Udalosť týždňa

Už o dva týždne v piatok by sa na televízie (predovšetkým tie komerčné) mala zvaliť ťažká opona, ktorá môže skomplikovať ich život. Ak pôjde všetko podľa plánu ministerstva kultúry, programy určené pre mladé publikum nad pätnásť rokov sa budú môcť od februára vysielať až po 20. hodine. V súčasnosti ich televízie môžu odvysielať kedykoľvek.

Ako si môžete prečítať v tomto prehľade, zmena sa najviac dotkne televíznej skupiny Joj a markízáckeho kanálu Dajto. Jojka má v súčasnosti v kategórii 15+ tri- až štyrikrát do týždňa vysielanú Súdnu sieň aj vlastné seriály Panelák a Pod povrchom, ktoré sa reprízujú počas dňa. Plus a Dajto zas vysielajú cez deň mnohé akvizičné kriminálky a akčné seriály, kategorizované tiež iba pred divákov nad 15 rokov. Do tejto skupiny však patria aj také nebezpečné relácie ako The Simpsons, Futurama, Komisár Rex či magazín Reflex na Markíze. Už od budúceho týždňa by sa tieto mali vysielať až po ôsmej večer.

Televízie to zrejme risknú a pri niektorých programoch znížia vekovú hranicu z 15 na 12. No už aj pri nevinných Simpsonovcoch budú riskovať, že ak sa ozve nejaký puritán na (respektíve v) Rade pre vysielanie a retransmisiu, dostanú pokutu.

Podľa upravenej vyhlášky totiž relácia nie je určená pre deti do 12 rokov, ak je v nej zobrazená krv, násilné akty, „neprirodzené, náhle a neočakávané zmeny živých bytostí alebo paranormálne alebo iné mimovnemové javy“, nahota, milostné scény bez zobrazenia nahoty, správanie s rizikom ublíženia na zdraví, rizikové športové disciplíny alebo fantazijné predstavy o nadľudských hrdinských výkonoch človeka mimo reálneho sveta... The Simpsons dit it!

Väčšina divákov sa zrejme zhodne, že vulgárne relácie ako Farma, Farmár hľadá ženu či niektoré vydania Súdnej siene nepatria do časov, kedy ich môžu zhliadnuť deti, ktoré sa práve vrátili zo školy.

Na strane druhej, zákonom či vyhláškami sa nedá zaviesť kontrola, ktorá sa bude vzťahovať iba na vybraný program – kontrola musí vychádzať z nejakých pravidiel, ktorú bude niekto sledovať. No základným nedostatkom štátnej regulácie obsahu je, že vychádza z voľne vyložiteľných pravidiel, ktoré kontroluje poloamatérsky a nevypočítateľný orgán.

Jedno z riešení, ktoré by mohlo uspokojiť aj štátnych vychovávateľov, aj komerčné televízie, by mohlo byť zavedenie dvojitého metra pre terestriálne free-to-air a káblové televízie, podobne ako v Spojených štátoch, vychádzajúc z predstavy (zastaranej, ale budiž), že voľne dostupné televízie, využívajúce „národný statok“ – frekvencie, by mali podliehať prísnejším pravidlám ako TV programy, ktoré sú dostupné iba po zaplatení poplatku operátorovi. A teda pri ktorých ich objednávateľ si slobodne môže regulovať, čo sa šíri v jeho domácnosti. Podľa tohto princípu by tak káblové a satelitné televízie mohli mať voľnejšie pravidlá ako terestriálne šírené televízie, dostupné komukoľvek zadarmo.

O férové riešenie však v tomto prípade zrejme nešlo a ministerstvo kultúry, ktoré masívne protežuje verejnoprávny telerozhlas (napríklad zdvojnásobením štátnej dotácie) iba nahralo štátnemu médiu na úkor komerčných.

Ak sa na reguláciu opäť nepozeráme cez prizmu hŕstky primitívnych programov, ale komplexne - mnohé relácie, ktoré nová vyhláška chce vytlačiť do večerných hodín, si diváci nájdu na alternatívnej zahraničnej stanici. Napríklad takých Simpsonovcov na Prime Cool medzi 14:30 až 15:25.

Ale ak dáme na názor poslancov OĽaNO Jozefa Viskupiča a Branislava-daj-preč-tú-areolu-Škripeka, všetko je úplne naopak: návrh zákona prináša výraznú liberalizáciu pravidiel. Už čoskoro by sa po ôsmej večer mohli vysielať drsné krváky a soft-porno. 

V skratke

  • Novinárka Zuzana Petková a dokumentaristka Zuzana Piussi nespáchali trestný čin, keď poukázali na chybičky krásy verejných činiteľov. A k tomu ešte aj Jaroslav Haščák stiahol dovolanie proti súdnemu rozhodnutiu, ktoré zrušilo zákaz vydať knihu Toma Nicholsona. No nie je Slovensko ukážkou prekvitajúcej demokracie?

  • Ďalšia česko-slovenská Superstar štartuje už 10. februára. Vychádzajúc z trendov pri castingových šou bude v popredí ešte viac reality aspekt so zaujímavými svetonázormi 18-ročných nádejných svadobných spevákov a londýnskych upratovačiek.

  • TV Joj musí zaplatiť ďalšiu pálku za Extrémne rodiny. Najvyšší súd sa zároveň čoskoro bude zaoberať otázkou, či licenčná rada vlani oprávnene udelila za tento program prvú 25-tisícovú sankciu. Bez ohľadu na výsledok – snáď tento program bude už čoskoro iba hmlistou kapitolou v slovenskej televíznej histórii.

  • Markíza dostala licenciu na štvrtý kanál Cinema. Či naozaj pôjde o filmový kanál, sa ešte len uvidí. Podľa šéfa konkurenčnej TV Joj Františka Borovského sa v Záhorskej Bystrici vraj uvažovalo aj o názve Haluška. Xixi!

  • Sme oslávilo v pondelok 20. výročie. Denník bol taký tučný ako už dávno nie - špeciálne vydanie obsahovalo vôbec prvé číslo novín. To však malo iba zopár strán, na hrúbke sa podpísala najmä príloha stávkovej spoločnosti Niké. Škoda, že tunajší trh nepraje novinám, aby dokázali vyrobiť takú masu obsahu aj štandardne.

Reklama - neprepínať

Coca-Cola vytiahla kampaň, ktorou žehlí predstavu, že na tučných pupkoch priberajúcej populácie sa podpísala aj konzumácia jej sladkej koly a spol. Hlavný argument – v portfóliu spoločnosti je aj priehrštie nízko- a nulakalorických produktov. To je síce pravda, otázka je, čo na všetky tie farbivá, umelé sladidlá a kyseliny hovoria ostatné orgány tela... Viac o kampani si prečítajte tu.



Seriál Mediálne/7 vychádza každú sobotu na Mediálne.sk a eTREND.sk. Prečítajte si staršie vydania a objednajte si RSS feed