Kandidát na šéfa RTVS Peter Abrahám začal otázkou, ktorú mu položilo jeho dieťa: "Prečo to chceš robiť? Veď máme dosť. Robia to len tí, čo chcú kradnúť alebo robiť kšefty s kamarátmi." Odpovedal: "Len ten chlap je chlapom, ktorý sa dokáže pobiť o svoj profesionálny vrchol, pre mňa je to RTVS. Chcem odísť ako víťaz, investujem svoje meno, skúsenosti." Zdôraznil svoju nezávislosť a 25 rokov pôsobenia v brandži.

Cieľom jeho projektu riadenia RTVS je "primerane počúvané, sledované a hospodárne verejnoprávne médium", ktoré bude "kultivovať dušu, vzbudzovať záujem a vykonávať funkciu verejného ombudsmana."

Krízový manažér by podľa neho okamžite zrušil televíziu a rozhlas, čo však považuje za chybu. "Predstavte si potom bohoslužbu po talkšou Nory Mojsejovej či kultúrne slávnosti na Rádiu Expres," povedal na ilustráciu predstavy neexistencie STV a SRo. Prvými Abrahámovými krokmi v prvý deň funkcie by bolo uvedenie stratových dcérskych spoločnosti RTVS do rozpočtového provizória, identifikácia všetkých doterajších podpisových práv a podpísanie čestných prehlásení, centrálna evidencia zmlúv a faktúr, negociácie so všetkými dodávateľmi, keďže RTVS je nástupcom STV a SRo, a podpísanie príslušných dodatkov k zmluvám. Poslal by tiež list ministrovi financií Ivanovi Mikošovi, aby udelil generálne splnomocnenie pre supervízora RTVS zo svojho rezortu, ktorý by kontroloval finančné toky.

RTVS: Kandidáti na generálneho riaditeľa
Zdroj: Jozef Jakubèo
RTVS: Kandidáti na generálneho riaditeľa

Zdroj: SITA

Abrahám chce využiť obrovský potenciál, ktorý ponúka inštitúcia s 1 600 zamestnancami. Rozhlasové a televízne okruhy sa podľa neho nesmú tváriť ako samostatné rádiá či televízie a intenzívne využívať krížové promovanie. "Je to jedna verejnoprávna inštitúcia a má sa tak správať. Nikto nemá čas čítať všetky tlačené programové ponuky," povedal.

V rámci synergie a hospodárnosti chce programy z éteru dostať na obrazovku a naopak. Uviedol napríklad relácie Večer na tému a Nočná pyramída. Týkať sa to má vo veľkom aj Rádia_FM. "Alternatívnu muziku Rádia_FM ukážme aj na obrazovke," vyzval.

Jednou z dominánt jeho projektu má byť RTVS ako verejný obmudsman. "Verejnoprávna inštitúcia to musí robiť. Prečo vypadla celá komunálna investigatíva? Boja sa toho. Je tam totiž veľa sporov. Avšak kam príde kamera alebo mikrofón, rozhýbu sa aj prípady, ktoré stoja roky. Je to povinnosť RTVS chrániť záujmy občanov a pomáhať im," vysvetlil. Chce tiež intenzívne spolupracovať s Českou televíziou.  

Abrahám je zástancom zrušenia úhrad za služby verejnosti. "Ich výber stojí 4 milióny eur," zdôvodnil. Na zmysluplnú verejnú službu by podľa neho stačilo okolo 90 miliónov eur. "Akonáhle však peniaze nebudú chodiť vo výške a čase, ako má naplánované, RTVS má vážne problémy s fungovaním," dodal. Po nástupe by obsadil funkcie programového a výrobného riaditeľa, ostatné pozície by rozobral so zamestnancami, podľa potrieb inštitúcie.