Mestská televízia Trnava je ďalšou zo skupiny najväčších regionálnych vysielateľov na Slovensku. Občanom Trnavy a okolia je pod sloganom „Informácie do každej rodiny“ k dispozícii od roku 1997. Aj táto televízia vysiela s výraznou podporou mesta, dotácia na prevádzku vysielania zo strany radnice je viac ako 60 %. Na dofinancovanie ďalšej časti nákladov si musí televízia nájsť prostriedky sama. Náklady sa pri tom pohybujú približne v intenciách troch miliónov korún, mimo nákladov na technické vybavenie.
Z organizačného hľadiska v televízii pôsobí oddelenie ekonomiky, výroby, marketingu a riaditeľ televízie. Interne pracuje v televízii 5 zamestnancov, externe niekoľko desiatok, najmä na postoch moderátorov a kameramanov.
Riaditeľ Ing. Peter Chmela považuje vyslovene za výhodu, že v meste sídli aj Fakulta masmediálnej komunikácie Univerzity Cyrila a Metoda: študenti v televízii často pracujú, ich výkony majú navyše viditeľne vyššiu úroveň. Práve profesionalita moderátorov je pritom problém aj najsilnejších regionálnych televízií. O úrovni podávaných výkonov zo strany moderátorov sme sa mali možnosť presvedčiť aj sami.
Vysielaciu štruktúru televízie zapĺňa niekoľko špecializovaných magazínov, napríklad Šanca na zmenu, Mototip alebo Bývanie. Aj prostredníctvom týchto titulov televízia financuje svoje vysielanie.
„Z legislatívneho hľadiska ide o telenákupné programy, ktoré umožňujú odprezentovať v dĺžke viac ako 15 minút ponuku služieb a produktov s uvedením kontaktných údajov,“ hovorí marketingový riaditeľ spoločnosť Ing. Peter Karcol.
Napríklad titul Šanca na zmenu je koncepčne obdobou formátov ako je napríklad Zmenáreň Jednotky Slovenskej televízie. Vybraný divák prechádza vizuálnou zmenou v kaderníckych salónoch, wellness zariadeniach či predajniach odevov. Firmy si odprezentujú komerčné posolstvá, pre diváka je zároveň zaujímavé podanie zmeny, ktorou prejde vybraný záujemca. Aký je efekt inzercie v týchto formátoch? Riaditeľ marketingu televízie má opäť odpoveď: „Firmám hovoríme, aby to jednoducho skúsili. Vieme urobiť uvádzaciu cenu a vieme, že efekt sa dostaví. Firmám sa to určite oplatí, iné je posolstvo v klasickej reklame, úplne iná je prezentácia v našich reláciách, kde divák získa predstavu o službe v oveľa širšom kontexte,“ dodáva.
Televízia má na zabezpečovanie komerčných aktivít v týchto formátoch sofistikované riešenie: „Našim cieľom je, aby každá relácia mala vlastného obchodného zástupcu, ktorý bude u nás pracovať externe na základe živnostenského oprávnenia,“ vysvetľuje Peter Karcol. Tento model momentálne manažment televízie dostáva do života.
Podľa manažmentu televízie je televízne spravodajstvo na objednávku mesta vhodnejšia alternatíva mestského rozhlasu: „Naše spravodajstvo slúži na informovanie Trnavčanov o kultúrnom a spoločenskom dianí v Trnave a regióne. Bez mestských dotácií televízia nemá šancu fungovať v taktom
rozsahu, v akom ju Trnavčania poznajú v súčasnosti. Faktom je, že budovanie mestskkého rozhlasu je dokonca náročnejšia investícia“ Na spravodajstvo je vedenie hrdé: „Na jeho čele stojí Martina Šimonová, ktorú považujeme za profesionálku,“ hovorí riaditeľ.
