Favorizovaný La La Land, ktorý pred Oscarmi pozbieral viacero ocenení vrátane Zlatého glóbusu, šiel do ceremónie so 14 nomináciami, čím vyrovnal rekord Titanicu. Snímka napokon získala šesť sošiek.
Cenu pre najlepší film však La La Land nedostal, v kategórii triumfovala snímka Moonlight. Tú však za víťaza vyhlásili až po upozornení tvorcov La La Landu, ktorí už na pódiu ďakovali za svoj triumf.
Nesprávneho víťaza vyhlásili Warren Beatty a Faye Dunaway, ktorí podľa W. Beattyho dostali do rúk nesprávnu obálku. „Nebol to vtip,“ zdôraznil 79-ročný herec.
Ďalšie dve trofeje pre snímku o dospievaní afroamerického geja v Miami získali Mahershala Ali v kategórii Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe a Barry Jenkins s Tarellom Alvinom McCraneym za adaptovaný scenár.
Muzikál La La Land o vzťahu začínajúcej herečky a džezového klavíristu bodoval v kategóriách Réžia (Damien Chazelle), Najlepšia pôvodná filmová pieseň (City of Stars), Najlepšia pôvodná filmová hudba (Justin Hurwitz), Kamera (Linus Sandgren), Výprava (Sandy Reynolds-Wasco, David Wasco) a Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe, kde zvíťazila Emma Stone.
Oscara za mužský herecký výkon v hlavnej úlohe si prevzal Casey Affleck (Miesto pri mori) a medzi herečkami vo vedľajších úlohách triumfovala Viola Davis (Fences). Na rozdiel od predchádzajúcich rokov si tak tento ročník zrejme nevyslouží kritiku za „príliš biele Oscary“ (V. Davis je černoška).
Aj keď sa čakalo, že bude oscarový večer vzhľadom na napätú politickú situáciu v USA značne politický, zaznelo na adresu nového prezidenta Donalda Trumpa skôr než tvrdá kritika viacero vtipov.
Moderátor Jimmy Kimmel sa napríklad čudoval nad tým, že prezident ešte nič netweetoval a herečku Maryl Streep označil po vzore prezidenta za jednu z najviac precenených herečiek. M. Streep sa za to dočkala búrlivých ovácií postojačky. Trumpovi J. Kimmel ironicky poďakoval za to, že sa vďaka nemu udeľovanie cien Oscar už nezdá byť také rasistické.
Potlesk si vyslúžil herec Gael García Bernal, ktorý sa „ako Mexičan a ľudská bytosť“vyslovil proti „akejkoľvek stene, ktorá by nás chcela oddeľovať“. Množstvo celebrít do Dolby Theatre v Los Angeles prišlo s modrou stužkou organizácie ACLU, ktorá na súde napadla Trumpov imigračný dekrét.
Najlepší pôvodný scenár podľa akademikov napísal Kenneth Lonergan pre drámu Miesto pri mori. V kategórii cudzojazyčných filmov zvíťazil Klient iránskeho režiséra Asghara Farhadiho, ktorý sa na udeľovaní cien nezúčastnil na protest proti imigračnému výnosu amerického prezidenta Donalda Trumpa zakazujúcemu vstup do USA občanom siedmich prevažne moslimských krajín.
Najlepším dokumentárnym filmom sa stal O.J.: Made in America. Medzi animovanými filmami triumfoval Zootropolis.
Galavečer odštartoval Justin Timberlake s nominovanou piesňou Can't Stop the Feeling z filmu Trollovia. V priebehu ceremoniálu potom postupne vystúpili aj Lin-Manuel Miranda a Auli'i Cravalho s piesňou How Far I'll Go z animovanej snímky Vaiana: Legenda o oceáne, Sting s piesňou The Empty Chair z dokumentu Jim: The James Foley Story a John Legend predstavil piesne City of Stars a Audition (The Fools Who Dream) z muzikálu La La Land.
V rámci tradičnej spomienky na hviezdy, ktoré navždy odišli v uplynulom roku, zaspievala Sara Bareilles.
Ocenení v 89. ročníku cien Akadémie filmových umení a vied
- Najlepší film: Moonlight (Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Adele Romanski)
- Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe: Casey Affleck - Miesto pri mori
- Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Mahershala Ali - Moonlight
- Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe: Emma Stone - La La Land
- Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Viola Davis - Fences
- Réžia: Damien Chazelle - La La Land
- Adaptovaný scenár: Barry Jenkins, Tarell Alvin McCraney - Moonlight
- Pôvodný scenár: Kenneth Lonergan - Miesto pri mori
- Najlepší cudzojazyčný film: Klient (réžia: Asghar Farhadi) - Irán
- Najlepší dokumentárny film: O.J.: Made in America (Ezra Edelman a Caroline Waterlow)
- Animovaný film: Zootropolis - Byron Howard, Rich Moore a Clark Spencer
- Najlepšia pôvodná filmová pieseň: City of Stars (hudba: Justin Hurwitz, text: Benj Pasek a Justin Paul) - La La Land
- Najlepšia pôvodná filmová hudba: Justin Hurwitz - La La Land
- Kamera: Linus Sandgren - La La Land
- Kostýmy: Colleen Atwood - Fantastické zvery a ich výskyt
- Masky: Jednotka samovrahov - Alessandro Bertolazzi, Giorgio Gregorini and Christopher Nelson
- Strih: Hacksaw Ridge: Zrodenie hrdinu - John Gilbert
- Výprava: La La Land - Sandy Reynolds-Wasco, David Wasco
- Strih zvuku: Prvý kontakt - Sylvain Bellemare
- Mix zvuku: Hacksaw Ridge: Zrodenie hrdinu - Kevin O’Connell, Andy Wright, Robert Mackenzie a Peter Grace
- Vizuálne efekty: Kniha džungle - Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones a Dan Lemmon
- Najlepší krátky animovaný film: Čvirik - Alan Barillaro a Marc Sondheimer
- Najlepší hraný krátky film: Školský zbor - Kristof Deák a Anna Udvardy
- Najlepší krátky dokumentárny film: The White Helmets - Orlando von Einsiedel a Joanna Natasegara