Ako pre Mediálne.sk uviedla hovorkyňa rady Lucia Jelčová, orgán „do tejto chvíle zaevidoval 47 podnetov, väčšina sťažností má totožné znenie.“

Ako dodala, zaslanie ďalších šťažností nebude mať vplyv na posúdenie veci – ak na radu dorazí viacero podnetov rovnakého znenia, rada neposudzuje každú zvlášť, ale spoločne.

Licenčná rada môže posudzovať spravodajské príspevky z dvoch hľadísk – objektívnosti či dodržaní ustanovení o ochrane ľudskej dôstojnosti. V prvom prípade hrozí televíziám iba upozornenie na porušenie zákona, v druhom prípade aj finančná sankcia v rozsahu od 1 659 do 99 581 eur.

Príspevok odvysielaný v utorok sa týkal lekára na severe Slovenska. Redaktor Marek Vnenčák reagoval na divácky tip, podľa ktorého mal lekár ordinovať podnapitý. Markíza zavolala na lekára políciu, ktorá ho podrobila dychovej skúške. Tá vyšla negatívne, Markíza napriek tomu postavila reportáž na možnom probléme lekára s alkoholom.

V stredu sa Markíza k lekárovi vrátila. Redaktor Televíznych novín sa tentokrát už pozrel na tému z pohľadu lekárov – dôchodcov. Z 2 200 obvodných lekárov má podľa televízie takmer polovica viac ako 65 rokov.

Príspevok, na ktorý upozornilo ešte v utorok Mediálne.sk, zožal na sociálnych sieťach vlnu kritiky. Markíza následne v reakcii uviedla: „Rozhodli sme sa stanoviť prísnejšie pravidlá kontroly v rámci redakčných procesov.“