Spravodajská Ta3 spovedá prezidentských kandidátov jednotlivo vo večernej relácii Téma dňa. Po profilovej reportáži čelia jednotliví uchádzači o post hlavy štátu interview s dvojicou redaktorov – Petrom Bielikom a Ľubou Oravovou.
Utorková relácia s H. Mezenskou sa takmer skončila predčasne. Ukončením rozhovoru pohrozil moderátor P. Bielik, ktorý avizoval, že ku kroku pristúpi, ak hostka nebude odpovedať na položenú otázku. H. Mezenská sa spýtala, či prišla na inkvizičný súd.
Problematická bola téma februárového incidentu z parlamentu, keď chcela žena z balkóna hodiť do poslaneckej miestnosti stoličku. Ta3 zverejnila fotografiu ženy, ktorá sedela na poslaneckom klube OĽaNO (H. Mezenská je členkou strany), moderátor sa pýtal, či ide o osobu, ktorá hádzala stoličku a „či toto je politika, ktorú chcete robit“. Relácia sa napokon dovysielala do konca.
Na utorkové vydanie Témy dňa boli doručené tri sťažnosti. V súvislosti s marcovou voľbou prezidenta ich RVR doteraz eviduje celkovo šesť. Po jednom podnete prišlo aj na rozhlasové relácie Sobotné dialógy (11. januára), Z prvej ruky (13. februára) a televízne Správy RTVS (23. februára).
Okrem evidovania sťažností bude v nasledujúcom období robiť mediálny regulátor tradične aj vlastný monitoring spravodajských relácií médií počas kampane, ktorá sa oficiálne začne 28. februára.
„Sťažnosti od fyzických a právnických osôb sa budú prešetrovať v štandardných zákonných lehotách, monitoring bude vyhodnotený po skončení volieb. V mimoriadnych prípadoch, ak by vysielanie, pri ktorom existuje podozrenie na porušenie zákona, mohlo priamo ovplyvniť výsledky volieb, má rada prostriedky na operatívne konanie,“ povedala hovorkyňa RVR Lucia Jelčová.
Za kampaň sa podľa RVR „považuje klasická politická reklama, ako aj špecializované volebné vysielanie venované jednotlivým kandidátom, napríklad vo forme diskusie“.
Kampaň pred voľbou prezidenta, ktorej prvé kolo bude 15. marca a prípadné druhé kolo 29. marca, oficiálne štartuje v piatok ráno. Podľa zákona o spôsobe voľby prezidenta sa kampaň začína 15 dní (28. februára) pred voľbou a končí sa 48 hodín (13. marca o 7:00) pred začiatkom voľby.
Vedenie kampane mimo času zákonom stanovenej kampane je zakázané. Napriek tomu sa kandidáti prezentujú ešte pred oficiálnym začiatkom kampane. Za bilbordy či stretnutia s občanmi však sankcie zo zákona nie sú. Nespokojní kandidáti, ktorí si myslia, že takáto kampaň mala vplyv na výsledky volieb, sa môžu obrátiť na Ústavný súd SR.
Pravidlá kampane platné pre televízie a rádiá sa netýkajú tiež vysielania na internete a poskytovateľov audiovizuálnej mediálnej služby na požiadanie. Zákon označuje za kampaň „činnosť kandidátov, politických strán a hnutí, prípadne ďalších subjektov v prospech voľby kandidáta, vrátane inzercie alebo reklamy prostredníctvom rozhlasového a televízneho vysielania, hromadných informačných prostriedkov, veľkoplošných nosičov, plagátov a iných nosičov informácií“.
Informovať o voľbe prezidenta môžu médiá aj skôr ako 28. februára, vždy však musia zabezpečiť vyváženosť a objektívnosť. Vysielanie počas kampane musí zaistiť, aby mali kandidáti rovnaký priestor, nikto nebol znevýhodnený. Kandidát má počas kampane právo na odpoveď, ak boli o ňom počas kampane odvysielané nepravdivé alebo pravdu skresľujúce informácie.
Čo bude RVR monitorovať v kampani
Rada bude v špeciálnom volebnom monitoringu sledovať štyri relácie Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) - Slovenskej televízie (Správy RTVS, Správy a komentáre, Správy - Hírek a O 5 minút 12).
Z vysielania súkromnej TV Markíza sa RVR sústredí na Teleráno, Prvé Televízne noviny a Televízne noviny. Sledovať bude i spravodajské programy Noviny o 17. a Veľké Noviny televízie Joj a tri relácie televízie Ta3 (Hlavné správy, Téma dňa a V politike).
Z rozhlasových relácií bude orgán monitorovať šesť relácií RTVS - Slovenského rozhlasu, konkrétne na Rádiu Slovensko Rádiožurnál, Sobotné dialógy a Z prvej ruky a na Rádiu Patria Kronika 1, Kronika 2 a Na záver dňa.
Zo súkromných rádií RVR preverí dodržiavanie zákona v relácii Braňo Závodský naživo vysielanej v Rádiu Expres.