Aktualizované o 17:43: Verejnosť bola vylúčená z dôvodu, že P. Tóth vystupuje ako svedok vo viacerých kauzách, ktoré sú ešte vyšetrované. „Súd má v spise skutočnosti, že Peter Tóth vo viacerých konaniach vystupuje ako svedok,“ uviedol predseda senátu.
P. Tóth deklaroval na svojom webe, že na súde dosvedčí, že sa viacero osôb podieľalo na antedatovaní údajných zmeniek.
Obhajoba žiadala, aby bol výsluch svedka odložený na ďalší deň z dôvodu dlhého času pojednávania. V Ústave na výkon väzby Bratislava sa v pondelok pojednáva približne od 9:00.
Na výsluch svedka sa mal v popoludňajších hodinách dostaviť aj bývalý novinár a niekdajší šéf kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Peter Tóth. Nakoľko výpoveď aj odpovede M. Kočnera trvali dlhšie, jeho výstup sa posunul na približne sedemnástu hodinu.
Ten svoj úmysel na pojednávanie prísť deklaroval v pondelok ráno na svojom webe. „Dnes sa postavím ako svedok pred senát, obžalobu aj obhajobu a detailne popíšem, ako, kedy a za akých okolností som sa dozvedel o tom, že viaceré osoby sa podieľali na výrobe antedatovaných zmeniek,“ uviedol P. Tóth.
Toho chce M. Kočner konfrontovať otázkami, ako uviedol na začiatku svojej výpovede.
16:32: M. Kočner, obžalovaný z falšovania zmeniek televízie Markíza, v pondelok vypovedal pred senátom Špecializovaného trestného súdu. Rozhodol sa tak nevyužiť svoje právo nevypovedať. Počas vyše dvojhodinovom monológu sa sťažoval napríklad aj na prevoz z Leopoldova do Bratislavy, vrátil sa ku kauze Gamatex a vyjadril sa, že zmenky falošné nie sú. V popoludňajších hodinách odpovedal na otázky.
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta sa obžalovaného pýtal na to, či žiadal vo väzbe pomoc od Roberta Fica, Roberta Kaliňáka alebo špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.
„Ja nepotrebujem pomoc nikoho,“ reagoval obžalovaný na údajné motáky, ktoré im mal posielať so žiadosťou o pomoc. Potvrdil, že o zmenkách komunikoval so spolumajiteľom Penty Jaroslavom Haščákom.
Kočnerova verzia sa vo veľa veciach zhoduje s júlovými výpoveďami P. Ruska. Ten taktiež tvrdil, že počas sporu s Gamatexom hrozil prechod licencie televízie Markíza. Taktiež ako príklad uvádzal prechod licencie VTV, ktorú vtedy získal dnes už zavraždený mafián Peter Steinhübel. Podľa M. Kočnera to dohadoval taktiež nebohý advokát Ernest Valko.
Obžalovaný opakovane uvádzal, že od medializácie incidentu v Markíze trpel sporom celé dva roky. Jeho deti údajne chodili domov s plačom a média ho mali vykreslovať ako kriminálnika. Keď sa ho prokurátor opýtal, prečo počas tých dvoch rokov (od roku 1998 do roku 2000) spor nevyriešil predajom Gamatexu niekoľkým z možných spomínaných kupcov, uviedol, že nikto nechcel kúpiť spoločnosť, ktorá nemá doriešené právne spory.
Prokurátor ÚŠP sa tiež pýtal na to, či niekoho označoval M. Kočner v Threeme ako opička. „Nebudem sa vyjadrovať k žiadnym veciam, ktoré údajne pochádzajú z komunikácie, ktorá dodnes nie je nijakým spôsobom znalecky dokázaná. Ja tvrdím, že je nezákonným dôkazom,“ reagoval obžalovaný. Na otázku, či mu pomáhal Norbert Bödör lustrovať niektoré osoby, skonštatoval, že N. Bödör nemá spôsob, ako by niečo také urobil.
Daňovi „zaplatil kávu“
Vo veci komunikácie so spolumajiteľom Penty Jaroslavom Haščákom v prípade sporu o zmenky M. Kočner potvrdil, že s ním komunikoval. Odmietol však špecifikovať, o čom, a navrhol ho predvolať ako svedka. Prokurátor sa ho tiež pýtal, či platil alebo podporoval nejakým spôsobom niektoré z médií, aby pozitívne informovali o kauze. „Konkrétne pána Daňa“, doplnil, na čo M. Kočner uviedol, že aktivistovi Martinovi Daňovi niekedy zaplatil kávu.
Posledná otázka smerovala na to, či prispieva na bežné živobytie obžalovaného exriaditeľa Markízy P. Ruska. To M. Kočner odmieta rovnako ako aj otázku, či mu platí obhajobu.
Výpoveď M. Kočnera po krátkej prestávke pokračoval otázkami jeho obhajcov. Tí sa ho na úvod spýtali, či pozná Ninu Sobotovičovú. Momentálne je redaktorkou denníka Sme a ako študentka žurnalistiky robila aj s M. Kočnerom rozhovor do bakalárskej práce o kauze Gamatex.
Podľa slov obhajcov ju žiada predvolať prokurátor J. Šanta. M. Kočner tvrdí, že v jej zverejnenom rozhovore uviedla vyjadrenia, ktoré nezodpovedali ich stretnutiu.
Obžalovaní M. Kočner a P. Rusko podľa obžaloby prokurátora „po vzájomnej dohode s obvineným Š. Aghom, ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky, ktoré predložili ako prílohy na vydanie platobných rozkazov“.
