CME na Slovensku vlastní napríklad TV Markízu a v Českej republike vlastní televíziu Nova. Uviedla to agentúra Reuters s odvolaním sa na tri informované zdroje. Podľa jedného z nich je hodnota dohody 500 miliónov eur.

Čínska CEFC je v tomto regióne dobre známa. Skupina má podiel v J&T Finance Group slovenských podnikateľov Jozefa Tkáča a Ivana Jakaboviča. Z pôvodných 10 percent sa vlani dohodli na navýšení až na 50 percent. Zmenu podielov tento rok v máji schválili český Úrad pre ochranu hospodárskej súťaže aj Európska centrálna banka, súhlas ďalších regulátorov však ešte v septembri chýbal.

CEFC urobila aj niekoľko ďalších nákupov v Česku. CEFC China Energy Company Limited pôsobí predovšetkým vo financiách, energetike a priemysle. Založená bola začiatkom 80. rokov a v súčasnosti je najväčšou súkromnou spoločnosťou v Šanghaji a šiestou najväčšou privátnou firmou v Číne.

Skupina J&T je hlavným investorom mediálneho domu Joj Media House, pod ktorý patria TV Joj, bilbordové spoločnosti a nepriamo aj viaceré rádiá.

Pente zas na Slovensku patrí vydavateľský dom News and Media Holding, ku ktorému patria denník Plus Jeden Deň aj týždenník TREND. Skupina okrem toho nedávno ohlásila získanie väčšiny printových titulov vydavateľstva Ringier Axel Springer.

Na Slovensku legislatíva zakazuje prepojenie printových titulov s televíziami a rádiami, aj keď obmedzenia sa dajú relatívne jednoducho obchádzať cez dcérske spoločnosti.

Ak by skupinu CME skutočne kúpili Penta a CEFC, existovalo by na Slovensku nepriame prepojenie medzi dvomi najväčšími slovenskými TV skupinami (Markíza, Joj), najväčším poskytovateľom vonkajšej reklamy (Akzent BigBoard), viacerými rádiami (Jemné, Anténa Rock, Vlna) a najväčšími slovenskými vydavateľstvami tlače (NMH, Petit Press).

Akcie CME na pražskej burze po zverejnení informácie posilnili skoro o päť percent. CME pôsobí v šiestich krajinách strednej a východnej Európy. Ťahúňom z hľadiska ziskov sú však aktivity v Rumunsku a Česku, kde je držiteľom licencií na vysielanie televíznych staníc Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Nova 2, Nova Action, Nova Gold a Nova International.

Time Warner vlastní v CME 46,5 percenta akcií s hlasovacími právami. Na základe cenných papierov s opciami, ktoré môže uplatniť do mája 2018, môže mať Time Warner v CME podiel 75 percent.

Timer Warner sa vlani dohodol s americkou telekomunikačnou firmou AT&T na prevzatí za viac ako 85 miliárd dolárov. Americké ministerstvo spravodlivosti však podalo tento týždeň žalobu s cieľom spojenie zablokovať.

Poznámka: Mediálne.sk je súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.