Lesná kritizuje

„Hoci celý svet bojuje za oslobodenie nevinnej Iránky Sakineh Mohammadi Aštianiovej, zahraničný redaktor verejnoprávnej televízie Ľubomír Huďo iba dva dni po vytvorení RTVS jej nevinu v hlavnej spravodajskej relácií trestuhodne zrelativizoval,“ upozornila na správu redaktora STV Ľubomíra Huďa na svojom blogu bývalá redaktorka STV či Slobodnej Európy Ľuba Lesná.

Iránske súdy odsúdili Aštianiovú na smrť ukameňovaním za údajné cudzoložstvo. Neskôr rozšírili jej obžalobu - podľa nich spolu so svojím milencom zavraždila svojho manžela. Ako povedal jej právnik, k priznaniu ju prinútili mučením.

Podľa Lesnej STV prípad podala značne zmäkčeným spôsobom.

Lesná kritizuje

„Slovenské verejnoprávne spravodajstvo sa vďaka odvysielanej Huďovej reportáže stalo súčasťou iránskej propagandy, ospravedlňujúcej jeden z najnehumánnejších politických režimov súčasného sveta. Ospravedlňujúcej také tresty, ako je bičovanie, mučenie, či ukameňovanie. Ba dokonca akoby s nimi aj súhlasilo,“ napísala Lesná, ktorá v súčasnosti pracuje ako analytička na Úrade vlády.

STV 2. januára v Správach STV priniesla reportáž redaktora Huďa pod názvom Irán: Nevernici hrozí trest smrti, ktorú moderátorka uviedla slovami, že dôkazy o nevine Aštianiovej nie sú jednoznačné a následne Huďo v reportáži jej nevinu spochybnil.

Lesná kritizuje viacero momentov z Huďovej reportáže. Chýba jej zdôraznenie, že iránska justícia v tomto prípade kríva na obidve nohy. Huďo odvysielal vyjadrenie Aštianiovej, ktorú volá v reportáži nevernica: „Nemeckí reportéri, ktorí sa venovali môjmu prípadu, mi to len sťažili a zhoršili moju situáciu.“

„Ani náhodou si redaktor verejnoprávnej televízie nepoloží otázku, či k podobnému vyjadrenie Aštianiovú iránski predstavitelia neprinútili. Či napokon po mučení vo väzení, ale aj po deväťdesiatich deviatich ranách bičom nemôžu byť tvrdenia Aštianiovej ovplyvnené strachom,“ píše Lesná.

Najviac ju rozhorčilo tvrdenie Huďa, že „dokonca ani syn nepovažuje matku za nevinnú,“ kde jej tiež chýba fakt, že práve syn bojuje za jej oslobodenie a redaktor opäť nepripustil, že mohli byť aj synove slová vynútené. Podľa Lesnej Huďo „zrelativizoval aj nespravodlivé, nehumánne iránske súdnictvo. Vďaka tomu vlastne súhlasil s trestom ukameňovania.“

Nie je to prvý prípad spornej reportáže zahraničnopolitického redaktora Huďa. Pred rokom na viacero sporných bodov jeho „konšpiračných teórií“ a dezinformácie v jeho reportážach upozornil analytik Gabriel Šipoš. Napríklad, že v južnej Afrike zavládli apartheid a genocída belochov, že za vraždami Lincolna a Kennedyho sú bankári alebo, že za nežnou revolúciou či prasacou chrípkou je CIA, respektíve farmaceutické firmy.

Huďova argumentácia stojí podľa Šípoša na viacerých „zisteniach“: „Svet je podľa neho rafinovane ovládaný malou tajomnou skupinkou elít. Politici sú vlastne bábky, nitkami ťahajú bohatí, najmä bankári Rothschildovci či priemyselníci Rockefellerovci. Ale machrami manipulácií je aj americká a izraelská vláda. Bystrí sa z Huďových slov dovtípia, že často menovaní vládcovia sveta majú židovské mená a žijú najmä v USA (sám redaktor do priameho antisemitizmu ale neskĺzol). Hlavné svetové i naše médiá sú zaujaté, lebo sú ovládané bohatými bankármi a investormi. Taja nám podstatu, manipulujú nami."

Huďo, ktorý mával zahranično-politický komentár v Rannom magazíne, povedal už napríklad aj to, že "dvojičky si Američania zbúrali sami, aby mohli viesť vojny v Iraku a Afganistane a tak zarobiť na predaji zbraní a ovládnuť nové územia. Bin Ládin s tým nič nemal, hoci terorista to je,“ napísal o redaktorovi Šípoš.

Problém podľa Šípoša nie je, že by Huďove názory nemali nikdy zaznieť. Ale zodpovedné médium by malo ponúknuť takéto tvrdenia v kontexte, s primeranou oponentúrou, a s tvrdou kontrolou faktov pri tých konšpiračných tvrdeniach. „Namiesto toho ich STV divákom dávkuje pravidelne, bez kontroly faktov a bez prítomnosti skutočných odborníkov či znalcov.“

Poskytli sme priestor na vyjadrenie redaktorovi Ľubomírovi Huďovi, ten si dal požiadavku, aby do jeho obšírnejšej reakcie redakcia nezasahovala. Zverejňujeme ju v kompletnom znení medzi tlačovými správami.

Požiadali sme o stanovisko aj dočasného riaditeľa Slovenskej televízie Ľuboša Machaja, ktorý zatiaľ nereagoval.