Budúcnosť formátu Pod lampou je stále otázna, tím okolo moderátora Štefana Hríba a režiséra Mária Homolku proklamoval, že diskusiu tohto typu chcú zachovať aj po tom, čo sa s RTVS nedohodli na pokračovaní v jej vysielaní.

„Teraz je pred nami kľúčová otázka: bude Lampa v niektorej z televízií, alebo nájdeme inú efektívnu formu jej šírenia,“ napísal v minulom týždni na Facebooku Š. Hríb s tým, že pokračovanie Lampy „dostáva reálne kontúry“.

Najsledovanejšie celoplošné televízie majú k relácii skôr odmietavý postoj. Markíza podľa informácií Mediálne.sk o relácii tohto typu neuvažuje, v rovnakom duchu sa vyjadrila aj televízia Joj. Tá už reláciu vysielala na menšej stanici Joj Plus od januára 2009.

Ta3 na priamu otázku, či s tvorcami relácie rokuje alebo plánuje rokovať o prípadnej spolupráci, odpovedala nejednoznačne. „Televízia Ta3 aktuálne pripravuje a pracuje na viacerých nových formátoch, ku ktorým sa však dopredu z pochopiteľných strategických dôvodov nevyjadruje,“ znelo stanovisko.

Či tvorcovia relácie plánujú na spoluprácu osloviť niektorú z menších televízií, nie je zrejmé. Š. Hríb zatiaľ na otázku Mediálne.sk neodpovedal.

„Dôležité je, že sme ako tvorivý tím ostali spolu. Okrem množstva podporných vyjadrení a nápadov sme už dostali konkrétne ponuky z viacerých divadiel, kín, škôl, klubov a hotelov, kde by mohla byť Lampa natáčaná. Rozhodli sme sa preto, že nový model Lampy bude obsahovať aj jej putovnú verziu. Predbežne to vyzerá na tri verejne natáčané Lampy mesačne v jej budúcom domovskom stánku a jednu putovnú Lampu mesačne v rôznych prostrediach po celom Slovensku,“ uvádza sa v Hríbovom príspevku na sociálnej sieti.

Isté tiež je, že tím Pod lampou si chce reláciu vyrábať celkom autonómne – bez závislosti od vysielateľa. V súvislosti s tým nakupujú tvorcovia vlastnú techniku: vybavenie réžie, kamery, osvetlenie a zvukovú techniku.

Na investícii okolo 30-tisíc eur sa opätovne podieľajú aj diváci respektíve čitatelia časopisu .týždeň, v ktorom je Š. Hríb šéfredaktorom. V editoriáli aktuálneho vydania uviedol, že za prvý týždeň od zverejnenia výzvy vyzbierali tretinu sumy, teda okolo 10-tisíc eur, pričom s obnovenou Lampou by chceli začať od apríla.

Zbierku organizoval .týždeň aj vlani, keď čitateľov požiadal, aby participovali na kontrahovaní prostriedkov na uhradenie 50-tisícovej sankcie – predplatením si týždenníka, kúpou kníh vydavateľstva či priamym príspevkom pre fond pre kvalitnú žurnalistiku, ktorý zastrešuje časopis.

Spomínanú pokutu 50-tisíc eur znášalo vydavateľstvo W Press ako dodávateľ televízneho formátu Pod lampou za vydanie o kauze Cervanová. Práve tento krok napokon viedol k ukončeniu spolupráce s RTVS, verejnoprávna televízia vydavateľstvo obvinila, že priestor vo vysielaní využíva na riešenie vlastných obchodných aktivít. Š. Hríb takúto interpretáciu odmietol.

V následných rokovaniach určila verejnoprávna televízia podmienky, za ktorých by formát mohol pokračovať, vrátane prevzatia prípadného odškodného 150-tisíc eur v žalobe, ktorej telerozhlas aktuálne čelí za iné vydanie Pod lampou, na stranu W Pressu. Na to protistrana nepristúpila.

Večer pod lampou odštartoval ako televízny formát počas funkčného obdobia riaditeľa Richarda Rybníčka. V januári 2007 ho zrušil riaditeľ Radim Hreha. Relácia sa potom presunula do rozhlasové éteru a neskôr na spomínanú komerčnú stanicu Joj Plus. V roku 2011 ju opäť začal vysielať RTVS.