Skupina PPF prostredníctvom dcérskych firiem dokončila akvizíciu spoločnosti Central European Media Enterprises (CME). PPF teraz plne majetkovo kontroluje aktivity CME v Českej republike, na Slovensku, v Rumunsku, Slovinsku a Bulharsku. PPF to dnes uviedla v tlačovej správe. V Česku tak PPF ovládla televízne skupinu Nova, v ktorej už držala podiel do roku 2004, kedy ho predala práve CME.

Akcie CME boli stiahnuté z burzy NASDAQ Global Select Market a z Burzy cenných papierov Praha a po dokončení akvizície prestanú existovať. Akcionári, ktorí bezprostredne pred účinnosťou akvizície vlastnili akcie CME kategórie A, dostanú 4,58 dolára za jednu akciu.

Na pražskej burze sa s akciami CME prestalo obchodovať v piatok 9. októbra. Investorom, ktorí do tejto doby akcie nepredali, tak akcie CME zmiznú z účtu k dnešku a dostanú za ne finančné plnenie, povedal ČTK analytik spoločnosti Starteepo Dušan Jilčík. Držitelia akcií nemusia robiť nič. Čiastku PPF vyplatí v dolároch. 

Pozíciu generálneho riaditeľa CME s okamžitou platnosťou prevezme Didier Stoessel (57), ktorý bude zodpovedný za český, slovenský, rumunský a slovinský trh. Zo svojho skoršieho pôsobenia v spoločnostiach Modern Times Group, HSBC Investment Bank a Merrill Lynch International má rozsiahle manažérske a strategické skúsenosti v oblasti médií, technológií a medzinárodných financií. Generálnym riaditeľom CME v Bulharsku sa stane Luboš Jetmar (57), ktorý doteraz pôsobil v GES Group. V Bulharsku bude zodpovedný za prevádzku, stratégiu a realizáciu plánov ďalšieho rozvoja.

Transakciu predchádzalo regulačné schválenie Európskou komisiou, národnými regulátormi v niektorých krajinách a akcionári CME. ,,Uvedomujeme si zodpovednosť, ktorú na seba prevzatím CME berieme. Jej pozícia na trhu je veľmi dobrá, a preto budeme ďalej pokračovať v budovaní siete navzájom nezávislých televíznych kanálov v jednotlivých krajinách. Veríme tiež, že sa nám podarí vytvoriť nové obchodné príležitosti prepojením mediálnych a telekomunikačných služieb. CME má početných a verných divákov, my im budeme aj naďalej prinášať kvalitný a atraktívny obsah,“ uviedol väčšinový vlastník PPF Petr Kellner.

Európska komisia
Neprehliadnite

Európska komisia povolila Kellnerovej PPF prevziať spoločnosť CME, ktorá vlastní Markízu

,,Preberáme výkonnú a kvalitne riadenú firmu, ktorá má u divákov veľké renomé. Teším sa na spoluprácu so skvelými ľuďmi v našich televíznych staniciach. Mojou prioritou bude urýchliť digitálnu transformáciu firmy, posilniť tvorbu vlastného obsahu, prinášať divákom zábavu a samozrejme zachovať existujúce nezávislé a objektívne spravodajstvo,“ dodal Stoessel.

Najbohatší Čech Petr Kellner
Neprehliadnite

Elita biznisu je späť. Vyšiel nový rebríček najbohatších Slovákov a Čechov

CME patrí medzi popredné mediálne a zábavné spoločnosti v strednej a východnej Európe. Prevádzkuje 30 televíznych kanálov, ako bezplatných, tak platených. Svojim vysielaním pokrýva na piatich trhoch územie s 45 miliónmi divákov. 

Skupina PPF investuje do množstva odvetví. Od finančných služieb cez telekomunikácie, biotechnológia, nehnuteľnosti až po strojárstvo. PPF pôsobí v Európe, Ázii a Severnej Amerike. Skupina vlastní aktíva v hodnote takmer 49 miliárd eur a zamestnáva celosvetovo 135-tisíc ľudí.