13:29: Na pondelkové pojednávanie sa do ÚVV Bratislava P. Rusko nedostavil. Bývalý riaditeľ televízie na ostatných pojednávacích dňoch trval na svojej nevine.
Počas svojho monológu sa M. Kočner neskôr dostal aj k samotným zmenkám. „Keby zmenky boli falošné, nikdy by som ich nevrátil na súd,“ uviedol na svoju obhajobu pred senátom.
Dodal, že ak by boli zmenky falošné, tak by ich nevymáhal prostredníctvom svojej firmy, ale cez offshorovú firmu. Zmenky vymáhal prostredníctvom firmy Inkasný servis. Taktiež spomenul, že by zmenky v rámci prípravného konania nikdy nevrátil na súd.
„Nevrátim proti sebe dôkaz na súd,“ uviedol na margo vrátenia zmeniek, potom čo ich mala obhajoba k dispozícii na znalecké skúmanie.
M. Kočner taktiež opakoval tvrdenia P. Ruska, že riešenie cez zmenky navrhol zavraždený advokát Ernest Valko. Ten mal asistovať pri príprave zmeniek.
Počas svojho vyše dvojhodinového výstupu viackrát spomínal zavraždené osoby, ktoré mali v kauze figurovať, či už to bol Peter Čongrády, Peter Steinhübel alebo Eduard Dinič. M. Kočner sa taktiež sťažoval na svoj nedeľný prevoz, počas ktorého bol použitý vrtuľník aj obrnený transportér Aligátor.
11:10: M. Kočner začal svoj pondelňajší monológ vysvetľovaním kauzy Gamatex, ktorá mala viesť k podpisu údajných zmeniek.
Rozprával o tom, ako spoznal nebohého majiteľa ESPE Štúdia Siloša Pohanku. Ten mal P. Ruskovi pomôcť získať licenciu pre Markízu, za čo mal dostať odmenu, čo P. Rusko údajne nedodržal.
„Pohanka vyvinul právnu aktivitu, aby sa domohol plnenia zmluvy,“ uviedol M. Kočner s tým, že nebol úspešný. Podľa jeho slov sa to nepáčilo spoločníčke P. Ruska Sylvii Volzovej, ktorá chcela, aby sa splatila aspoň zmluvná pokuta.
M. Kočner mal následne spísať so S. Pohankom zmluvu o odstúpení pohľadávky za jednu korunu, čo zdôvodnil tým, že sa dopredu nevedelo, koľko z pohľadávky sa vymôže. Pohanka mal podľa M. Kočnera dostať 30 percent.
Kočner: Do Markízy sme neprišli ozbrojení
Niekdajšia členka Rady pre rozhlasové a televízne vysielanie Anna Hausknotzová, naopak, v júli vypovedala, že M. Kočner získal pohľadávku násilím. „Ľahko sa vám podpisuje, keď máte pištoľ pri hlave,“ uviedla vtedy A. Hausknotzová údajné slová S. Pohanku.
„Nie je pravda, že Pohanka podpísal zmluvu pod nejakým nátlakom,“ reagoval M. Kočner. O tom má podľa neho svedčiť fakt, že s nimi prišiel do Markízy, keď ju prišli obsadiť. Tvrdí tiež, že mu za televíziu napokon vyplatil 16 miliónov korún.
Medzi verejnosťou sedí aj Štefan Agh, ktorý je obvinený z rovnakého skutku, avšak odčlenený na samostatné konanie. V júli vypovedal pred súdom ako svedok, keď priznal komunikáciu s M. Kočnerom cez šifrovanú aplikáciu Threema.
„Nie je pravda, že sme prišli do Markízy ozbrojení a ohrozovali niekoho,“ vypovedal M. Kočner. Podľa svojich slov prišiel do Záhorskej Bystrice so S. Pohankom, Š. Aghom a zavraždeným mafiánom P. Čongrádym. Následne zistil, že zamestnanci televízie sa nepostavili na ich stranu, ako to predpokladala S. Volzová, ktorú vymenovali za generálnu riaditeľku.
„Vzhľadom na to, že sme boli valným zhromaždením vymenovaní za konateľov Slovenskej televíznej spoločnosti, sme sa ujali svojich právomocí a požiadali pána R., aby odišiel z televízie, lebo tu nemá čo hľadať," doplnil. „Čo to znamená?,“ mal sa opýtať P. Rusko. „To znamená, že v Markíze už nič nemáš,“ odpovedal vraj M. Kočner.
Podvečer prišiel Tóth
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry J. Šanta predložil v pondelok senátu Špecializovaného trestného súdu ďalší balík komunikácie M. Kočnera na pondelkovom pojednávaní v Ústave na výkon väzby (ÚVV) Bratislava.
Kočnerov obhajca Marek Para vzniesol proti predsedovi senátu námietku zaujatosti. Obsahom námietky je údajne favorizovanie prokurátora a obhajcov poškodených pred advokátmi obžalovaných M. Kočnera a P. Ruska. Prokuratúre sa majú podľa M. Paru zasielať dôkazy skôr ako obhajcom.
M. Para taktiež namieta obrnenú eskortu, ktorá M. Kočnera z Leopoldova prevážala, pretože to podľa neho narúša prezumpciu neviny.
Hlavné pojednávanie pokračuje v Ústave na výkon väzby v Bratislave po tom, čo to odporučil Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS). Pôvodne sa pojednávalo priamo v sídle Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, avšak ZVJS pociťoval bezpečnostné riziko spojené s prevozom M. Kočnera.
M. Kočner je tiež obvinený z objednávky vraždy Jána Kuciaka, pri ktorej zavraždili aj jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú.
Poznámka: Týždenník TREND, portály TREND.sk a Mediálne.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.