Spravodajstvo pod názvom Trnavský magazín prekvapuje úrovňou vizuálneho spracovania, od začiatočnej zvučky až po kompletnú grafickú výbavu relácie – koniec koncov, v trnavskej televízii je to štandard. Spravodajstvo sa vysiela sa dva krát týždenne, v pondelok a vo štvrtok, pričom v každom prípade ide o kompletne nový obsah. Vo vysielaní figurujú aj diskusné relácie, ktoré nemajú tematicky ohradený obsah, relácia sa vysiela raz týždenne. Kuriozitou sú aj prenosy z nedeľných omší, ktoré okrem trnavskej televízie vysiela aj žilinská televízia. Vysielajú sa raz mesačne. Vo vysielaní sa objavujú aj life-stylové magazíny o bývaní, občianska publicistika či akvizičný jazykový kurz.
Televízia sa nevymyká zo slovenských štandardov: ak si na ňu počas dňa prepnete, pravdepodobne narazíte na videotext. Informácie sú spracúvané v bežne dostupnom programe MS PowerPoint bez načítania moderátorom. „Uvedomujeme si, že videotext nie je a nebude dôvodom, prečo pri nás divák pri prepínaní prepne. Práve preto chystaná zmena...,“ dopĺňa riaditeľ marketingu Peter Karcol.
Zmena spočíva v novom modeli vysielacej štruktúry: manažment od septembra ráta s hodinovými blokmi vysielania, pričom prvú polhodinu bude televízia zapĺňať obrazovým vysielaním, čiže niektorým z magazínov alebo spravodajstvom, druhú polhodinu vyplní videotext. Vysielanie obohatí aj chystaná výmena spravodajstiev s multiregionálnou televíziou Zobor: „Pre nás je to šanca pripraviť pre diváka pestrejší program a zároveň obohatiť štruktúru ďalším titulom. Myslíme si, že by ho spravodajstvo z tohto regiónu mohlo zaujímať,“ hovorí Peter Karcol.
Vyšším štandardom je televízia aj vďaka vysielaniu teletextu, ktorý obsahuje obdobné informácie, ako videotext. Pre televíziu bol teletext podľa manažmentu jednorázovým nákladom. Podobne ako v prípade videotextu napĺňanie údajov zabezpečuje externý pracovník približne v dvojdennej periodicite. K aktivitám televízie patrí aj internetová stránka, jej pridanou hodnotou je najmä archív relácií.
V trnavskej televízii vnímajú problém digitalizácie ako aktuálny, nie však urgentný: "Systém sa ešte len vyvíja, väčšinou sa len testujú skúšobné prevádzky. Po oficiálnom zverejnení digitalizácie nastane "prerozdelenie regiónov" do digitálnych pásiem, bude to proces jednania s distribučnými firmami, hovorí riaditeľ televízie a dodáva, že ako aktuálny dátum vidí rok 2008.
Názov: Mestská televízia Trnava
Rok začatia vysielania: 1997
Spôsob šírenia: káblovo (TrnavaTel), terestricky: 53. kanál)
Náklady: 3 000 000 korún ročne
Počet zamestnancov: 5
Členstvo: Lotos, TV Net
Vysielané tituly: Trnavský magazín, Diskusia, Jazykový kurz, Zdravie a krása, Gurmán, Za bránami, Kuriozity, Otázky z námestia, Regionálny magazín, Šanca na zmenu, Za bránami, Mototip, Štýl a bývanie
Model vysielania: videotext, spravodajstvo denne 09:00, 18:00, 22:00, 23:00, premiéra v pondelok a vo štvrtok. Blok relácií v pondelok a vo štvrtok od 17:00 do 19:00.
Teletext: áno
Model financovania: 64 % mesto, 36 % komerčné aktivity
Web: www.mtt.sk
Kontakt: Mestská televízia Trnava spol. s r.o., Hlavná 1, 917 01 Trnava,
Tel: 033/5511550
E-Mail: [email protected]
PREHLIADANIE VIDEA: Ukážky z vysielania sú vo formáte Windows Media Video (WMV) a na ich prehliadanie je nutné mať v počítači nainštalovaný program Windows Media Player. V prípade, že sa Vám tieto videá po stiahnutí nedajú spustiť, potrebujete si program Windows Media Player stiahnuť z tejto webstránky spoločnosti Microsoft.