S operátorskými asociáciami APKT a SAKT, ktoré združujú desiatky providerov, mala Joj platnú rámcovú zmluvu od roku 2015, no vlani ju vypovedala. Spolu s ňou ukončila aj licenčné zmluvy s jednotlivými operátormi. Televízia sa teraz snaží uzavrieť nové, dvihla však ceny za lineárny obsah, ako aj archív či OTT práva, čo sa poskytovateľom nepozdáva.

„Výpovedná lehota prvej skupiny operátorov uplynie 30. apríla, od mája teda nemajú súhlas na retransmisiu. Operátorom Joj ponúkla niekoľkonásobne vyššiu cenu oproti pôvodnej zmluve na HD vysielanie, ale cena bude platiť už aj pre SD vysielanie,“ tvrdí prezident APKT Róbert Ťavoda.

Zámer spoplatniť content plošne, teda vrátane SD signálu, prezentovala Joj dávnejšie. Je v súlade s trendom na trhu, ktorý razí napríklad aj Markíza. Tá má s asociáciami momentálne platné zmluvy, v ktorých sa televízii podarilo stanoviť zo svojho pohľadu výhodnejšie podmienky ako predtým. V súvislosti s tým aj viacero operátorov upravovalo cenníky pre svojich zákazníkov.

Menším sa nepáči nerovnaký prístup

Operátori platia televíziám na mesačnej báze podľa počtu koncových zákazníkov. Joj sa priamo k tomu, ako upravila podmienky pre poskytovateľov, nevyjadruje. „Nebudeme komentovať niečo, čo je vecou obchodného tajomstva,“ povedala hovorkyňa televízie Lucia Kulihová.

S najväčšími operátormi má Joj vyrokované podmienky samostatne a zmluvy v ich prípade zväčša platia na dlhšie obdobie. Dlhodobý platný kontrakt potvrdili napríklad Skylink, Telekom či UPC. Problém tak majú najmä menší poskytovatelia, ktorým sa nepozdáva nerovnaký prístup Joj.

Jednej skupine operátorov totiž podľa APKT vypršia platné zmluvy nie v apríli, ale až v septembri. Iní majú spomínané dlhodobé kontrakty so zafixovanými cenami podľa zmlúv z minulosti. Obsah od televízie tak budú mať v dlhšom časovom období rôzni poskytovatelia za rôznu cenu. Biznis kábloviek ovplyvňuje aj to, že existuje ešte ďalšia skupina divákov – tých, ktorí sledujú televíziu cez DVB-T, kde majú Joj zadarmo.

„Mac TV dobrovoľne zmenila podmienky pre vybraných operátorov s určitým zámerom. Nespochybňujeme ich právo takto v zmluvnom vzťahu postupovať, ale musia počítať s dôsledkami, ktoré takýto postup na trhu retransmisie vyvolá,“ hovorí R. Ťavoda, ktorý upozorňuje práve na to, že zákazníci niektorých kábloviek by mali za rovnaký produkt platiť viac ako u iných operátorov.

Rokovania sa zastavili

Joj na ďalšie otázky k novým operátorským zmluvám neodpovedala. Zástupca APKT potvrdil, že asociácia ukončila rokovania o podmienkach novej rámcovej zmluvy s televíziou, keďže prístup Joj považuje za nekorektný. „V súčasnosti zvažujeme riešenie takéhoto postupu Mac TV inými cestami,“ načrtol R. Ťavoda s tým, že operátorov oboznámili s faktami z rokovania a odporučili im, aby si ďalší postup zvolili samostatne.

Pre komerčné televízie sú dohody s operátormi kľúčové v súvislosti s čo najširšou dostupnosťou v domácnostiach. Rokovania a hľadanie kompromisov boli aj v minulosti zdĺhavé.

V súvislosti s aktuálnym vyjednávaním informoval portál Živé.sk o tom, že Joj operátorov vyzvala k tomu, aby v archívoch sprístupňovali len programy, ku ktorým televízia poskytla práva či aby prestali so šírením staníc Českej televízie a menších staníc Primy. Podľa všetkého však ide o výzvu ešte z februára tohto roka, ktorá poskytovateľom išla naraz s požiadavkou na vyradenie Novy či Primy. Obe české komerčné televízie už na slovenskom trhu skončili.

„Výzvy, ktoré boli doručované operátorom pred niekoľkými mesiacmi, považujeme za spôsob nátlaku zo strany Mac TV v čase, keď prebiehajú rokovania o ukončených zmluvách a nastavení nových podmienok šírenia kanálov Joj v ponukách operátorov,“ uviedol za SAKT Vlastimil Lakatoš z košického Antik Telecomu.

Zámer vypnúť v krátkom horizonte svoje menšie stanice na Slovensku prezentovala aj samotná Prima, no vo veci zatiaľ nepokročila. „Situáciu riešime a v tejto veci vedieme naďalej priebežné rokovania s operátormi,“ povedal Martin Cepek, Business Development Director Primy.  

Koniec ČT? Chránime si content, tvrdí Joj

Joj tvrdí, že aj v prípade požiadavky na nešírenie ČT nejde o nič iné ako ochranu vlastného contentu. Aj česká verejnoprávna televízia totiž vysiela akvizície, ku ktorým nie vždy vlastní práva pre slovenský trh. 

„Dlhodobo deklarujeme, že našou manažérskou povinnosťou je chrániť naše obchodné práva a vyzývame všetky subjekty, ktoré chcú na našom trhu obchodovať, aby mali licenčné práva vysporiadané. Televízie Prima a Nova už dokázali spustiť na Slovensku stanice s lokálnymi licenciami, čo je legislatívne korektný postup,“ uvádza televízia s tým, že cieľom jej snahy nie je obmedzenie konkurenčného boja na mediálnom trhu.

Inak sa na vec pozerá R. Ťavoda, ktorý naznačuje, že televízia hľadá možnosti, ako si zvýšiť sledovanosť odstránením ďalšieho hráča – v tomto prípade ČT. „Akvizičné program vysielajú všetky televízie. Na mnohé ani licenčná rada nemá dosah – šíria ich k nám kábloví operátori zo zahraničia. Myslím si, že Joj vyhovuje situácia, keď ich argumenty doženú ad absurdum a vypne sa všetko okrem TV Joj a prípadne HBO. Keď to ‚vyhnije‘, ostane im niekoľko veľkých operátorov, s ktorými sa dohodnú,“ dodal.

Podľa Joj sa zápas o ochranu licenčných práv, teda o ochranu šíreného contentu, netýka len jej, ale aj ostatných slovenských televízií a poznajú ho aj iné typy médií, či už tlač alebo internet.

„Joj Group si dlhodobo vedie a dopĺňa adresár subjektov, ktoré porušujú licenčné práva a komunikuje s nimi, preto je zaujímavé, že sa do médií tieto informácie dostávajú až teraz,“ doplnila televízia na margo informácií o jej požiadavke operátorom vyradiť zvyšné české stanice.

Operátori naznačujú, že požiadavky Joj v prípade iných staníc ako jej vlastných nie sú smerodajné. „Všetky vzťahy s akýmkoľvek českými alebo inými kanálmi operátori riešia priamo so samotným kanálom – podobne sa to rieši aj vo vzťahu k Českej televízii,“ pripomína V. Lakatoš.

Joj ale v minulosti na súde uspela, keď žiadala, aby konkrétny operátor nešíril u nás Primu. Predbežným opatrením to súd zakázal spoločnosti Satro.