Očakávaná Trhlina mala v januári otvárací víkend na úrovni 83-tisíc divákov, čo je pre lokálny film rekord a nestratí sa ani v TOP 10 s americkými hitmi. Celková návštevnosť by sa mohla dostať cez štvrť milióna divákov. Na začiatku rok sa darí aj českej komédii Ženy v behu, ktorú za dva týždne videlo viac ako 50-tisíc divákov a ešte viac sa jej darí v Česku.

Prídu však aj ďalšie hity? V zozname premiér sa dá orientovať viacerými spôsobmi. V zásade platí, že najväčší distribútori majú čuch aj na domácu produkciu, špeciálne to platí o Continental Filme, ktorý stojí za úspechom všetkých štyroch hitov za posledné dva roky.

Ale hit môže priletieť aj z inej stajne – napríklad Cuky Luky Film mal ITA Film, tradičný domáci líder CinemArt doručí fajn koprodukciu. Forum Film mal v roku 2016 výbornú Učiteľku a v roku 2017 Špinu od Terezy Nvotovej. A každý rok v marci sa treba pozrieť do plánu premiér, s čím vyrukuje Garfield Film: Masaryk či Tlmočník boli ich solídne kúsky.

A samozrejme, otázka tohto roka znie: kedy a kto prinesie Perinbabu 2? Bontonfilm na Štefana. Medzi perspektívne domáce hity patria nasledujúce kúsky, radené chronologicky.

Ostrým nožom (21. február, Continental Film)

Civilno-súdna dráma reflektujúca pomery v slovenskej spoločnosti dorazí tento týždeň. Premiéra mala nadšené ohlasy, ide o vynikajúci film inšpirovaný vraždou Daniela Tupého, no nie je to rekonštrukcia tejto udalosti.

Celovečerný debut Teodora Kuhna citlivo zachytáva momenty rodiny prežívajúcej po smrti syna a najmä z pohľadu otca rieši bezduché volanie po vyšetrovaní či pravde. Je to príbeh, ktorý sa môže teoreticky stať hociktorému Slovákovi a odchádzate z neho zdrvení, pretože postup súdov či polície býva často taký ťažkopádny, že len nepoddajný charakter dokáže s ním bojovať.

Táto dráma bude mať výborné kritiky, otázne je, do akej miery môže osloviť široké publikum. Netreba sa jej báť, hoci nejde o ľahký príbeh. Ideálne zvolená stopáž 89 minút bohato stačí na rozpovedanie dilemy v spoločnosti i osobného pohľadu. Šanca na 100-tisíc divákov žije a film by si ich zaslúžil.

Sklenená izba (14. marec, Garfield Film)

Ambiciózny projekt natáčaný 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa