V DVB-T sieti Towercomu napokon nepribudne iba nový kanál Wau zo skupiny Joj, ale pravdepodobne aj dve stanice Markízy – Dajto a Fooor.

Markíza pôvodne pridávanie nových kanálov do DVB-T označovala za neekonomické, keďže digitálne

Markíza mení názor. Rokuje o zaradení Dajto a Fooor do DVB-T

terestriálne vysielanie prijíma iba zhruba 10 percent obyvateľov.

Podľa aktuálnych informácií má televízia predsa len záujem dodať vysielanie všetkých svojich okruhov aj pre prijímateľov DVB-T signálu.

„Môžeme potvrdiť, že so spoločnosťou Towercom rokujeme o možnom zaradení televízií Dajto a Fooor do ponuky digitálneho terestriálneho vysielania,“ uviedol pre Mediálne.sk PR manažér Markízy Lukáš Kočišek.

Dajto a Fooor by sa mali objaviť v takzvanom prvom multiplexe, kam mieri aj pripravovaný kanál Wau z portfólia televízie Joj. Prvý multiplex má byť podľa povolenia od Telekomunikačného úradu SR sprevádzkovaný najneskôr do konca marca. Towercom ho od stredy postupne zapína.

Marketingový manažér spoločnosti Michal Šuran pre Živé.sk potvrdil, že najneskôr v priebehu štvrtka „bude rozvysielaná celá sieť prvého multiplexu“. Nová ponuka pre prijímateľov digitálneho terestriálneho signálu by mala byť dostupná do mesiaca, dodal Šuran pre Živé.sk.

V novom multiplexe sa zatiaľ vysiela iba monoskop, aké stanice by ho okrem Wau, Dajto a Fooor mohli zaplniť, nie je zrejmé.

Server Živé.sk si všimol, že Towercom už naplnil a testuje aj štvrtý multiplex, ktorý je v prevádzke od vlaňajšieho augusta. Nachádza sa v ňom desať šifrovaných staníc, nemožno teda určiť, o aké stanice pôjde.

Podľa informácií Mediálne.sk Towercom počíta s tým, že v štvrtom multiplexe budú umiestnené platené stanice. Tomu nasvedčuje aj pripravovaná služba Plustelka, pre ktorú spoločnosť spustila aj webstránku.

TV Joj naopak vlani avizovala, že tretí kanál bude cez DVB-T šírený bezplatne, čo by sa mohlo vzťahovať na celý obsah "prvého" multiplexu, teda aj na stanice CME.

Markíza mení názor. Rokuje o zaradení Dajto a Fooor do DVB-T

Zdroj: plustelka.sk

V prípade, že by Towercom šíril platené stanice, musel byť sa stať prevádzkovateľom retransmisie, čomu musí predchádzať súhlas Rady pre vysielanie a retransmisiu. Rada v posledných dňoch zatiaľ nezaznamenala podanie žiadosti zo strany Towercomu.

Spoločnosť Towercom Infrastructure požiadala o registráciu retransmisie ešte 12. februára, rada zatiaľ v tejto veci nerozhodla.

V súvislosti s plánmi spoločnosti rozšíriť kanálové portfólio v DVB-T v minulosti Towercom iba stručne informoval, že „na tohtoročnú jar pripravuje divákom terestriálneho vysielania príjemné prekvapenie“.