Staronový iránsky prezident Ahmadínedžád poslal domov španielskych novinárov, BBC má problémy so svojím satelitom a noviny porazeného kandidáta nie je možné dostať na žiadnom stánku. Informuje o tom agentúra Associated Press.
Hneď po zvolení obvinil Ahmadínedžád zahraničné médiá, že vedú „psychologickú vojnu“ proti krajine. Ešte v sobotu prestali v Iráne fungovať mobilné telefóny a weby Facebook a Twitter. Doteraz nemôžu Iránci posielať cez mobil textové správy, volať už môžu.
Prezident Ahmadínedžád zjavne nemá záujem, aby médiá šírili takéto obrázky. Polícia potláča odporcov pri Teheránskej univerzite deň po voľbách.
Problémy nastali zahraničným médiám, ktoré informujú o masových protestoch proti výsledkom volieb. Britská BBC obvinila Irán, že im blokuje vysielanie. Podľa šéfa BBC World Service Petra Horrocksa sa začali technické problémy na jednom z ich satelitov už v piatok. Rušenie sa pritom „ešte zosilnelo“ v nedeľu, deň po voľbách.
„Vyzerá to tak, že iránske úrady sa snažia obmedziť informovanie o sporných voľbách,“ napísal na blog Peter Horrocks. „Johna Simpsona a jeho kameramana v Teheráne nakrátko zatkli, keď natočili jeden materiál. A najmenej jedna spravodajská agentúra sa dostala pod tlak, aby nešírila žiadne fotografie, zrejme z demonštrácií,“ opisuje situáciu Horrocks.
Ahmadínedžádov režim vyhnal z krajiny španielsku verejnoprávnu stanicu TVE. „Iránske úrady nás požiadali, aby sme v pondelok opustili krajinu,“ uviedla jej reportérka Yolanda Alvarezová. „Sme neželaní svedkovia, chcú sa zbaviť všetkých zahraničných médií... ulice v noci z nedele na pondelok boli plné polície, ktorá mala zasahovať proti odporcom Ahmadínedžáda,“ povedala Alvarézová. Podľa nej polícia nezasiahla preto, lebo videla, že na mieste sú novinári.
Represiám sa nevyhli ani noviny Kalameh Sabz (Zelený svet), ktoré vydáva porazený kandidát na prezidenta Mír-Hosejn Músaví. Dva dni po zverejnení výsledkov volieb sa nedal kúpiť v žiadnom stánku. Reformný denník Sarmájeh informoval, že ho zakázali iránske úrady. Sarmájeh túto skutočnosť oznámil jedným z titulkov na prednej strane, no v relevantnom článku vo vnútri novín boli niektoré informácie začiernené.
Za víťaza volieb v sobotu ministerstvo vnútra vyhlásilo súčasného prezidenta krajiny Mahmúda Ahmadínedžáda. Ten získal 63 percent hlasov, zatiaľ čo Músaví len 33. Okrem porazeného reformistického kandidáta to vzbudilo prekvapenie aj u analytikov, ktorí očakávali, že Ahmadínedžád nezíska viac ako 50 percent hlasov, a preto sa bude konať aj druhé kolo.