Čo by sa muselo stať, aby Televízne noviny padli? Zdá sa, že s nimi nemáva nič.

Je to o súlade obrovského množstva faktorov. Ublížilo by nám, ak by redaktori stratili motiváciu, prišli o zdroje informácií alebo ak by nám ich začali preberať iní. Prípadne ak by sme mali nedostatočné regionálne spravodajstvo. To všetko sú kľúčové záležitosti. Som presvedčený, že ak budeme pracovať na svojich zdrojoch a redaktori si budú vedieť informácie selektovať, tak sa spravodajstvo udrží. Je to divácky zvyk. Chce kvalitu, na tom musíme stále pracovať.


Výsledky Televíznych novín sú úctyhodné. Nemá televízia prirodzene úvahy, ako to ešte ďalej využiť?

Prvú vec, čo sme urobili bolo, že sme založili Reflex. Vytvorili sme tak pomyselný hodinový spravodajský blok. Naďalej existujú rôzne úvahy, zatiaľ nič konkrétne nepadlo. Musíme však brať do úvahy, že Slovensko nie je napríklad Nemecko. Je tu menší trh, menej tém. A nechceme z toho spraviť regionálny magazín. Rozširovať umelo Televízne noviny o ďalšie témy by bolo kontraproduktívne.


Čo rozhodlo, že sa zaviedol práve takýto typ reportážneho magazínu, prečo nie tvrdý bulvár?

Skúsenosti zo zahraničia. A aj zo Slovenska. Stále platí skutočnosť, že najviac zaujíma to, ako sa má sused. Práve na toto je Reflex ako stvorený, divák vidí aj bohatstvo, aj chudobu. Ľudia sa chcú aj zasmiať a zamyslieť nad svojím životom. Myslím si, že tá relácia prišla na Slovensko vo vhodný čas. Samozrejme, sú to aj zámery televízie voči konkurencii.


Pri pohľade na priebeh sledovanosti jedného vydania Reflexu vidíme, že krivka začína na istom slušnom bode a neskôr klesá. Robíte s tým niečo?

Máme tam dve priame konkurencie - STV aj TV JOJ s hlavným spravodajstvom. Reflex je nový formát, začali sme v máji, prišlo leto. Vtedy ľudia menej pozerali správy o siedmej, dobiehali až na pol ôsmu, nedalo sa to presne porovnávať. Preto až teraz nastupuje to obdobie - október, november a celá zima, kedy si budeme môcť urobiť oveľa presnejšiu analýzu. Samozrejme to závisí od tém a od kvality spracovania.


Markíza vysiela Reflex s lacným kľúčovaným pozadím. Môže si to televízia v pozícii lídra v prime-time dovoliť?

Nepoužili sme pôvodne postavené štúdio, bolo tam príliš veľa červenej. Nakľúčované prostredie v modrých korporátnych farbách bolo rýchlym náhradným riešením. Nie je to najideálnejšie, ale je to daň za krátky čas, za ktorý sme museli reláciu spustiť. Uvedomujeme si, že takto to nemôže už dlhý čas zostať a pracujeme na zmene.


Reflex mal v začiatkoch pomerne časté a výrazné výkyvy v sledovanosti. Od čoho to závisí? Prvá reportáž?

Mali sme aj prepady, ale svoje postavenie si viac-menej držíme. Reportáže zohrávajú veľkú úlohu. Výborne na diváka fungoval napríklad milostný príbeh Ivety Radičovej a príbeh chlapca, ktorému hrozí amputácia nôh a jeho boj. Naozaj som videl, že toto je to, čo ľudia chcú vidieť. Chcú vidieť zamilované príbehy známych ľudí a chcú vidieť aj nejakú tragédiu či boj človeka o prežitie. Ak tam dáme len selankovité témy, diváci nám odchádzajú. Nechcem hovoriť len o tragédiách, tých je stále veľa. Preto tam musia byť aj ľahšie či úsmevné témy. Chceme ponúknuť príbehy všetkým divákom. Nielen tým, ktorí chcú vidieť brutálnosti, ale aj tým, ktorí sa chcú zamyslieť a vidieť kvalitu dokumentu. Každý boží deň sa zamýšľam, ako to urobiť tak, aby divák neodišiel. Reflex, ale aj Televízne noviny musia divákovi dať to, čo je najdôležitejšie, to čo je najpikantnejšie, to čo je veselé a aj to, čo je, samozrejme, smutné. A musí to byť show a divák by si mal oddýchnuť...


