Mexický prezident od svojho nástupu do úradu každý všedný deň usporadúva ranné tlačové konferencie, ktoré sa teraz od počtu divákov vyrovnajú aj niektorým populárnym telenovelám. Od 1. decembra 2018 ich Andrés Manuel López Obrador usporiadal cez 500, niektoré trvali aj tri hodiny, píše dnes agentúra AP. Kým hlava štátu o nich hovorí ako o platforme, kde poskytuje informácie, ktoré médiá ignorujú či prekrúcajú, ozývajú sa aj hlasy, že reláciu využíva k propagande a útokom na svojich kritikov.

KK41 Haywards Heath - Na snímke krabičky s fľaštičkami s vakcínou proti koronavírusu, ktorú vyvinuli vedci z Oxfordskej univerzity v spolupráci s farmaceutickou spoločnosťou AstraZeneca 2. januára 2021 v britskom meste Haywards Heath. FOTO TASR/AP
Doses of the COVID-19 vaccine developed by Oxford University and U.K.-based drugmaker AstraZeneca are checked as they arrive at the Princess Royal Hospital in Haywards Heath, England, Saturday Jan. 2, 2021. The UK has 530,000 doses available for rollou
Neprehliadnite

Mexiko schválilo použitie vakcíny od AstraZeneca, obyvateľov by ňou mali začať očkovať v marci

„Je to môj obľúbený seriál. Ktorýkoľvek reportér môže vystúpiť a priamo spovedať prezidenta. On pritom ukazuje svoju ľudskú tvár, bez scenára," myslí si prekladateľka Ana Errastiová, ktorá býva v mexickej metropole. Raúl Juárez si nenechá ujsť ani jeden diel, hoci už 30 rokov žije v Spojených štátoch. Tlačové konferencie mexického prezidenta sleduje na internete. Rád sa vraj denne pozerá, ako sa mexická vláda vysporiadava s dlhoročnou korupciou. Práve boj s úplatkárstvom je jednou z priorít Lópeza Obradora. „S týmto mužom to (korupcia) skončí," verí Juárez.

OSN vlajka
Neprehliadnite

Do Bezpečnostnej rady OSN vstúpili India, Mexiko, Nórsko, Írsko a Keňa

Ďalší sú k ranným tlačovým vystúpeniam prezidenta kritickejší. Napríklad Jan-Albert Hootsen, ktorý v Mexiku zastupuje nezávislý Výbor na ochranu novinárov (CPJ), vníma tento program ako miesto, ktoré prezident využíva skôr pre útoky na svojich kritikov, ako platformu pre poskytovanie informácií. „Vláda sa neuchyľuje k priamej cenzúre, ktorou sa oháňala bývalá vláda, čo je pozitívne," povedal agentúre AP Hootsen, podľa ktorého sú však škodlivé aj verbálne útoky, pretože sú prenášané v krajine, kde len za dobu vlády Lópeza Obradora bolo zavraždených cez 20 žurnalistov. Alfredo Coutiňo z medzinárodnej ratingovej agentúry Moodys potom upozorňuje, že prezidentove tlačové konferencie „obsahujú málo objektívnych informácií o veľkých ekonomických otázkach".

Hoci sa tlačových konferencií zúčastňujú niekedy aj ďalší mexickí činitelia, Šesťdesiatsedemročná hlava štátu pri nich z televíznych záberov nemizne, píše AP. Podľa nej tiež úplnú väčšinu času na otázky novinárov odpovedá López Obrador, ktorý si počas nich dopraje akurát tak pauzu nutnú ku krátkemu usrknutiu z pohára s vodou.

WA 26 Mexiko - Na snímke žena s tvárou pomaľovanou v podobe Pani smrti Catriny hrá počas predstavenia pri príležitosti blížiaceho sa sviatku Dňa mŕtvych v Mexiku v piatok 23. októbra 2020.  

FOTO TASR/APTonantzin Guerrero is dressed as a
Neprehliadnite

V hlavnom meste Mexika vstúpil do platnosti zákaz jednorazových plastov

Prezidentská kancelária odhaduje, že tlačové konferencie sleduje denne v priemere desať miliónov divákov. Tento údaj však podľa AP nie je možné overiť. Noviny Mileniovšak v novembri informovali, že sa počet zhliadnutí programu na facebookovom účte prezidenta za posledný rok v porovnaní s rokom 2019 strojnásobil. Denne tam reláciu pozrú stovky tisíc ľudí. Okrem toho prezidenta na serveri YouTube sledujú viac ako dva milióny divákov a ďalší sa na program pozerajú cez iné platformy. Prezident tak má publikum veľkosi porovnateľné s niektorými obľúbenými telenovelami, podotkla AP.

López Obrador na tlačovej konferencii preberá rôzne témy, divákom už na nich ukázal aj amulety, ktoré ho podľa neho chránia od zlého a pred koronavírusom. Niekedy jeho hostia Mexičanom radia, kde si zaobstarať najlacnejší benzín. Ich dlhodobý dopad sa ešte len ukáže, však rad Mexičanov si už nedokáže predstaviť, že by sa vrátila doba, keď medzi obyvateľmi krajiny a prezidentom panoval odstup.