Svet politikov a politických strán pod uhladenosťou a čistotou oblekov a sofistikovaného vyjadrovania často skrýva obrovské napätie, konflikty, ktorých výsledok koniec koncov vplýva na životy miliónov ľudí.
To, že aj politici sú len ľudia, sa stalo predlohou niektorých seriálov zo sveta vysokého politického života.
Špinu na oponentov podsúvali novinárom
Dánsky seriál Borgen výstižne opisuje politiku a jej dosah na súkromné vzťahy. Prvá séria sa začína kampaňou v parlamentných voľbách, hľadaním špiny na oponentov, ktorá sa podsúva novinám.
Hlavná postava a neskôr premiérka Birgitte Nyborgová je idealistka, ktorá svojho cynického spin doktora Kaspera Juula počúva, hoci so všetkými jeho ťahmi nesúhlasí. Niekedy to vyzerá, že on chce vyhrať za každú cenu, kým ona túži vládnuť len vtedy, ak v procese nestratí chrbtovú kosť.
Dom z kariet môže kedykoľvek spadnúť
Americké prezidentské voľby sa stali hlavnou témou veľkého seriálu House of Cards. Intrigy počas predvolebnej kampane, komplikovaný systém amerických volieb, záujmy voličov či cielenie na pálčivé spoločenské témy sú len jednou stranou americkej mince. Ak kandidát na prezidenta má dobré šance na víťazstvo, stále sa mohol nájsť spôsob a páka, na základe ktorej nedospel k svojmu cieľu v Bielom dome.
Druhou stranou mince je svet najmocnejšieho muža na svete a prvej dámy. Vykonávanie dôležitých rozhodnutí, ktoré ovplyvňujú dianie vo svetovej ekonomike, vysoký svet diplomacie, ale aj politické škandály a intrigy.
Úspech v seriáli získal najmä herec Kevin Spacey, ktorý si zahral prezidenta USA. Sekundovala mu Robin Wright v postave prvej dámy.
Ako odviesť pozornosť od škandálu prezidenta?
Asi najslávnejšou satirou je film s Robertom De Nirom a Dustinom Hoffmanom preložený do slovenčiny ako Vrtieť psom, v angličtine Wag the Dog.
Jeden je spin doktor, druhý holywoodsky producent. Spolu majú misiu: odviesť pozornosť verejnosti od sexuálneho škandálu prezidenta. Povolené sú všetky zbrane. Film nakrútili v roku 1997, všetci teda prečítali narážky na prezidenta Billa Clintona a konflikt v Kosove.
Korupcia počas volebnej kampane
Frankofili iste poznajú seriál Čierny barón. Ako sa rodí korupcia, keď na nákladné kampane nemá strana viac peňazí? Ako sa tvoria vety, ktoré si verejnosť bude pamätať?
Ako prekrútiť situáciu vo váš prospech a ako sa vykrútiť z ošemetných otázok? Kedy pustiť k vode kolegu, ktorý začal byť strane na ťarchu? Dráma, ktorá znie akosi povedomo aj v našich končinách.