Aj Roland Kubina by nám určite povedal, že Noviny JOJ majú byť show. Čím sa odlišujú Televízne noviny Markízy od Novín JOJ?

Možno majú viac informácií z regiónov, ktoré nám v minulosti ušli. Nepopieram. Myslím si však, že JOJ musí viac pracovať na výbere redaktorov. Trápi ma aj forma spracovania, ale mali už dosť času na vypracovanie. Markíza je na tom určite lepšie a som na to pyšný. Podobne je to aj pri hlasovom fonde či príspevkovej dynamike. Avšak zďaleka nie som úplne spokojný. Máme na sebe ešte veľa čo robiť.


Čo hovoríte na Správy STV?

Vážim si každého konkurenta, mám sa od neho stále čo učiť. Zo všetkého si chcem zobrať to dobré a zlého sa vyvarovať. Ale trápi ma, že pán Kyška povie, že má najkvalitnejšie spravodajstvo na Slovensku. To by som si ja rozhodne netrúfol povedať, my k tomu máme ešte ďaleko. Ale snažím sa, aby sme tým smerom išli. Keď som to počul, bol som veľmi udivený, ako môže niekto niečo také vôbec povedať.


Ako to vyzeralo v redakcii spravodajtva, keď ste nastúpili?

Televízia prešla najzásadnejšími zmenami za celé obdobie svojej existencie. Ľudia nevedeli, čo s nimi bude, nemali motiváciu. Tím bol rozbitý. Vzniklo niekoľkotýždňové až mesačné vákuum. Mojou prvou úlohou bolo situáciu stabilizovať. Dal som ľuďom v redakcii najavo, že vo mne majú oporný bod. Zároveň som potreboval pracovať na skvalitnení ich práce a príspevkov. Bolo potrebné vrátiť spravodajstvu tvár, keďže bolo z rôznych oblastí a dôvodov dlhé obdobie kritizované.


Podľa čoho ste vyberali desiatku ľudí, ktorí museli z televízie odísť?

Henrich Krejča: Televízne noviny musia byť show

Zdroj: TV Markíza


Henrich Krejča sa narodil v roku 1973 v Bratislave. V roku 1999 ukončil štúdium na Ekonomickej univerzite. Vystriedal viacero zamestnaní, od štartu TV Markíza v roku 1996 pôsobil ako jej spravodajca. Päť rokov pôsobil v domácej redakcii, venoval sa bezpečnostným a konfliktným témam. Od roku 2001 bol zahraničný spravodajca TV Markíza v Prahe. Po nástupe nového vedenia Markízy nastúpil po dvoch mesiacoch v pozícii koordinátora redakcie spravodajstva od 1. februára 2006 na post šéfa spravodajstva TV Markíza. Na konte má mnoho reportáží zo sveta a niekoľko dokumentov zo zahraničných expedícií, napríklad Kilimandžáro (1998), Warao, tí, ktorí žijú v Kanoe (2001), Canaimo - duch stolových hôr (2001), Smrteľné vlny (2005) z prostredia ničivého cunami a iné.

Ak by to boli ľudia, za ktorých by som mohol dať ruku do ohňa, tak by som za nich bojoval. Ale u niektorých som ten dôvod nemal. S inými sme sa rozlúčili, pretože boli nadbytoční. Avšak snažil som sa, aby sme to urobili seriózne a korektne. Mne nikto z predošlého vedenia neubližoval, pracujem pre televíziu desať rokov a poznám tých ľudí aj osobne. Je to minulosť, nerád by som to viac rozvádzal.


Pri nástupe ste povedali, že spravodajstvo Markízy treba zbaviť priveľkého množstva politických tém. Nebáli ste sa robiť takéto zásadné zmeny v najsledovanejšej relácii na trhu?

Naše spravodajstvo bolo jednoznačne prepolitizované, bez ohľadu na to, že je najsledovanejšie. Pre niektoré druhy politických správ už éra skončila. V žiadnom prípade by som však nerobil fixnú tematickú šablónu bez reálneho opodstatnenia. Jednoducho, ak je päť relevantných politických tém, dostanú priestor všetky, ak len jedna, tak ukážeme jednu. Pre diváka to má byť na jednej strane informačný servis a na druhej strane dobré „kino“. Musí to byť pre neho zaujímavé, musí otvárať oči, zamýšľať sa. Akoby si človek každý večer pozrel dobrý nový film. Tak, aby ste to pozerali až do posledného dychu.


