Doplnené o reakciu Andreja Kisku

Trend nakoniec debatu naplánovanú na 20. februára zrušil – okrem Roberta Fica, ktorý odmietol účasť hneď na začiatku, ju totiž napokon odvolal aj Andrej Kiska, podľa viacerých prieskumov jeho hlavný oponent.

R. Fico odmietol účasť ešte v januári, hneď na prvé pozvanie Trendu. „Žiaľ, z časových dôvodov nie je možné vašej žiadosti vyhovieť, a to i napriek našej snahe o vytvorenie dodatočného priestoru v nabitom pracovnom programe predsedu vlády SR,“ ospravedlnil sa za R. Fica Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Týždenník Trend plán usporiadať diskusiu vtedy ešte nezrušil, keďže príchod prisľúbili všetci ostatní relevantní kandidáti, pri ktorých je pravdepodobnosť, že budú zvádzať medzi sebou najväčší súboj o voličské hlasy najmä v prvom kole volieb.

Účasť potvrdil ešte v januári aj nezávislý kandidát A. Kiska a spolu s ním aj Milan Kňažko, Radoslav Procházka a Pavol Hrušovský, ktorý mal v plánovaný deň debaty zároveň kampaň v regiónoch. Pozvanie dostali tento týždeň aj Helena Mezenská a Gyula Bárdos, tí zatiaľ nereagovali.

A. Kiska pre Trend ešte v stredu opakovane potvrdil účasť, no tento piatok názor na účasť v debate zrazu zmenil a svoj prísľub zrušil.

Vzhľadom na neúčasť hneď dvoch top kandidátov sa v piatok napokon rozhodol zrušiť debatu aj Trend. „Je nám ľúto, že kandidáti s najvyššími predvolebnými preferenciami sa vyhýbajú kvalifikovanej diskusii s odbornými redaktormi, organizovanej navyše bez časového stresu typického pre televízne relácie. Kandidátom, ktorí prejavili seriózny záujem a prístup, ako aj záujemcom o aktívnu účasť v publiku, sa za zrušenie diskusie ospravedlňujeme,“ uviedol šéfredaktor Trendu a konateľ vydavateľstva Trend Holding Oliver Brunovský.

Ako pre Mediálne.sk uviedol šéf prieskumnej agentúry Polis Ján Baránek, neúčasť R. Fica bola ešte pochopiteľná. "Robert Fico debaty nepotrebuje. Bude mať svojich okolo 40 percent, ktoré mu pravidelne meriame a kopírujú voličov Smeru, či sa na nich zúčastní alebo nie."

Andrej Kiska podľa neho do diskusie ísť mal. "Obvzlášť preto, že je najmenej známy z významnejších kandidátov, hoci má vysoké percentá, ľudia nepoznajú jeho názory. Je preto jeho psia povinnosť ísť do súťaže s ostatnými súpermi." J. Baránek si nevie predstaviť, aký vážny dôvod neúčasti A. Kiska má: "Iba ak by sa bál, že sa strápni."

Doplnené o 17:54 - A. Kiska v reakcii na zrušenie účasti uviedol: "V tomto prípade som bol pozvaný do diskusie všetkých relevantných prezidentských kandidátov. Dozvedel som sa však, že predseda vlády sa diskusie nezúčastní. Diskutovať 23 dní pred voľbami bez favorita prvého kola volieb - predsedu vlády - nedáva zmysel informačný, ani politický." (Poznámka: Informácia o tom, že R. Fico sa nezúčastní, bola kandidátom známa už niekoľko týždňov)

A. Kiska svoju neúčasť zdôvodnil aj tým, že "v tomto formáte kandidátov (sme) diskutovali v minulosti opakovane. Nesúhlasím s názorom, že prvé kolo volieb sú primárky na výber protikandidáta Roberta Fica a účasťou na takejto diskusii by som tento názor len podporil".

Hoci účasť v debate podmienil účasťou predsedu vlády, A. Kiska tvrdí, že "politici, samozrejme, by nemali určovať zloženie akejkoľvek korektnej politickej diskusie. Za korektnú politickú diskusiu 23 dní pred voľbami považujem takú, na ktorej sa zúčastnia všetci relevantní kandidáti".

(Pozn.: Mediálne.sk patrí spolu s týždenníkom Trend pod vydavateľstvo Trend Holding)