Online videotéku z dielne HBO poznajú už niekoľko rokov severania. Vo Švédsku, Fínsku, v Dánsku a Nórsku, kde nie je dostupné lineárne TV vysielanie HBO, funguje služba HBO Nordic. Štartovala koncom roku 2012 a ponúka akvizičnú knižnicu aj pôvodnú tvorbu HBO vrátane seriálového hitu Game of Thrones. V súčasnosti má okolo 650-tisíc predplatiteľov.

Model s predplácaním HBO bez operátora predstavila spoločnosť vlani aj v USA, aplikáciu nazvala HBO Now. V minulom roku ju sprístupnila aj obyvateľom Kolumbie, pričom zámerom je rozšíriť ju do Brazílie a napokon celej Južnej Ameriky.

Stratégiu poskytovania samostatnej služby uplatní HBO najnovšie aj v Španielsku, v ktorom je od vlaňajšieho októbra dostupná lokálna verzia Netflixu. HBO vyzve amerického konkurenta na súboj vlastnou online službou, ktorou sa bude snažiť osloviť divákov, ktorí nepreferujú klasickú pay TV ponuku, informoval Bloomberg.

V Španielsku funguje najmenej osem videostreamingových služieb, priestor na ich rast vytvára aj fakt, že zhruba polovica domácností si v krajine nepredpláca bežnú platenú ponuku od televíznych operátorov, no až tri štvrtiny disponujú vysokorýchlostným internetom. Veľká časť používateľov sa však uchyľuje aj k nelegálnym torrentom.

HBO oznámilo, že licencie na svoje programy už nebude v Španielsku predávať miestnym spoločnostiam, ale práva si postráži. Znamená to, že po dobehnutí aktuálnych dealov umiestni programy výhradne do svojej online platformy a bude sa spoliehať, že výpadok príjmov z predaja licencií nahradia platby divákov, ktorých zaujíma pokračovanie obľúbených seriálov a službu si predplatia.

„Nasledujeme peniaze. Snažíme sa určiť, kde sa podľa nášho názoru nachádzajú najväčšie možné zdroje príjmov,“ komentoval krok šéf HBO Richard Plepler.

Výhodou HBO by mohlo byť, že vlastní väčšinu globálnych práv k svojim titulom. To sa nedá povedať o Netflixe, ktorého ponuka je roztrieštená, keďže niektoré seriály vrátane House of Cards na jednotlivých trhoch ponúkol konkurentom.

HBO zatiaľ nechce prezradiť, za koľko bude online službu v Španielsku predávať. HBO Nordic v Škandinávii stojí desať eur na mesiac.

Výhodou priameho predplatného je, že z tejto sumy si veľkú časť odnesie priamo HBO. Pri šírení kanálu cez káblovky sa o tržby delí s operátorom. Napríklad z jedného predplatiteľa vo Vietname má firma len 10 centov.

Z predaja televízie v zahraničí má materský koncern Time Warner len pätinu tržieb, hoci až dve tretiny predplatiteľov pochádzajú z krajín mimo USA. 

Množina predplatiteľov HBO a sesterskej stanice Cinemax na neamerickom trhu stúpla koncom roku 2014 za dva roky o 26 percent na 92 miliónov ľudí, v USA to bolo o asi 12 percent na 46 miliónov.

Ponuka online služby v Španielsku by sa mala podobať na obsah v HBO Nordic, šéf distribúcie Simon Sutton však nechcel byť konkrétnejší v tom, s akými programami HBO v krajine začne.

HBO je však pripravené vyskúšať si svoju pozíciu na značne nasýtenom trhu. V Španielsku mu bude konkurovať nielen Netflix, ale napríklad aj najsilnejší lokálny provider Telefónica s vlastnou ponukou a ďalší hráči.

Ako S. Sutton zároveň potvrdil, HBO bude spúšťať webovú službu aj v ďalších krajinách, nateraz však žiadnu z potenciálnych neuviedol.