Ako ďalej povedal médiám M. Maďarič pred utorkovým rokovaním vlády, „praktický dôsledok jedného aj druhého by mohol byť ten istý, že by sa Slovenská televízia a Slovenský rozhlas mohli dostať pod priamy vplyv aktuálnej politickej moci“.
Šéf rezortu kultúry, pod ktorého patria aj médiá, tak reagoval na vyjadrenia predsedu SNS Andreja Danka. Líder národniarov v nedeľnej diskusii televízie Ta3 V politike okrem iného povedal, že v prípade víťazstva v parlamentných voľbách by zrušil takzvané koncesionárske poplatky a zoštátnil by RTVS.
V pondelok poslanci OĽaNO-NOVA opätovne predložili do podateľne NR SR návrh novely zákona o RTVS, ktorou chcú zrušiť dva súčasné príjmy RTVS - koncesionárske poplatky a príspevky cez zmluvu so štátom a nahradiť ich jedným novým príjmom - každoročným príspevkom zo štátneho rozpočtu.
Konkrétne by išlo o sumu podľa zákonom presne určeného percenta z hrubého domáceho produktu (HDP). Opoziční poslanci OĽaNO-NOVA Jozef Viskupič a Ján Budaj predloženie návrhu odôvodnili útokmi politikov na verejnoprávny RTVS a tiež vyjadreniami A. Danka o jeho zoštátnení.
Na otázku, či cez Smer-SD zoštátnenie RTVS neprejde, odpovedal M. Maďarič, že hovorí o „svojej predstave, o svojej doterajšej činnosti, o tom, že Smer nielenže zatiaľ prostredníctvom mňa ako ministra kultúry ide cestou verejnoprávnych médií, ale nakoniec aj o tom, že Smer nikdy nesiahol na nezávislosť napríklad RTVS, a to bol aj sám vo vláde a mal na to v úvodzovkách všetky možnosti. Zatiaľ nie sme konfrontovaní, okrem toho opozičného návrhu, s tým, že by ten zámer SNS bol niečo viac ako len vízia“.
M. Maďarič v reakcii na vyjadrenia A. Danka aj návrh opozície pripomenul, že je dlhodobým zástancom transformácie štátnych médií po roku 1989 na verejnoprávne. „Preto som aj odštátnil Tlačovú agentúru Slovenskej republiky, aj som väčšiu časť štátneho grantového systému transformoval do podoby verejnoprávnych fondov a snažím sa posilňovať tie prvky RTVS , ktoré by mohli dávať predpoklad jej väčšej nezávislosti,“ konštatoval.
Kritika premiéra Roberta Fica na adresu RTVS je podľa ministra kultúry niečo iné ako zámery alebo návrhy zmeniť niečo podstatné v RTVS. R. Fico minulý týždeň opakovane označil RTVS za opozičné médium a vyjadril sa, že je potrebné zmeniť jeho vedenie.
M. Maďarič si myslí, že „tak, ako sa politici musia vyrovnať s kritikou, tak sú kritizovateľné aj médiá a premiér nepriamo vyjadril svoj názor, kto by podľa neho nemal byť zvolený za generálneho riaditeľa“.
Za podstatné a oveľa dôležitejšie považuje to, kto bude zvolený za generálneho riaditeľa RTVS, jeho kroky, činnosť a ľudia, ktorými sa obklopí. O žiadnej dohode o tom, kto bude zvolený za šéfa RTVS, M. Maďarič nevie.
„Ja som s nikým nerokoval, vychádzam z toho, že je to primárne kompetencia poslancov, to znamená, že viac-menej v prípade Smeru debaty poslaneckého klubu,“ povedal.
Na otázku, či ešte môže generálny riaditeľ TASR Jaroslav Rezník kandidovať za šéfa RTVS po tom, ako TASR podpísala a následne aj rozviazala zmluvu s ruskou tlačovou agentúrou Sputnik, označovanou za prokremeľskú, uviedol, že „nie sú žiadne zákonné prekážky, aby kandidoval“. Bližšie sa k tomu vyjadriť nechcel, keďže J. Rezník zatiaľ neohlásil, či bude, alebo nebude kandidovať.
Odpoveď na to, či sa podľa neho podarí zvoliť šéfa RTVS v prvom kole voľby 22. júna, považuje takisto za predčasnú. Až zo všetkých prihlásených kandidátov možno podľa neho dedukovať odpoveď na túto otázku.
Ako pred rokovaním vlády povedal M. Maďarič novinárom, osobne nehľadá kandidáta, ktorý by „bol priechodný pre väčšinu“. Ako dodal, „neviem, kto hľadá kandidáta, je to normálne otvorená súťaž a keď sa prihlásia, tak potom možno budú nejaké rokovania a keď niekto hľadá aj aktívne, tak neviem, nech sa nám prihlási. Ja nehľadám“.