Európsky futbal tak vo vysielaní RTVS bude pokračovať v rovnakom režime ako doteraz. V stredu bude jeden duel z Ligy majstrov vysielať Jednotka, štvrtky na Dvojke budú patriť Európskej lige.

RTVS podpísala zmluvu s Európskou futbalovou úniou (UEFA), vďaka ktorej získala vysielacie práva na obe súťaže pre sezóny 2015/2016, 2016/2017 a 2017/2018. Zápasy Ligy majstrov aj Európskej ligy vysiela RTVS aj v aktuálnej sezóne.

Hodnota nového kontraktu dosahuje 780-tisíc eur, z toho 660-tisíc vyjde televíziu Liga majstrov, 120-tisíc zaplatí za Európsku ligu.

V rámci práv na Ligu majstrov bude mať RTVS a jej voľne šírené stanice – Jednotka a Dvojka – právo prvého výberu na niektorý zo zápasov hraných v stredu. Utorkové duely na RTVS nebudú. Balík zakúpený verejnoprávnou televíziou obsahuje aj zostrihy zo zvyšných stredajších duelov, magazíny a finálový zápas.

Rovnako pri štvrtkovej Európskej lige získala televízia flexibilné právo prvého výberu na tri nasledujúce sezóny. Vysielať môže takisto zostrihy ostatných zápasov a magazín dodávaný od štábov UEFA. Zmluva zahŕňa aj vysielacie práva na duel Superpohára UEFA, v ktorom si sily merajú víťaz Ligy majstrov a Európskej ligy.

Podobnú zmluvu ako RTVS podpísala v uplynulých dňoch s UEFA aj Česká televízia, ktorá si však bude vyberať z utorkovej ponuky zápasov.

Na oboch trhoch zároveň vysielajú zápasy z Ligy majstrov aj platené stanice. Na Slovensku má Ligu majstrov v portfóliu exkluzívne operátor Slovak Telekom (respektíve Digi TV) vďaka televízii Digi Sport. Tá na svojich štyroch, operatívne piatich staniciach, vysiela duely v rámci utorkového aj stredajšieho programu, ako aj celé záznamy zvyšných stretnutí.

Digi Sport rovnako ako RTVS v uplynulých dňoch práva na prestížnu súťaž predĺžila na totožné obdobie. Vysielať Ligu majstrov tak rovnako ako verejnoprávna televízia môže minimálne do roku 2018.

Liga majstrov, ale aj Európska liga prináša RTVS na pomery oboch jej staníc výrazne nadpriemerné čísla sledovanosti. Stredajšie duely ligy šampiónov zároveň Jednotke vylepšujú ratingový priemer v prime-time.

Napríklad vyvrcholenie vlaňajšieho finálového duelu súťaže, hrané v sobotu 24. mája, videlo po 21:45 na Jednotke 355-tisíc divákov (12+), pri trhovom podiele 23,7 percenta. V komerčnej cieľovke mala stanica v tom čase vďaka priamemu prenosu share 20,7 percenta a priazeň 190-tisíc mladších divákov, vďaka čomu bola po väčšinu času tejto časti prenosu trhovým lídrom v oboch hlavných cieľovkách.

Z veľkých futbalových turnajov vysiela RTVS aktuálne aj kvalifikáciu k Majstrovstvám Európy v roku 2016, práva má tiež na následnú kvalifikáciu k Majstrovstvám sveta 2018. Televízia tradične vysiela aj záverečné turnaje kontinentálneho a svetového šampionátu, ktoré nakupuje samostatne.