Tvorcovia relácie sa napokon rozhodli J. Tisa z relácie vylúčiť. „Som zhnusený z toho, akým spôsobom pristupujeme k výkladu národných dejín, lebo vidím, že nikomu nezáleží na pravde, ale len na tom, ako čo možno najviac napľuť na slovenskú národnú minulosť, ako čo najviac bičovať Slovákov ich dejinami, ktoré sa nevykladajú, ale kriminalizujú. Po 25 rokoch samostatnosti by človek čakal iný prístup. Lebo len pravda nás môže oslobodiť,“ tvrdí A. Hrnko.
Dodal, že ani prokurátor, ani sudca, ani kat nemôžu vyriešiť problémy výkladu dejín. „A to už nehovorím o kriminalistoch, ktorí by sa mali zaoberať niečím úplne iným,“ myslí si. A. Hrnko sa pýta, na čo sú celé ústavy historikov, keď na výklad národných dejín postačí NAKA.
„To ten prokurátor nemá dosť kriminálnikov, vrahov, podvodníkov a zlodejov, keď si myslí, že by sa mali kriminalisti pustiť do výkladu slovenských dejín? Ale čudujem sa, keď sledujem tento postup, že sa už nepustil do tých mnohých obdivovateľov banderovského režimu na Ukrajine, podporovateľov režimov v baltských krajinách, lebo všade tam oslavujú rôznych kolaborantov s nacistami, esesákov, ktorí boli iné kalibre ako tí naši. To tí naši boli oproti nim úplní amatéri,“ odkázal.
Producent spomínaného programu Peter Núňez uviedol, že zaradenie J. Tisa do ankety nebolo žiadnym amatérskym svojvoľným rozhodnutím, ani žiadnym neodôvodneným rozhodnutím manažmentu RTVS. Bol to výsledok širokej dlhodobej odbornej debaty všetkých ľudí, ktorí sú odbornou súčasťou projektu. On sám by však s týmto krokom nesúhlasil.
P. Núňez pripomenul, že celoslovenská anketa má nateraz odborného garanta Dušana Kováča. Producent uviedol aj vyjadrenie historika, podľa ktorého by J. Tiso mal byť zaradený do ankety a mal by byť témou celospoločenskej diskusie. A to nielen jeho osoba, ale aj jeho doba.
Producenta by mrzelo, keby hystéria okolo jednej osoby potlačila zmysel celého formátu. Tiež vyjadril nádej, že o osobe J. Tisa ešte bude verejnoprávna televízia diskutovať a tému odtabuizuje.