V prípade 1890 nepôjde o klasický denný seriál, ale výpravnejšiu produkciu, v ktorej si tvorcovia dajú záležať aj na efektných dobových kulisách.

Joj projekt avizovala zadávateľom reklamy na tento rok, nakrúcať sa začne koncom leta, respektíve v septembri, napísal web Čas.sk. Termín potvrdil aj predstaviteľ hlavnej postavy, herec Ján Koleník, ktorý si kvôli výrobe v septembri vezme aj dovolenku v divadle. Nakrúcať sa bude v reálnom prostredí – v kaštieli Betliar a okolí.

Novinku pre Joj produkuje spoločnosť Piknik, ktorá stojí aj za úspešným sitkomom Naši. Seriál 1890 má pozostávať z trinástich 50-minútových častí a kombinovať tajomno, romantiku aj humor.

Tvorcovia sa chcú zamerať najmä na psychológiu postáv a nadčasové modely medziľudských vzťahov, napriek historickému zasadaniu má byť seriál moderne spracovaný a prispôsobený očakávaniam súčasného televízneho publika, uvádza Joj.

Okrem J. Koleníka si v seriáli zahrajú aj Milan Ondrík, ako aj českí herci Stanislav Majer a Filip Kaňkovský, čo môže naznačovať aj zapojenie koprodukčného partnera z Česka.

Dej spadá do uhorského Gemera na konci 19. storočia, kde sa konfrontuje ľudový svet povier a rituálov s najnovšími „zázrakmi“ dobovej techniky. Napätie medzi dedinčanmi a vrchnosťou preklenie len spoločný strach z krvavého vyčíňania sériového vraha.

Po jeho stopách sa v nekonvenčnom pátraní vydáva elegantný budapeštiansky detektív Marton. Vyšetrované zločiny sú pritom inšpirované skutočnými historickými prípadmi.

„Atraktívne obsadené, výrazné charakterové postavy i menšie ‚postavičky‘ sa v nich dostávajú do akčných, vzrušujúcich, strašidelných i komických situácií a prezrádzajú tak svoje vášne, slabosti, tajomstvá i schopnosti v dramatickom tempe a modernom vizuálnom spracovaní, ktoré zaručujú jedinečný, originálny zážitok nielen milovníkom histórie, ale predovšetkým všetkým fanúšikom napätia a kvalitnej televíznej zábavy,“ charakterizovala príbeh televízia.

Vzhľadom na termín výroby sa nasadenie 1890 očakáva začiatkom budúceho roku. Zo seriálovej tvorby počíta Joj v najbližšom období aj s druhou sériou Našich. Aktuálne vysiela aj ďalší sitkom Dovidenia, stará mama! od Andyho Krausa. Zamýšľaným námetom je aj rodinný komediálny seriál s pracovným názvom Prázdniny. Viacero projektov pre Joj má mať rozpracovaný aj tím kreatívnej producentky Danice Hričovej, ktorý robil na Zoo a Divokých koňoch.