V poslednom predprázdninovom vydaní O 5 minút 12 boli hosťami naraz prezident Andrej Kiska, premiér Peter Pellegrini a predseda parlamentu Andrej Danko. Relácia sa prednahrávala v stredu pre nahustený program politikov.

Po vyše hodinovej debate troch najvyšších ústavných činiteľov sa M. Strižinec s divákmi rozlúčil a oznámil im, že od septembra ho v kresle vystrieda Jozef Hajko.

„Priznám sa, že nikdy nepochopím, prečo sme si na Slovensku zvykli riešiť politiku pri nedeľnom obede, ale zároveň viem, že na mnohé z tých predošlých nedieľ nikdy nezabudnem,“ povedal M. Strižinec v záverečnom odhlásení.

„A zostávajú mi v hlave dve otázky, ktoré som položil na začiatku. Či robia politici to, čo od nich očakávame, alebo iba hovoria to, čo od nich chceme počuť. Bolo mi cťou a pozdravujem na celé Slovensko,“ dodal moderátor.

V rovnakom duchu sa po relácii vyjadril aj na sociálnych sieťach, kde dodal, že po skoro piatich rokoch je čas na zmenu. „Bolo mi cťou a.. nebojte sa! Nikam neodchádzam,“ odkázal na Instagrame.

Do O 5 minút 12 prišiel M. Strižinec v novembri 2013, keď na poste moderátora politickej diskusie vystriedal Martu Jančkárovú. Predtým pracoval v spravodajskej televízii Ta3.

M. Strižinec patril k 60 novinárom, ktorí sa v apríli podpísali pod otvorený list, v ktorom divákov RTVS informovali, že pracujú v nepriateľskej atmosfére, cítia tlaky a nedôverujú nadriadeným.

Bol aj posledným hlasom videa, v ktorom 12 redaktorov, ktorí v RTVS pre súčasné pomery podalo výpoveď, vysvetľuje svoj krok.

Svoj koniec v O 5 minút 12 ale M. Strižinec oznámil už na začiatku roka. Hovoril o rozhodnutí, ktoré v ňom dozrievalo dlhší čas. „Cítim potrebu skúsiť niečo iné, debatovať s inými ľuďmi o iných veciach. Po štyroch rokoch som presýtený každodennou politikou, a keď sa rozprávam s ľuďmi, ktorých stretávam, tak mi z toho vychádza, že nie som sám,“ povedal vtedy pre Denník N.

V tom čase nevylúčil, že by sa mohol objaviť v inej relácii RTVS, napríklad ako moderátor správ. Mal však nápad aj na inú, vlastnú reláciu, ktorú chcel prezentovať vedeniu televízie.