Springerovci prišli o väčšinový podiel
Ako najdôležitejšiu správu v živote nemeckého mediálneho koncernu Axel Springer za uplynulé roky označil šéf firmy Mathias Döpfner v pondelok ohlásené zmeny. Rodina Springerovcov po prvýkrát v histórii nebude v mediálnej firme vlastniť väčšinový akcionársky podiel, Springer sa zároveň zmení na komanditnú spoločnosť. Ako vysvetľuje Meedia.de, týmto krokom sa oddelia akcionárske podiely od hlasovacích práv. Springerovci teda nestratia vo firme vplyv, no spoločnosť získa prístup na kapitálové trhy. Dôvodom týchto zmien je zámer Springera odkúpiť podiel vo firme Digital Classifieds GmbH od amerického investora General Atlantic. Tým patrí v tejto spoločnosti, zameranej na riadkovú inzerciu, 30-percentný podiel. Z toho polovicu kúpi Springer okamžite za 446 miliónov eur, zvyšok zaplatí výmenou akcií. General Atlantic mal totiž záujem zvýšiť svoj vplyv v nemeckom mediálnom dome. Po uzatvorení obchodu by Američania mali v Springeri 8,6-percentný podiel. Digital Classifieds ovláda 10 platforiem v segmente riadkovej inzercie, v deviatich z nich je trhový líder, píše Meedia.de. V rámci obchodných aktivít Springera ide o jeden z najrýchlejšie rastúcich segmentov.
Najvplyvnejším človekom v médiách je šéf Googlu
Najvplyvnejším človekom pôsobiacim v médiách je podľa rebríčka Guardianu Top 100 šéf spoločnosti Google Larry Page. Na čele poradia sa ocitol štvrtý raz. Druhé miesto patrí šéfovi Facebooku Marcovi Zuckerbergovi, tretie Timovi Cookovi, ktorý riadi ďalšieho z technologických gigantov Apple. Britský Guardian na štvrté miesto zaradil šéfa BBC Tony Halla, siedma priečka patrí britskému mediálnemu magnátovi Rupertovi Murdochovi. Zvyšok miest v prvej desiatke obsadili Američania. Novickou na popredných miestach je aj speváčka Taylor Swift, ktorá sa zviditeľnila, keď zo Spotify stiahla svoju tvorbu, lebo sa jej málili príjmy inkasované od hudobnej služby. Symbolické sté miesto prisúdil Guardian celebritke Kim Kardashian.
Larry Page Zdroj: SITA/AP
Planéta má talent, ukáže ITV
Britská televízia ITV bude vysielať to najzaujímavejšie, čo diváci videli po celom svete vo formáte Got Talent. Reláciu pripravuje FremantleMedia cez svoju produkčnú spoločnosť Thames v spolupráci so Syso Entertainment (spoločnosť Simona Cowelly a Sony Music). Šesť polhodinových častí má divákom priniesť zábavu, ktorá sa vďaka formátu po svete vysiela od roku 2006, píše BroadcastNow.co.uk. Odvtedy sa šou predala do 67 krajín, kde sa odvysielalo dovedna 230 sérií. Vďaka tomu je zapísaná aj v Guinnessovej knihe rekordov ako najúspešnejší televízny reality formát.
Kindermanažér z Facebooku spôsobil exodus
Chris Hughes, 31-ročný spoluzakladateľ a niekdajší hovorca Facebooku, pred dvomi rokmi kúpil väčšinový podiel v americkom politickom dvojtýždenníku The New Republic. Veľa kamarátov si tam nespravil - v piatok minimálne tucet redaktorov dalo výpoveď, The Wrap informuje o 40 až 50. K výpovediam došlo po tom, čo zo svojich pozícií rezignovali editori Leon Wieseltier a Franklin Foer. Dôvodom ich výpovede boli odlišné predstavy o smerovaní magazínu. Ch. Hughes plánoval tradičný, už storočie vychádzajúci magazín premeniť na „vertikálne integrovanú digitálnu mediálnu firmu“ a presťahovať ju z Washingtonu do New Yorku. Ako napísal v liste, Ch. Hughes, časopis New Republic nekúpil na to, aby udržiaval malý magazín, bojujúci o prežitie, ale aby ho ochránil a spravil z neho udržateľný biznis. Sťažujúci sa redaktori naopak majú na nového majiteľa ťažké srdce, podľa nich si lieči vlastnú zakomplexovanosť ničením magazínu, dodáva The Wrap stanovisko jedného z bývalých editorov Jamesa Kirchicka.
Dobré správy neberú
Spravodajstvu sa často vyčíta prílišné zameranie na negatívne stránky života, no čitatelia v tom nie sú nevinne. Ruský spravodajský web City Reporter v rámci experimentu jeden deň zverejňoval iba pozitívne ladené články. A aj v tých nepríjemných našiel vždy tú dobrú stránku. Napríklad: „Napriek snehu nie sú na cestách žiadne nehody“. Čítanosť za daný deň klesla o dve tretiny. Ako však poznamenáva Meedia.de, na sociálnych sieťach pozitívne správy naopak fungujú veľmi dobre. Podľa prieskumu firmy Karma majú najvyššiu angažovanosť príspevky s pozitívnym tónom - jednak kvôli sociálnemu charakteru Facebooku, a svoju úlohu zohráva aj tlačítko Like. Jeho opačná verzia Dislike neexistuje.
HBO prekope The Leftovers
Druhá séria mysteriózneho seriálu HBO The Leftovers by mala prejsť výraznými zmenami. Časť postáv vo vedľajšej úlohe by sa v druhej sérii už nemala objaviť vôbec a dej by sa mal premiestniť z malého mesta Mapleton do New Yorku, píše Deadline.com. Tam sa už malá časť príbehu odohrávala aj v prvej sérii. V dvojke by sa určite mali objaviť herci okolo hlavného protagonistu Justina Therouxa (sám Theroux, jeho manželka, deti, milenka). Seriál vychádza z knižnej predlohy Toma Perrottu. Dej sa odohráva niekoľko rokov po tom, ako po celom svete záhadne zmiznú dve percentá svetovej populácie, čo si mnohí spájajú s biblickým trestom alebo blížiacim sa koncom sveta. Druhá séria The Leftovers už nebude korešpondovať s knihou, dodáva Deadline.
Novinára Irán obvinil, nevie sa za čo
V Iráne oficiálne obvinili reportéra amerického denníka The Washington Post Jasona Rezaiana, ktorého v krajine zadržiavajú už viac ako štyri mesiace. Z akých trestných činov bol obvinený, ale nebolo na súde v Teheráne jasné, uviedla televízia BBC. Tridsaťosemročný J. Rezaian, ktorý má americké aj iránske občianstvo, bol zadržaný spolu so svojou iránskou manželkou Jegáne Sálehíovou. Podľa The Washington Post strávil novinár v sobotu asi desať hodín na súde, kde sudca posudzoval jeho prípad. Následne reportér podpísal dokument, že je uzrozumený s tým, že bol obvinený. J. Rezaian aj jeho žena boli zadržaní 22. júla ešte s ďalšími dvoma novinármi. Tí boli neskôr prepustení. V októbri sa dostala na slobodu aj J. Sálehíová. Iránski predstavitelia ich zatknutie nezdôvodnili. Novinár v Iráne pracoval pre The Washington Post od roku 2012, uvádza ČTK.
Všetky vydania Mediálne.24 (aj RSS odber)