Joj v budúcom roku zvýši základné CPP, teda cenu za zásah jedného percenta divákov v nákupnej cieľovke 12 – 54, z pôvodných 600 na 645 eur (+7,5 %). Prime-time index zároveň televízia upraví z pôvodnej hodnoty 1,7 na 1,8 (prime-time definuje obchodne rovnako ako Markíza v čase od 17. do 23. hodiny).
Základný pomer nákupu v prime-time a off-time určila Joj Group ako 60:40. Skupina upravila aj sezónne indexy, ktoré o päť stotín až desatinu narastú v každom mesiaci – s najvyššou hodnotou 1,7 v októbri a novembri.
„Súbor týchto zmien definuje medziročnú infláciu na úrovni 19,3 percenta,“ hovorí pre Mediálne.sk obchodný riaditeľ Joj Group Martin Heržo.
Čiastkové úpravy sa týkajú aj definovania prémiovosti pozícií, kde Joj pridáva pozíciu „tretia/tretia od konca“, index sa zvýšil aj pri prvej/poslednej, druhej/predposlednej a inej vyžiadanej pozícii. Každý zo segmentov má definovanú svoju prirážku, platí to aj pri power brejkoch, kde je prirážka určená na základe predikovaného ratingu daného spotu.
Priberú k sebe do sedem staníc
Pri nákupe televízneho priestoru má Joj Group stanice rozdelené v roku 2017 v pomere Joj (72 %), Plus (19 %), Wau (8 %) a Ostatné (1 %), kam patrí aj detská stanica RiK, inak predávaná s pevnými cenami za spot v konkrétnom časovom pásme. Položka „ostatné“ nepribudla náhodne, skupina prezentuje, že okrem vlastných staníc plánuje v budúcom roku predávať reklamu aj na kanáloch mimo svojho portfólia.
„Do našej ponuky pribudnú nové stanice, ktoré budeme obchodne zastupovať a budú mať odkryté dáta o sledovanosti. Ide o maximálne sedem nových staníc, ktoré rozšíria náš podiel na trhu a zvýšia tak afinitu komerčne zaujímavých cieľových skupín, ako aj zásah univerzálneho publika,“ načrtol M. Heržo.
Joj zatiaľ nehovorí, o ktoré stanice by malo ísť. Počíta však so spoluprácou už s existujúcimi vysielateľmi zo Slovenska či Česka, ktorí sa majú postupne dostať do slovenského peoplemetrového merania. Joj by teda mohla pribrať menšie stanice, prípadne získať zastúpenie väčších tematických staníc, začlenených aktuálne v iných TV skupinách.
Klientom tiež v prezentácii obchodného modelu Joj zvýrazňuje, že free-to-air stanice bude naďalej šíriť všetkými platformami vrátane DVB-T, čím naráža na odchod Markízy z bezplatného terestriálu.
Nový reklamný systém v online aj HbbTV
V zľavovej politike sa Joj Group drží doterajšej stratégie, uplatňuje teda cenové zvýhodnenie nielen podľa výšky investície klienta, ale aj podľa toho, koľko peňazí z TV rozpočtu umiestni práve do staníc Joj, či zagarantuje investíciu aj do sponzoringu a onlinu, či inzeruje v off season, ako aj pri skorých podpisoch zmlúv. Zvýhodnení sú aj klienti, ktorí nakupujú vo fixnom ideálnom pomere časových pásem prime-time/off-time 60:40.
Joj avizuje aj silnejšie zameranie na online, klientom prezentuje, že je lídrom v internetovej videoreklame od roku 2007. „Vyvíjame nový reklamný systém, ktorý nám umožní jednoduchšie cieliť naprieč našimi trinástimi portálmi, ktoré zastupujeme na akejkoľvek platforme,“ uvádza M. Heržo.
Pri videoreklame Joj rozkategorizovala cenu podľa typu formátu – dosiaľ jednotná úroveň CPT sa líši pre pre-roll (29 eur), mid-roll (33 eur) a post-roll spoty (18 eur).
Joj pracuje aj na vlastnej Hbb TV, do ktorej sa zatiaľ na rozdiel od Markízy či RTVS nepúšťala. „Na Slovensku má dnes mizivú penetráciu a v našich podmienkach je to skôr módny trend, kde nedosiahnete potrebný zásah. Chýbajú prijímače u divákov a predajcovia čiernej techniky ich v ponuke majú skôr sporadicky. Skôr sa zameriavame na double-screen experience, ktorú u nás reprezentuje projekt Divano a prepája mobile svet s televíznym,“ vysvetľuje M. Heržo.
Predikcia dvojciferného rastu televízie
Joj eviduje v posledných dvoch rokoch v televíznej reklame významný rast, čo je v súlade s trhovými dátami a štatistikami mediálnych agentúr o výdavkoch inzerentov. Ďalší rast príjmov komerčných televízii sa očakáva napriek zdraženiu reklamného priestoru.
„Dopyt po našom priestore rastie, napriek 100-percentným vypredanostiam dokážeme osloviť najširšiu masu na trhu. Trh bude rásť tak, aká bude schopnosť produkcie inventory televízií voči reálnemu rastu ceny klientov,“ tvrdí M. Heržo. „Počítať treba aj s informačnými kampaňami EÚ, ktoré boli v roku 2016 mierne pozastavené. Podčiarknuté, zrátané, je to na úrovni 10-12 percent v TV segmente, na celom trhu tým pádom 5-6 percent,“ dodáva k predpovedanému rastu výdavkov do reklamy na rok 2017.
Joj Group - obchodná politika 2017 by Martin Poláš on Scribd