Americká akadémia filmových umení a vied sa ku kauze zatiaľ nevyjadrila. Informovala o tom agentúra AP, podľa ktorej 39-ročný herec v piatok zverejnil vyhlásenie, v ktorom sa ospravedlnil komunite LGBTQ za svoje „necitlivé slová“ z minulosti.

Vysvetlil, že oscarový večer sa rozhodol nemoderovať, aby na seba nepriťahoval pozornosť, ktorá sa vtedy má sústreďovať na talentovaných umelcov.

Aktivisti komunity LGBTQ predtým verejnosti pripomenuli Hartove homofóbne príspevky na Twitteri spred niekoľkých rokov a žiadali od vysielateľa a organizátora oscarového večera – televízie ABC, americkej filmovej akadémie, ako aj od hercových manažérov, aby k nim zaujali stanovisko a začali viesť diskusiu.

K. Hart na túto situáciu ešte vo štvrtok reagoval príspevkom na Instagrame, v ktorom vyzval, aby kritici „prestali byť negatívni“. V sprievodnom videu J. Hart deklaroval, že sa nenechá frustrovať bláznovstvom. Dodal, že „miluje každého“ človeka.

V neskorších príspevkoch na Instagrame sa predsa už za svoje výroky z minulosti ospravedlnil. Uviedol, že rokmi sa zmenil, vo svojej premene bude pokračovať a jeho cieľom je ľudí spájať, nie rozdeľovať. Poďakoval sa filmovej akadémii za dôveru a vyjadril nádej, že „sa ešte stretneme“.

Agentúra AP uviedla, že K. Hart napríklad v roku 2010 vyhlásil, že „ak bude môcť zabrániť tomu, aby bol z jeho syna gej, urobí to“. Novinku, že bude moderátorom 91. ročníka udeľovania prestížnych filmových cien Oscar, oznámil K. Hart v stredu, ešte pred tým, ako to oficiálne zverejnila filmová akadémia.

Prestížne filmové ceny, známe aj ako Oscar, odovzdajú na gala večere 24. februára 2019 v divadle Dolby Theatre v Los Angeles. Nominácie na Oscary zverejnia 22. januára.