Bieloruské ministerstvo vnútra označilo internetové zdroje poľskej televízie Belsat za extrémistické a zakázalo jej činnosť na území Bielorusko. V stredu o tom informoval na sociálnej sieti Telegram samotný bieloruský rezort vnútra, píše RIA Novosti.

Zákaz činnosti

„Rozhodnutím ministerstva vnútra bola skupina ľudí združená pod internetovými zdrojmi BELSAT uznaná za extrémistickú a zakazuje sa jej činnosť na území Bieloruskej republiky,“ píše sa vo vyhlásení bieloruského ministerstva vnútra.

EBE 33 Vilnius - Na snímke líderka bieloruskej opozície a bývalá prezidentská kandidátka Sviatlana Cichanovská počas tlačovej konferencie na pôde rezortu litovskej diplomacie vo Vilniuse 9. augusta 2021. FOTO TASR/AP

Belarusian opposition leader Sviatlana Tsikhanouskaya speaks during a press conference with Lithuania's Minister of Foreign Affairs Gabrielius Landsbergis in the Ministry of Foreign Affairs in Vilnius, Lithuania, Monday, Aug. 9, 2021. (AP Photo/Mindaugas Kulbis)
Neprehliadnite

Bieloruskej opozičnej líderke hrozia dva roky za mrežami

Z vyhlásenia rezortu vnútra vyplýva, že za extrémistickú nebola uznaná iba webová stránka televízie, ale tiež jej kanály a skupiny na rozličných sociálnych sieťach a v rozličných aplikáciách vrátane četovacích aplikácií a videových databáz.

Vysiela pre Bielorusov

Belsat je poľská satelitná televízia, ktorá vysiela prevažne v bieloruštine, avšak nie je akreditovaná na území Bieloruska. Televízia má svoju webovú stránku i účty na sociálnych sieťach.

Andrzej Duda tlačová konferencia po fóre Iniciatívy troch morí
Neprehliadnite

Poľský prezident si myslí, že otvorenie poľsko-bieloruskej hranice by bolo znakom slabosti EÚ

Vo februári tohto roka súd v Minsku odsúdil tiež dve novinárky televízie Belsat – Darju Čuľcovovú a Kaciarynu Bachvalavovú – na dva roky väzenia. Vlani v novembri ich zadržali po tom, ako naživo vysielali z miesta protestov v Minsku.

Tlak na nezávislé médiá

Čuľcovová a Bachvalavová boli prvými bieloruskými novinárkami odsúdenými za organizovanie protestov, ktoré sa v Bielorusku konali po vlaňajších prezidentských voľbách.

Tlak na nezávislé médiá v Bielorusku sa zintenzívnil vlani v lete a na jeseň počas protestov proti Alexandrovi Lukašenkovi a proti jeho vyhláseniu sa za víťaza prezidentských volieb z 9. augusta 2020.

Po potlačení týchto protestov sa v Bielorusku začali represie proti nezávislým novinárom, aktivistom opozície a ich sympatizantom.

Migranti na poľsko-bieloruskej stanici.
Neprehliadnite

Vráťte sa do Minska! Poliaci posielajú migrantom na hranici s Bieloruskom varovné SMS