J. K. Dibáková sa s M. Daňom zhovárala minulý týždeň vo štvrtok v priestoroch Národnej rady SR (NR SR). Pýtala sa ho na jeho kandidatúru na prezidenta, nakoľko zbieral podpisy medzi poslancami. Neskôr došlo zo strany M. Daňa k slovným útokom. O incidente informoval portál Aktuality.sk.
M. Daňovi sa medzi politikmi totiž podarilo vyzbierať všetkých 15 podpisov, ktoré pre kandidatúru potrebuje. Sú medzi nimi poslanci za vládnu stranu Smer, z hnutia Sme rodina, ale aj nezávislí poslanci. Ako uvádza spravodajský portál, posledným, ktorého podpis získal, bol Peter Štarchoň zo strany Borisa Kollára.
Redaktorka sa poslanca opýtala, či svoj čin neprehodnotí, nakoľko M. Daňo šíri početné konšpiračné teórie a opakovane útočí na politikov aj novinárov. P. Štarchoň napokon skutočne vzal svoj podpis späť.
„Potom sa odohrala situácia, keď sa ku mne Martin Daňo blížil a v zásade mi povedal vetu, ktorú považujem za vyhrážku. Vyhlásil, že na mňa bude zbierať špinu. Počul to aj môj kameraman,“ uviedla novinárka. Podobné slová adresoval svojho času aj Marián Kočner zavraždenému novinárovi Jánovi Kuciakovi či Adamovi Valčekovi zo Sme.
Televízna reportérka si M. Daňa zastavila aj pri odchode z parlamentu a s kamerou sa ho opýtala, ako tieto vyhrážky myslel. „Dohodli sme sa následne, že rozhovor je ukončený. No napriek tomu za mnou opäť prišiel a obmedzoval ma v mojej novinárskej práci. Pokračoval s tým aj potom, čo som ho upozornila, že ak neprestane, budem to musieť riešiť s parlamentnou ochrankou,“ povedala J. K. Dibáková.
Na druhý deň po incidente sa rozhodla ísť na generálnu prokuratúru, kde dala na M. Daňa trestné oznámenie. Ten na svojom kanáli na sieti YouTube navyše zverejnil video, v ktorom sa redaktorke opäť vyhrážal a pod videom sa navyše objavili ďalšie nenávistné komentáre, ktoré sa dotýkali aj jej detí.
M. Daňovi už v parlamente odobrali novinársku akreditáciu, presnejšie minulý rok v marci. Stalo sa tak po tom, ako sa naňho oficiálne sťažovali aj viacerí žurnalisti. Podnet šéfovi Kancelárie Národnej rady SR Danielovi Guspanovi adresovalo asi 50 novinárov. Akreditáciu mu vrátili koncom novembra minulého roka. Predtým mu však bola zaslaná smernica, ktorou sa má v parlamente riadiť.
Ak pravidlá v smernici M. Daňo poruší, môžu mu novinársku akreditáciu opäť odobrať. V smernici sa okrem iného píše, že novinári nesmú narušovať činnosť parlamentu a priebeh zasadnutí, ohrozovať práva, dôstojnosť a bezpečnosť iných osôb. Rovnako útočiť na farbu pleti, pohlavie, náboženstvo či politické zmýšľanie.
V minulosti sa zakladateľ portálu Ginn zviditeľnil aj videom, v ktorom s ďalším aktivistom Rudolfom Vaskym hovoril s roxorovou tyčou v rukách, že politička Lucia Ďuriš Nicholsonová by mala byť zabitá. Podpredsedníčka parlamentu za SaS v súvislosti s výrokmi požiadala o ochranu.
Ako uvádza portál Aktuality.sk, redaktorka Joj nespresnila, či o ochranu bude žiadať aj ona. Momentálne však zvažuje aj žalobu na ochranu osobnosti. Či M. Daňo o akreditáciu v parlamente opäť príde, zatiaľ nie je známe.