Aj rok 2006 sa dá považovať z televízneho hľadiska za športový. Po zimnej olympiáde v Turíne a majstrovstvách sveta v hokeji v máji nás čaká najsledovanejší športový turnaj - Majstrovstvá sveta vo futbale v Nemecku. Pod drobnohľadom sú teda znova aj televízni športoví komentátori. Mnohí z divákov považujú za najlepšieho z nich Marcela Merčiaka zo Slovenskej televízie.


Mediálne.sk: Ako vnímate konkurenciu na slovenskom „trhu“ komentátorov?


Marcel Merčiak: Nenazval by som to trh, v tejto krajine neplatia v rámci športu jeho zákonitosti a štruktúry. U nás je to stále skôr o ľudských väzbách a kontaktoch. Je tu jednoducho niekoľko komentátorov. Napríklad, Viktora Blažeka neberiem ako konkurenta. Je to pre mňa skôr spolupracovník a kamarát, aj keď teraz komentuje futbal v inej televízii. Nesúperíme medzi sebou. Keď sme komentovali dvaja, bolo to dobré aj pre divákov podobne, ako keď sme robili spolu s Mirom Michalechom.


Mediálne.sk: Prečo sa v dvojiciach komentátorov objavujú analytici?


Marcel Merčiak: Odborník v dvojici síce toho toľko nenahovorí, ale približuje súvislosti. Na futbal je asi najlepší Laco Borbély, pri hokejových prenosoch sme spokojní s Edom Hartmannom, Janom Pardavým a Mirom Hlinkom. S týmito menami rátame aj na majstrovstvách sveta v Lotyšsku.


Mediálne.sk: Spomínate Laca Borbélyho, aké sú ohlasy na túto zostavu?


Marcel Merčiak: Mne sa táto spolupráca páči asi najviac. Ľudia sú však citliví na jeho predimenzovanú terminológiu, ktorá nevychádza zo slovenčiny. Laco je veľmi vzdelaný človek, je to cítiť na tom, čo hovorí. Futbal nie je jediné, čo má prelúskané. Pri ňom sa dá názorne pochopiť, že komentovanie nie je len o tom, kto je aký obranca alebo útočník. Je to o krajinách, tradíciách a kultúre.


Mediálne.sk: Sledujete aj prácu zahraničných kolegov?


Marcel Merčiak: Samozrejme. Precestoval som celý svet, sledoval som, ako to robia iní. Nové technológie uľahčujú tvorbu. Opakujem, všetko súvisí s finančnými možnosťami.


Mediálne.sk: Prečo sa u nás presadil skôr „rozhlasový“ spôsob komentovania zápasov? Súvislostiam v prejave to veľa priestoru nedáva.


Marcel Merčiak: Môj prvý komentovaný zápas sa odohral v roku 1995, bola to odveta pohára UEFA, Juventus a AC Parma zo štúdia v Bratislave. Dodnes nemám vnútornú silu si tú kazetu ísť pozrieť. Asi by som sa červenal a padol pod stôl. Mal som šťastie, že Ňiňaj aj Michalech ma viedli k tomu, aby som komentoval televízne, pomocou podstatných mien a vynechávania opisu deja. V tomto smere je môj vzor Robert Záruba, z môjho pohľadu je to fenomén hokejového komentovania. Našiel presne tú polohu medzi občas potrebným popisovaním a hovorením faktu, či svojho názoru. Je úžasný.


Mediálne.sk: Myslíte, že slovenské komentovanie športu je iné, ako komentovanie v iných krajinách? Často sa to porovnáva s českým.


Marcel Merčiak: Čechov od nás odlišuje akurát jazyk, ten ich je pre Slováka pôvabnejší. Tak isto je to aj naopak. Dokazuje to aj fakt, že českí diváci najviac uznávali Karola Poláka. Dodnes takmer všetci českí komentátori majú za komentátorský vzor práve jeho. Podobne Robert Záruba.


Mediálne.sk: Opäť trochu iné je nemecké, alebo rakúske komentovanie.


Marcel Merčiak: Často nám tieto školy dávajú za vzor. Mne sa však ich spôsob komentovania vonkoncom nepáči. Je ležérne, nudné a človek sa nič nedozvie. Ak nemecký komentátor premlčí jednu minútu futbalového zápasu Bundesligy, alebo nemeckej reprezentácie, potom neviem v čom je ich sila. Americký štýl tiež sledujem, ale sa mi nepáči tak ako anglický. Anglický futbalový komentár má grády, podobne by som raz chcel komentovať aj ja. Sú tam síce dvaja, ale ich práca má nasadenie. Aj keď konkrétny zápas nemusí byť najlepší, cítiť, že nehovoria za každú cenu a majú čo povedať.


Mediálne.sk: Čo hovoríte na českého Hostáka?


