Podľa informácií Mediálne.sk informovala Markíza operátorov o predĺžení súhlasu na bezplatné šírenie HD staníc v priebehu piatka. Niektorí operátori avizovali, že ak by k dohode s vysielateľom neprišlo, HD stanice Markízy by vyradili.

To po kroku televízie nie je aktuálny scenár. „Zmluvy zatiaľ neboli podpísané, no v rokovaniach, ktoré trvajú niekoľko mesiacov, je pokrok a do konca roka by sa to určite malo uzavrieť,“ priblížil pre Mediálne.sk Robert Ťavoda, prezident Asociácie prevádzkovateľov káblových telekomunikácií, ktorá združuje viacerých operátorov vrátane UPC. 

Joj podmienila súhlas na bezplatnú retransmisiu HD staníc a ostatných produktov mimo SD vysielania do konca aktuálneho kalendárneho roka.

Podľa manažéra divízie platených kanálov a služieb Joj Group Andreja Miklánka rokovania s operátormi zahŕňajú viacero modelov, o ktorých je predčasné hovoriť. Televízia si ale napríklad nekladie podmienku, či svoje HD stanice chce mať v základnej ponuke operátorov alebo v prémiových balíkoch. To má byť výhradne na rozhodnutí samotného operátora.

Aj podľa A. Miklánka sú rokovania v pokročilej fáze. „Uzavrieť by sa mali v nasledujúcich týždňoch, teraz ich podrobnejšie komentovať nechceme,“ hovorí.

Markíza sa k téme aktuálne nevyjadrila. Pri požiadavke platieb od operátorov za HD vysielanie argumentuje zvýšenými produkčnými a technologickými nákladmi, Joj hovorí o nevyhnutnosti spoplatnenia retransmisie ako takej.

Príjmy od operátorov by televíziám mali nahradiť výpadky z reklamných tržieb a byť ďalším pilierom financovania. Podľa R. Ťavodu ako zástupcu viacerých kábloviek sú platby za poskytnutie HD staníc neprijateľné.

Joj už v októbri na webe zverejnila cenník retransmisie, v ktorom načrtla sumy za svoje produkty mimo SD vysielania. Ide o ceny pre operátorov za koncového používateľa v prípade šírenia HD staníc, OTT práv, ale aj archívu Joj.

Z cenníka napríklad vyplýva, že za Joj HD by poskytovateľ retransmisie mal pri jednom koncovom používateľovi platiť euro, za stanice Plus HD a Wau HD 20 centov, za Senzi HD 10 centov. Obdobie, za aké by sa táto čiastka mala platiť, uvedená nie je.

OTT práva (šírenie vysielania cez internet, napríklad prostredníctvom set-top boxu) v prípade hlavného kanála vychádzajú na 40 centov, archív bez možnosti zasahovať do obsahu na 40 centov, no nelineárne vysielanie s možnosťou preskakovať napríklad komerčné bloky až na štyri eurá. Podľa A. Miklánka ide o východiskový cenník pre rokovania s operátormi.

„Vyrábame typ produktu, ktorý by mal byť predmetom obchodného vzťahu s operátormi. Všetkým vysielateľom televíznych služieb operátori platia, to nie je o vzťahu vysielateľ - operátor vôbec nič nové. Výnimkou sú z nejakých historických dôvodov, ako bolo must-carry, len slovenskí vysielatelia, ktorí však vytvárajú gro diváckeho záujmu. To sa týka aj archívu a OTT,“ načrtol.

Joj v minulých mesiacoch vyčítala operátorom, poskytujúcich archív jej vysielania, že tak robia bez súhlasu televízie a porušujú tým jej autorské práva. Operátori sa bránili aj tým, že neposkytujú archív, ale len technologicky zákazníkom umožňujú nahrávať si celodenné vysielanie vybraných staníc. Diváci si tak akoby vyhotovovali nahrávku pre vlastnú potrebu, ktorá je povolená. Operátor "iba" zabezpečuje toto nahrávanie.

S tým sa však televízie nestotožňujú. Joj tvrdí, že poskytovatelia sami aktívne zaznamenávajú vysielanie staníc a až z týchto nahrávok si používateľ vyberá, čo si pozrie. Operátori navyše služby typu archív spoplatňujú často nad rámec základných poplatkov, majú teda z nich ďalší komerčný výnos.

V rokovaniach napríklad Joj dosiahla, že jeden z operátorov – Slovanet – prestal jej vysielanie zaraďovať do archívu, nebol teda ochotný za túto službu platiť. S tým istým operátorom však už má televízia novú dohodu. Slovanet súhlasil, že za HD vysielanie a archív Joj bude platiť. Televízia sa na spoplatnení archívu dohodla aj s poskytovateľom E-net, ktorý už takisto za využívanie archívu platí.

Markíze sa v minulých týždňoch podarilo dohodnúť s Orangeom, informoval web Živé.sk. Sesterská Nova zas v Česku uzavrela tento týždeň dohodu s UPC, ktorý získal späť do rastra jej HD stanice.