Meno, e-mail, rodné číslo, zvuky... Podľa Joj sa citlivé dáta zbierajú iba pre identifikáciu

Zdroj: TV Joj

Joj tvrdí, že všetky osobné údaje registrovaných hráčov spracúva podľa zákona o ochrane osobných údajov a za ich bezpečnosť zodpovedá.

„Identifikácia účastníka rodným číslom je pre účely súťaže TeleRolo nevyhnutná z dôvodu zabezpečenia súťaže pred jej zneužitím v podobe uplatňovania viacerých výhier jednou osobou a najmä z dôvodu identifikácie a overenia osoby výhercu u poskytovateľa konkrétnej výhry,“ vysvetľuje televízia na webe TeleRolo. Viac informácií o aplikácii.

Bezpečnosť v prípade mobilnej aplikácie je podľa Joj na prvom mieste. „Propagačná súťaž, ako aj samotná aplikácia TeleRolo, je zameraná výlučne na aktívne zapojenie divákov do sledovania vysielania televízie Joj a ich odmeňovanie za prejavenú vernosť, pričom za žiadnych okolností nedochádza k zaznamenávaniu alebo uchovávaniu akýchkoľvek citlivých informácií, ani k iným zásahom do súkromia divákov,“ poznamenala televízia.

Joj tak zrejme nepriamo reaguje aj na článok webu DSL.sk, ktorý v utorok napísal, že televízia dokáže vďaka aplikácii „odpočúvať slovenské domácnosti“.

Odosielané zvukové vzorky, cez ktoré aplikácia overuje, či divák sleduje Joj, podľa analýzy webu majú asi 3,5 sekundy. DSL.sk chcelo overiť, či z takýchto zvukových záznamov možno dešifrovať reč divákov, respektíve ľudí v okolí mobilného zariadenia.

Joj zdôraznila, že appka funguje na rovnakom princípe ako známe mobilné aplikácie Shazam a SoundHound, ktoré využívajú zvukové stopy a porovnávajú ich s verejne dostupnou hudobnou databázou.

Televízia tvrdí, že zasielané dáta neumožňujú akúkoľvek rozpoznateľnosť alebo zrozumiteľnosť zachytených zvukových stôp a ani ich spätnú transformáciu do reprodukovateľného hlasu divákov.