Marcel Merčiak: Jeho práca je naozaj na úrovni, dokáže povedať názor, vystihnúť, čo sa na ihrisku naozaj deje. Keďže je to bývalý reprezentant, rozumie hokeju naozaj do hĺbky. Nakoniec, všetko je to o peniazoch a to sú možno už otázky a súvislosti, ktoré treba adresovať na vyššie miesta. V Českej televízii mu dali šancu vyvinúť sa a investovali do neho. Niečo podobné sme chceli mať aj my, ale nepracujeme v takých finančných podmienkach ako Česi. Vôbec, celá naša televízia nepracuje v takých finančných podmienkach.


Mediálne.sk: Prejavil sa úsporný režim aj pri štvrťfinále hokejového play-off? Štúdio hokej moderoval jeden z komentátorov, ktorý ihneď po jeho skončení utekal na komentátorské stanovište komentovať aktuálnu tretinu.


Marcel Merčiak: Nesúvisí to s peniazmi, vypadol Norbert Brath kvôli svojej práci v súkromnej spoločnosti. Kolegom trošku závidím, že majú po prvýkrát možnosť každý deň komentovať zápas play-off.


Mediálne.sk: Asi najintenzívnejší divácky zážitok zabezpečí komentovanie priamo z miesta deja. Viktor Blažek zo zápasu Partizan Belehrad – Artmedia Bratislava bol jedným z mála v hľadisku, ktorý kričal od radosti po našom postupe v tichu kotla belehradských fanúšikov.


Marcel Merčiak: Technológie nám umožňujú komentovať každý zápas so štúdia v Bratislave, nesťažujem si. Musíme rešpektovať finančné možnosti, ktoré máme a z tejto množiny môžeme vychádzať. Komentovanie priamo z miesta deja stojí veľké peniaze a my musíme investovať rozumne.


Mediálne.sk: Blížia sa majstrovstvá sveta vo futbale. Budete komentovať zo štúdia, alebo priamo z Nemecka?


Marcel Merčiak: Komentovať budeme zo štúdia, z finančných dôvodov. Rok 2006 je plný významných športových podujatí. Máme za sebou projekt zo ZOH v Turíne, pred sebou hokejový šampionát v Lotyšsku a potom futbalový mesiac z Nemecka.


Mediálne.sk: Nechýbajú Vám prenosy slovenskej futbalovej ligy?


Marcel Merčiak: Ako fanúšikovi samozrejme. Chyba ale nie je v Slovenskej televízii, je na druhej strane. Nehovorím len o futbalovom zväze, ale aj o sprostredkovateľovi. Verím, že sa to pohne pozitívnejším smerom. Slovenskú futbalovú ligu by sme mali podporovať, hoci myslieť si, v našej ekonomike bude štátna televízia tvoriť veľké percentá príjmov klubov, je blud. Tie zápasy by som na obrazovke chcel, ale asi sa to stane až vtedy, keď budú práva patriť niekomu inému.


Mediálne.sk: Je možno dobre komentovať viac dobrých športov naraz?


Marcel Merčiak: U nás sa nedá byť odborníkom len na jeden šport. Na našom trhu sú v podstate len dva športy, hokej a futbal. Ostatné sú okrajové, ak idú raz za rok na obrazovku nie je možné mať na každý špecialistu.


Mediálne.sk: Trénujete vôbec ešte komentovanie po desiatich rokoch?


Marcel Merčiak: Komentovanie sa nikdy netrénovalo, svoje veci si však analyzujem. Kedysi boli v STV normou porady každý utorok. Teraz sa to už nerobí. Bavíme sa len s kolegami a navzájom sa hodnotíme, inak na podrobné analyzovanie nie je čas. Napríklad na olympiáde je to veľká zaberačka, dva týždne v jednom kole. Tam komentátor vidí možno len tri percentá z olympiády, divák doma sto. Hodnotenie kedysi bolo, aj celotýždňové. Starší kolegovia nás nasmerovali, teraz je to na nás, skúsenejších. Sme dosť mladý kolektív.


Mediálne.sk: Pán Korda, váš kolega z televízie, sa v jednej z relácií Pod lampou vyjadril, že športoví redaktori sa boja ísť do investigatívnych tém, hoci by bolo o čom.


Marcel Merčiak: Ja to tak určite necítim. Športoví funkcionári majú maslo na hlave, ja však mám svoju prácu. Myslím si, že je to parketa pre investigatívnych kolegov, najmä ak ide o témy viac ekonomické ako športové.


Mediálne.sk: Vidíte medzi nimi aj talent, ktorý môže sedieť za mikrofónom s úspechom ďalšie roky?


Marcel Merčiak: Palo Gašpar je veľmi dobrý, odkojený televíziou, a aj z Maťa Hajka sa za necelé tri roky od príchodu z rozhlasu stala osobnosť.