Necelé dve minúty dlhé video vytvorila agentúra Symbio, produkčne ho zaštítil Symbiograf. Autorom samotného deepfaku je Ctrl Shift Face známy z YouTube. Hlas bol vytvorený imitátorom Petrom Jablonským.

„Hlavné pre nás bolo, aby sme nevytvorili politicky angažovaný prejav. Hlavu štátu, ako najvyššieho politického predstaviteľa republiky, sme tak využili len pre demonštráciu technických možností manipulácie s informáciami,“ hovorí Michaela Pechanová, idea maker Symbio.

Video, v ktorom M. Zeman hlása, že je potrebné chrániť novinára, má za cieľ rozpútať diskusiu okolo dezinformácií a šírenia fake news. „Kvôli rapídnemu technologickému vývoju je stále ťažšie rozoznať pravdu od lži,“ dodáva HBO.

V rámci projektu vzniká aj dokumentárny formát, ktorý popisuje tvorbu deepfake videa. Tenká hranica medzi „domnelou a skutočnou realitou“ je ústredným motívom spomínaného seriálu Bez vedomia, v ktorom si hlavnú úlohu zahrala slovenská herečka Táňa Pauhofová.

Rovnomenná hraná špionážna dráma sa odohráva v čase v roku 1989. Všetky časti budú mať premiéru na 30. výročie Nežnej revolúcie 17. novembra, ktoré pripadlo na nedeľu.

Šesťdielnu špionážnu minisériu režíroval Ivana Zachariáša. Bez vedomia je scenáristickým debutom Ondreja Gabriela a šiestym seriálom producentky Terezy Polachovej, ktorá má na konte napríklad historickú minisériu Horiaci ker. I. Zachariáša, ktorý predtým pre HBO nakrútil minisériu Pustina.

Nový seriál vznikal v koprodukcii HBO a produkčnej spoločnosti Etamp Film. Dej špionážnej drámy sa odohráva na konci 80. rokov v Česku a Anglicku.

Ako opisujú dej príbehu tvorcovia, postava postava T. Pauhofovej Mária Skálová je obyčajná žena, ktorá je najprv možno ľahko naivnou huslistkou a tak trochu rozmaznanou dcérou významného disidenta, no okolnosti ju donútia dospieť.