Situácia z januárového Telerána stála kuchára Ľ. Herka spoluprácu s televíziou. Okrem toho prípad riešila aj polícia, ktorá však napokon trestné stíhanie v súvislosti s možným šírením toxikománie zastavila.

Reláciou sa po sťažnostiach viacerých divákov zaoberala aj licenčná rada a uzavrela ho v septembri. S výsledkom, že k porušeniu zákona o vysielaní a retransmisii nedošlo. Zo siedmich prítomných členov RVR za to hlasovali piati, proti boli dvaja.

Regulátor skúmal možné porušenie časti zákona, ktorý vo vysielaní zakazuje propagovať užívanie omamných látok alebo zľahčovať následky ich užívania.

Právnici Kancelárie RVR situáciu z Telerána analyzovali a hoci uviedli, že záber nepochybne simuloval prípravu na užívanie drog, neznamenalo to nevyhnutne, že tým prišlo k „propagácii užívania“, teda k prehrešku definovanému v paragrafe.

Rada musela v praxi vyhodnotiť, čo zahŕňa pojem „propagácia užívania“. Sťažoval to aj fakt, že samotný výraz „propagácia“ nie je v zákone konkretizovaný, a tak patrí medzi neurčité pojmy, ktoré musí vyložiť správny orgán.

„Záber prezentoval jeden zo spôsobov prípravy užitia kokaínu. Podľa nášho názoru je možné považovať takéto konanie za určitú formu propagácie len za splnenia podmienok. Tými by v danom prípade musel byť napríklad opakovaný záber,“ píše regulátor v analýze, kedy by sa situácia dala teoreticky zahrnúť do pojmu propagácia.

Markíza sa bránila tiež v tomto duchu. „Akékoľvek zobrazenie omamných látok respektíve ich napodobenín nemôže byť automaticky považované za ich propagáciu,“ načrtli v stanovisku právnici televízie.

Ako navyše uvádza zákon, prehreškom nie je ani samotná propagácia, ale „propagácia užívania“, čo je ďalší stupeň, v ktorom sa konfrontovali regulátor a vysielateľ. Kuchár bol v relácii zobrazený pri príprave prášku, nie aplikovaní. „Predmetné ustanovenie zakazuje propagáciu užívania omamných látok. K naplneniu hypotézy danej normy by bolo potrebné, aby boli vo vysielaní v pozitívnom svetle zobrazené užívanie omamných látok. Program ani záber však také skutočnosti neobsahoval,“ uvádzala televízia.

Regulátor sa v tomto prípade s výkladom stotožnil. „V uvedenom prípade došlo jednoznačne len k zobrazeniu prípravy na užitie a nie užitia samotného,“ píše Kancelária RVR.

Podľa licenčnej rady nebol zobrazený ani samotný účinok možného užitia látky. Zároveň nebol záber na kuchára komentovaný, kladne hodnotený a nebol v nijakom súvise s odvysielaným obsahom programu, v ktorom bola témou príprava sladkých jedál. Uvedené prispelo k vyhodnoteniu, že nešlo o propagáciu užívania.

„Vizuálny prejav pána Herka nemožno taktiež kvalifikovať ako spôsobilý propagovať uvedené konanie. Správal sa neutrálne, bez toho, že by nejakým spôsobom zdôrazňoval (gestami, mimikou) alebo poukazoval na svoje konanie,“ dodáva Kancelária RVR s tým, že priradiť takéto konanie k pojmu propagácia by bolo za hranicou výkladu ustanovenia.

Televízia sa bránila aj tým, že odvysielaný záber nebol úmysel, ale nešťastná náhoda, pričom kompetentní bezodkladne konali. Navyše išlo o živé vysielanie, kde sa dala len minimalizovať prípadná nevhodnosť interpretácie situácie.

Na uvedené regulátor prihliadať nemohol, keďže posudzuje odvysielaný obsah a neskúma priamo okolnosti tohto typu. Markíze však pri posudzovaní pomohlo, že záber nebol dlhý – trval zhruba osem sekúnd (kuchára odstrihla réžia krátko po nevhodnom žarte). Rada vzhľadom na celkovú dĺžku relácie dve hodiny a 30 minút konštatovala „ojedinelosť“ záberu a uviedla, že z neho nebol zrejmý vplyv na recipienta.

Ak by situáciu regulátor vyhodnotil inak, televízia by sa zrejme nevyhla vysokej sankcii. Záber bol odvysielaný pred 7. hodinou ráno, keď je pri televízoroch aj množstvo detí. „Z tohto dôvodu mohol byť rozsah vplyvu prípadnej propagácie kokaínu k smerom skupine maloletých neprimerane vysoký. Avšak vzhľadom na nenaplnenie kritérií ustanovenia zákona v súvislosti s pojmom propagácia a užívanie omamných látok nie je v danom prípade takáto intenzita vysielaného obsahu rozhodujúca,“ uzatvára Kancelária RVR.

Pracovný materiál Kancelárie RVR k prípadu Herko by Martin Poláš on Scribd