Fúzia by bola významným míľnikom v rýchlo postupujúcej integrácii odvetvia médií, komunikácie a internetu. Popredný americký telekomunikačný operátor by získal kontrolu aj nad televíziou HBO, spravodajským kanálom CNN, filmovými štúdiami Warner Bros, ktoré stoja za hitmi ako seriál Hra o tróny či príbehy Harryho Pottera alebo Batmana, a nad ďalšími mediálnymi aktívami. AT&T je druhým najväčším mobilným operátorom a najväčším poskytovateľom pevných telekomunikačných služieb v USA.
Spojenie je najväčšou dohodou uzavretou v tomto roku. Firmy dúfajú, že sa transakciu podarí zavŕšiť do konca budúceho roka. Schváliť ju ale ešte musia štátni regulátori, ktorí podobný obrí monopol môžu podľa tlačových agentúr zablokovať, alebo zaťažiť takými podmienkami, že by dohoda nemala zmysel.
Dohoda bude intenzívne skúmaná protimonopolnými úradmi okrem iného pre obavy, že by AT&T mohol obmedzovať distribúciu diel Time Warner.
Prezidentský kandidát amerických republikánov Donald Trump v sobotu vyhlásil, že ak bude zvolený prezidentom, plánovanému spojenie firiem zabráni. Podľa neho je to prípad príliš veľkej koncentrácie moci a mocenskej štruktúry, proti ktorej bojuje. D. Trump sa nedávno sťažoval na spôsob pokrývania jeho kampane zo strany CNN, poznamenal Reuters.
Hovorca demokratickej prezidentskej kandidátky povedal, že Hillary Clintonová je presvedčená, že akvizíciu by mali dôkladne preskúmať regulačné orgány. „Existuje mnoho otázok a obáv, ale máme doteraz málo informácií, ktoré sú potrebné pred prijatím akýchkoľvek záverov,“ citovala agentúra Reuters Clintonovej hovorcu Briana Fallona.
Rovnaký názor má demokratický senátor a člen právneho výboru Senátu Richard Blumenthal, podľa ktorého si taká masívna fúzia v tomto odvetví vyžaduje starostlivé preštudovanie a dôkladné vyhodnotenie. „Zameriam sa na to, čo bude toto zlúčenie znamenať pre spotrebiteľov a ich peňaženky,“ zdôraznil niekdajší hlavný prokurátor štátu Connecticut.
Aj demokratický senátor Al Franken povedal, že dohoda vyvoláva obavy z prílišného zlučovania na mediálnom trhu a že si ujasní, aký dopad by takýto krok mal pre spotrebiteľa.
AT&T vďaka dohode získa nové zdroje príjmov v čase, keď hlavné telekomunikačné služby spoločnosti vykazujú známky spomalenia, pretože mobilný trh v USA je už nasýtený a podiel firmy na trhu jej nedáva príliš priestoru pre ďalšie akvizície.
Spoločnosť očakáva, že dohoda zvýši jej zisk na akciu už od prvého roku po dokončení a do troch rokov ročné úspory zo spojenia dosiahnu jednu miliardu dolárov ročne.
Podľa dohody zaplatí AT&T za jednu akciu Time Warner 107,5 dolára, polovicu v hotovosti a polovicu v akciách. Riaditeľom zlúčenej spoločnosti sa stane Randall Stephenson, súčasný riaditeľ AT&T.
Ak regulátori vo Washingtone dohodu zablokujú, AT&T bude musieť spoločnosti Time Warner vyplatiť 500 miliónov dolárov. Naopak spoločnosť Time Warner by AT&T musela zaplatiť 1,7 miliardy dolárov, keby si našla iného kupca, poznamenal Reuters s odvolaním sa na zdroje, ktoré pripravenú dohodu poznajú.
V súčasnosti má Time Warner trhovú hodnotu okolo 70 miliárd dolárov, trhová hodnota AT&T dosahuje zhruba 232 miliárd dolárov. AT&T, ktorý má odhadom 180 miliónov zákazníkov, v poslednej dobe expandoval v médiách, vlani napríklad kúpil prevádzkovateľa satelitného televízneho vysielania DirecTV za 48,5 miliardy dolárov.
V piatok v reakcii na správy o možnom prevzatí akcie AT&T, ako býva pri veľkých dohodách obvyklé, klesli o tri percentá. Výhľad ďalších akvizícií v mediálnom sektore však poslal nahor akcie niektorých ďalších mediálnych firiem, ako Netflix a Discovery Communications. Akcie Time Warner v piatok posilnili o osem percent a od začiatku roka už stúpli o 38 percent.