Na úhradách za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska (RTVS) získal v roku 2020 telerozhlas 75 283 207 eur. „V porovnaní s plánom je to o 1 077 350 eur viac," informovala na stredajšom rokovaní Rady RTVS riaditeľka sekcie ekonomiky RTVS Radka Doehring.

„Za vyšším výberom je nielen získanie starších pohľadávok z nezaplatených úhrad v minulosti, ale tiež efektívnejší výber poplatkov za aktuálny rok," upozornila Doehring. Vyšší výber sa podpísal aj pod zníženie výpadku z príjmov, očakávaného vzhľadom na legislatívne zmeny, ktoré zaradili seniorov a poberateľov dávok v hmotnej núdzi medzi skupiny úplne oslobodené od tzv. koncesionárskych poplatkov.

Generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník pri rozhovore v jeho bratislavskej kancelárii.
Neprehliadnite

RTVS má opäť dostať kompenzáciu za výpadok z koncesionárskych poplatkov

„Podľa presných čísiel, ktoré máme, by podľa počtu domácností, ktorých sa oslobodenie týkalo, mal byť výpadok vo výške 10 200 650 eur," informovala Doehring. „Pri porovnaní s výberom za rok 2019, ktorý dosiahol výšku 83 211 793 eur, je medziročný pokles podľa reálne vybranej výšky úhrad 7 928 586 eur," dodala.

Dôchodcovia a poberatelia dávok v hmotnej núdzi nemusia platiť koncesionárske poplatky od 1. januára 2020. Návrh SNS na úplné oslobodenie týchto skupín, ktoré dovtedy platili úhradu v polovičnej výške, schválili poslanci Národnej rady SR v polovici septembra 2019.