Dnes začína TV Prima vysielať ďalší kriminálny seriál zo socialistickej televíznej produckie s názvom Prípad pre zvláštnu skupinu. Nahradila ním kontroverzných 30 prípadov majora Zemana, ktoré sa úspešne skončili pred týždňom.


Komerčná televízia vysielala po tridsať stredajších večerov striktne prokomunistický seriál zacielený na televízneho diváka, ktorý vznikol v časoch najtvrdšej normalizácie. Jeho úloha bola jasná: vychovať diváka – občana k obrazu svojmu. Pochybné praktiky tamojšej štátnej polície, politické súvislosti i bežný život človeka boli v seriáli vykreslené účelovo a klamlivo. Cez „akčného hrdinu“ socializmu, majora Zemana, sa mal divák stať svedkom spravodlivého riešenia problémov pod rúškom komunistickej ideológie. Prečo sa po takmer pätnástich rokoch na naše obrazovky znovu dostáva takáto tvorba? Ide len o lákavú sledovanosť, berúc do úvahy početné publikum dôchodcov, ktoré ju tvorí?


Keď pred časom komunistický krimiseriál vysielala Česká televízia, nevyhla sa úškrnom i odsudzovaniu zo strany publika. Za každú časť seriálu však zaradila aj dokument o tom, ako to bolo naozaj. Koľko ľudí si ho pozrelo tak ako seriálový „originál“, nie je až také dôležité. TV Prima sa však uskromnila len s pôvodným seriálom. Po odvysielaní prvých dielov však pred začatím seriálu začala upozorňovať divákov, že je oslavou komunistickej polície. Prečo tento oznam zaradili až od štvrtého dielu, riaditeľ Primy Martin Dvořák zdôvodnil tým, že až tu je cítiť silnejší ideologický tlak. Na otázku polície, ako spoznal a v budúcnosti spozná, čo je silnejší ideologický tlak, odpovedal, že práve preto oznam ďalej vysielali už pred každou časťou. Tým však de facto neodpovedal na prvú otázku. Neskôr Prima dokonca nasadila sarkastické upútavky, ktorými zosmiešňovala vlastné vysielanie. Majora Zemana v nich vykreslila ako českého Jamesa Bonda či ho dokonca pripodobnila k seriálu Akty X. Na záver ho upútavkou na poslednú časť poslala späť do archívu. Pravdepodobne nie nadlho, podobný seriál Žena za pultom Prima na svoje obrazovky v repríze po troch mesiacoch vrátila.


Dnes sa Major Zeman javí skôr ako humorný, jednak naivným spracovaním, klišé, ktoré sú okolo hlavného hrdinu priam naskladané do nebies i lacným a hlúpym námetom. To, čo bolo jeho cieľom, však obsahuje stále – snahu „poopraviť“ ľuďom ich názor na skutočnosti, ktoré sa diali v Československu. Je len ťažko predstaviteľné, keby sa v susednom Rakúsku či Nemecku na obrazovkách súkromnej (alebo dokonca verejnoprávnej!) televízie objavovali propagandistické filmy z nacistického Nemecka, šíriace rasizmus a porušujúce ľudské práva. V Čechách sa seriál s propagandistickými motívmi vysiela, politickí väzni a príbuzní obetí komunizmu môžu len škrípať zubami.


V marci sa vysielanie seriálu dostalo dokonca na políciu na základe štyroch trestných oznámení. Polícia si nechala spracovať znalecký posudok politológa, ktorý mal potvrdiť alebo vyvrátiť podozrenie zo šírenia propagandy a propagácie hnutí smerujúcich k potlačeniu práv a slobôd človeka. Riaditeľ TV Prima však pre českú tlač uviedol, že vysielanie seriálu rozhodne nezastaví, pretože české seriály sú veľmi obľúbené a Zemana si pravidelne pozrú 2 milióny divákov.


Kde je teda hranica medzi sledovanosťou a kultúrou? Dajú sa ciele komerčnej televízie paušalizovať a má cenu zabúdať na to, že v minulosti bol seriál na programe dňa z politických príčin a nie pre zábavu divákov? Kedy sa Majora Zemana dočkáme opäť?