odboru televízneho spravodajstva ako aj analytickej publicistiky, vedúceho odboru rozhlasového spravodajstva aj analytickej publicistiky. „Myslím, že termín 1. 2. je akceptovateľný a reálny,“ uviedol V. Mika.

Vznikne aj stále etická komisia

V RTVS má zároveň vzniknúť interná etická komisia, aby v podobných prípadoch nemuseli účelovo vznikať nové. „Netýka sa to len spravodajstva. Je to bežný nástroj, ktoré používajú verejnoprávne médiá v prípade akýchkoľvek obvinení, útokov alebo aj reálnych útokov,“ dodal V. Mika.

Ďalším z opatrení generálneho riaditeľa po prijatí záverov komisie je bezpečnostný audit technických prostriedkov a zaškolenie pracovníkov do základov informačnej bezpečnosti. RTVS si chce byť istá, že jej technologické prostriedky sú zabezpečené proti vniknutiam zvonku. Prepisy komunikácie novinárov s G. Grendelom boli výstupmi SMS a e-mailových konverzácií.

L. Diko si na vlastnú žiadosť čerpal voľno v RTVS od momentu, keď vznikla komisia na prešetrenie nezávislosti spravodajstva RTVS v súvislosti s možným nadržiavaním strane Nová väčšina respektíve OĽaNO-NOVA. Komisiu zriadil V. Mika v súvislosti s prepismi komunikácie štyroch zamestnancov sekcie spravodajstva s G. Grendelom, ktoré boli súčasťou ďalších komunikácií novinárov so súčasným opozičným poslancom. Na web s prepismi upozornil na tlačovke kontroverzný podnikateľ Marián Kočner.