Rokovania medzi Towercomom a Markízou trvali niekoľko mesiacov, napokon sa však dohodou neskončili. Markíza, Doma a Dajto budú v DVB-T len do konca roku 2016, informovala televízia. Markíza a Doma sa momentálne šíria v druhom celoplošnom multiplexe, Dajto v prvom.

„Televízia týmto svojím rozhodnutím nasleduje medzinárodné štandardy v televíznom vysielaní a pokračuje v trende skvalitňovania poskytovaných služieb divákom,“ uvádza sa v stručnej tlačovej správe, ktorú Markíza poslala médiám.

„V budúcnosti sa vysielanie bude orientovať na satelitný, káblový a IP TV príjem, ktoré umožňujú nielen sledovať televízne stanice v HD kvalite, ale zaisťuje aj prístup k Hbb TV, rôznym preview a archívnym záznamom a poskytuje aj množstvo ďalších služieb,“ dodala televízia.

Aktualizované 16. 8. o 16:44: Towercom v reakcii uviedol, že od Markízy informáciu o nepokračovaní rokovaní zatiaľ nemá. „Naša spoločnosť doteraz nedostala žiadne stanovisko od vysielateľa TV Markíza k rokovaniam o predĺžení vysielania po roku 2016, preto sa nebudeme k tejto téme vyjadrovať. V najbližších dňoch vydáme tlačovú správu,“ uviedol marketingový manažér Michal Šuran. 

Vzťahy medzi Markízou a Towercomom pravdepodobne sprevádza napätie. Vlani na krátky čas vypadla z terestriálneho vysielania stanica Dajto, na anténu sa vrátila až po niekoľkých mesiacoch. „Dajto mohlo byť pre Markízu test, do akej miery je DVB-T pre domácnosti na Slovensku relevantné,“ komentoval kroky vysielateľa v rozhovore pre TREND šéf Towercomu Roman Fischer.

Do satelitnej Voľnej telky Towercomu neskôr Markíza odmietla dať svoje stanice Towercomu na retransmisiu bezodplatne, operátor ich tak nad rámec ponuky spoplatnil koncovým zákazníkom sumou 3,99 eura ročne. Vo februári tohto roka Markíza vypla satelitné SD šírenie menších staníc Dajto a Doma na satelite Astra, a tak Towercom o kanály vo svojej satelitnej službe prišiel. Politika materského CME, ktorý vlastní Markízu, je obsah operátorom spoplatňovať, proces sa začal pri HD vysielaní a doplnkových službách ako archív či OTT práva.

Podľa prieskumov na Slovensku uprednostňuje na sledovanie televízie DVB-T príjem asi 10 – 15 percent domácností. Prevahu tak majú alternatívne spôsoby príjmu, najmä satelitný. Najrozšírenejší poskytovateľ M7 Group (Skylink) evidoval podľa posledných údajov na slovenskom trhu vyše 700-tisíc aktívnych kariet.

V niektorých krajinách, napríklad aj v susednom Česku, má DVB-T podstatne silnejšiu pozíciu s vyše polovičným zastúpením medzi spôsobmi príjmu televízneho signálu u domácností.

Towercom sa DVB-T platformu snaží zatraktívňovať, v minulosti popri voľne šírených staniciach uviedol aj platený balík Plustelka. Aktuálne transformuje štvrtý multiplex do modernejšieho štandardu DVB-T2 a olympiádu v spolupráci s RTVS vysiela skúšobne v Ultra HD.

Problémom pri DVB-T šírení je však pre televízie jeho značná nákladnosť. A to aj napriek tomu, že v pozemnom vysielaní dokážu v súvislosti s menším programovým rastrom zaznamenávať silnejšiu sledovanosť ako v konkurencii mnohých staníc v rámci káblových či satelitných služieb. 

Markíza uvádza v dokumente k účtovnej závierke za minulý rok „zazmluvnené pripojenie a poskytovanie verejnej elektronickej komunikačnej služby na šírenie programových služieb vo výške 8 212 573 eur“ (celkové náklady televízie boli vlani podľa závierky na úrovni 95 774 958 eur). Joj vo výročnej správe za vlaňajšok špecifikuje náklady na retransmisiu vo výške 7,022 milióna eur.

Joj na rozdiel od Markízy zmluvu s Towercomom o šírení staníc v DVB-T predĺžila vlani až do roku 2021. Dlhodobý kontrakt s Towercomom o terestriálnom šírení má aj RTVS, ktorý v roku 2010 podpísal ešte za riaditeľa Štefana Nižňanského zmluvu na 15 rokov do roku 2025 a ročne začal odvtedy operátorovi platiť 11 miliónov eur bez dane s možnosťou zvyšovania ceny o úroveň inflácie.