Nie je vám ľúto, že Športové noviny presunom za Reflex tak padli?

Vážim si športovcov, ale je to len päťminútová relácia. Reflex trvá dvadsať až dvadsaťdva minút, je to niečo nové. Myslím si, že zvyk diváka na iný vysielací čas je otázka ešte asi na pol roka. Na druhej strane je to pre nás veľká výzva. Športové noviny sú teraz v priamej konkurencii so športom na TV JOJ a STV a vyhrávajú, pretože naši chlapci ich robia čo najprofesionálnejšie.


K akým zmenám v športe vás teda konkurencia vyprovokovala?

Priznám sa, že nezostalo zatiaľ až toľko času, aby sme zariskovali v troch spravodajských formátoch. Zatiaľ nebol dôvod na zmeny. Tí redaktori sú dobrí a stále na sebe pracujú. Dôležité bolo vybudovať Reflex a postaviť ho za dva mesiace. Chceme novú grafiku, ale ešte si počkáme.


Pôjde teda o redizajn celého bloku od 19:00 do 20:00. Vyjdete s tým naraz?

Tie úvahy sú a je to potrebné. Dobre, bolo desiate výročie, ale Televízne noviny nemajú zlú grafiku, aj keď je už opozeraná. Diváci ešte chvíľku musia počkať.


Teoreticky, ak by sa za moderátormi Televíznych novín zastrel čierny záves, boli by rovnako sledované, ako keď sú teraz za nimi žalúzie a falošné obrazovky?

To už je prehnané. Naše štúdio je zastarané, divák má tiež svoju trpezlivosť. Teraz prichádza ten čas na zmenu grafiky. Termíny ešte nepadli, ale je to teraz prioritou tejto televízie.


Je počet a nastavenie spravodajských a publicistických relácií na Markíze pre vás postačujúci?

Máme víziu dvoch až troch ďalších spravodajských alebo publicistických formátov na Markíze a taktiež chceme väčší priestor pre správy. Nebudem to ale teraz komentovať. Čo by som dnes povedal, už zajtra nemusí byť pravda.


Hľadáte ešte nejakú alternatívu k zrušenej relácii Sito?

Máme zavedené Na telo, to sme pozmenili a necháme si čas na hodnotenia, či boli zmeny dobré, pokiaľ ide o počet hostí a štúdia. Čo sa týka náhrady Sita, budúci rok nemáme na pláne nič. To sa však môže zmeniť v momente, keď príde dobrá myšlienka.


Bude ten impulz stáť na vhodnej osobnosti?

Dbáme na to, aby sme mali osobnosti nielen na jeden mesiac, rok... takýto projekt sa nerobí na polroka. Jojke to tak nevyšlo s Boxom. Myslím si, že televízia síce nesmie zaspať, ale rozhodne sa nesmie ani unáhliť.


Čo veštíte Danielovi Krajcerovi v De Facte?

Daniel je profesionál, ale myslím si, že sa veľmi skoro vybije, čo sa hostí týka. Fico povedal, že do diskusií nepôjde. Najlepšie ratingy urobia Slota a Bugár, prípadne Mečiar a Dzurinda. Tí sa nedajú dostať do štúdia každý týždeň. Máme novú vládu a nových, neznámych a neopozeraných politikov. Bude trvať veľmi dlho, než ich diváci spoznajú. Obávam sa, že to môže mať vplyv na klesajúcu sledovanosť.


Jedna strana je atraktivita kombinácií hostí, druhá aktuálnosť tém, s ktorými sú spätí. Čo má v televíznych diskusiách pri dramaturgii prednosť?

My a televízia JOJ žijeme z peňazí z reklamy. Musíme sa tomu prispôsobiť, musíme robiť väčšiu show, musí tam byť vynikajúca grafika. Musíme mať perfektného moderátora, ale ten musí mať aj skvelých hostí. Nikto sa už dnes nebude na reláciu pozerať len kvôli moderátorovi, dnes je doba iná. Pozrite sa, ako skončil Pročko.