Gučík si tajne nahral Galka. Záznam pustil live

Kauza odpočúvania ľudí z médií pokračuje. Generálny riaditeľ Ta3 Michal Gučík, ktorý mal byť podľa informácií Nového Času medzi osobami odpočúvanými Vojenským obranným spravodajstvom, dnes zvolal mimoriadnu tlačovú besedu, na ktorej vyzval ministra obrany Ľubomíra Galka, aby šiel na detektor lži.

Gučík od Galka žiadal, aby odmietol informácie zverejnené na portáli www.Topky.sk, že dôvodom jeho odpočúvania nie je novinárska práca, ale ekonomická kriminalita. Na tlačovej besede, ktorú televízia Ta3 vysielala naživo, Gučík zverejnil nahrávku jeho včerajšieho telefonického rozhovoru s ministrom obrany.

"Nie je to príjemné, keď si o sebe prečítate, aké máte účty, aké máte kódy od svojho domu, od kancelárie, aký je váš zdravotný stav. Tak som sa rozhodol, že zavolám priamo pánovi ministrovi Galkovi. Aby mi tak otvorene povedal, v čom vidí problém a v čom je dôvod toho, že som vzbudil uňho a v jeho rezorte tak vehementný záujem,“ povedal na tlačovej besede Gučík.

„Musím sa vám priznať, že ja som si ten rozhovor nahral, pretože keď sa už dočítate o sebe toľko vecí, tak aj vy chcete mať niečo nahraté,“ povedal a nahrávku odvysielal novinárom na tlačovke vysielanej v televízii naživo.

GUČÍK: TB v súvislosti s kauzou odpočúvania
Zdroj: ¼udovít Vaniher
GUČÍK: TB v súvislosti s kauzou odpočúvania

Zdroj: SITA

Podľa následnej reakcie ministra Galka, rozhovor Gučík nahral a zverejnil bez Gučík bez jeho súhlasu. "Ten rozhovor urobil nelegálne. Prvú vetu, ktorú mi povedal, keď mi zavolal, že rozprávame súkromne," povedal Galko pred poslancami branno-bezpečnostného výboru v parlamente. "S tým pánom som po zverejnení osobného rozhovoru skončil," dodal.

"Teraz som sa dozvedel, že riaditeľ TA3 Gučík nahral náš súkromný telefonický rozhovor a pustil ho do obehu. Ja som mal včera viacero telefonátov s pánom Gučíkom, kde som rozprával osobné veci, rozprával som sa s ním o mojej chorej starej matke, riešili sme ďalšie spoločné záležitosti," povedal podľa agentúry TASR Galko, podľa ktorého ho Gučík neupozornil, že si to nahráva a povedal, že volá ako priateľ. "Pýtam sa, čo urobí riaditeľ televízie v prípade, že sa ukáže, že nelegálne nahral a zverejnil súkromný telefonický rozhovor medzi ním a členom vlády? Pán Gučík touto minútou u mňa ako človek ľudsky skončil. Neviem, čo si mám o tom myslieť," vyhlásil minister. Podľa občianskeho zákonníka zvukové záznamy týkajúce sa fyzickej osoby alebo jej prejavov osobnej povahy smú vyhotoviť alebo použiť len s jej privolením. 

Privolenie nie je potrebné, ak sa vyhotovia alebo použijú zvukové záznamy na úradné účely na základe zákona. Bez privolenia fyzickej osoby sa môžu vyhotoviť alebo použiť primeraným spôsobom na vedecké a umelecké účely a pre tlačové, filmové, rozhlasové a televízne spravodajstvo. Ani také použitie však nesmie byť v rozpore s oprávnenými záujmami fyzickej osoby.

V rozhovore Galko hovorí, že zisťuje, čo bolo v novinách napísané a že zatiaľ mu nič nevie povedať. „Ja som dostal odkazy, že sa mi budú snažiť niečo našiť, nečakal som takúto brutalitu. Ja teraz musím to riešiť, lebo to sú vážne veci," povedal Galko Gučíkovi, pričom sa mu posťažoval aj na situáciu v rodine a tlak novinárov. „Ja vám to hovorím tiež ako kamarátovi ako súkromná osoba,“ povedal Galko.

"Ospravedlňujem sa, že som si to nahral, ale aby som si to lepšie pamätal,“ povedal po zverejnení nahrávky Gučík.

Šéf Ta3 zároveň reagoval na článok, ktorý v pondelok večer zverejnil portál Topky.sk s názvom  Šokujúca pravda o odpočúvaní Gučíka: Úplatky, kšefty a machinácie!. Podľa dokumentov, ktoré získali Topky, "napichli tajní agenti riaditeľa televízie kvôli ekonomickej kriminalite" a nie jeho práci v médiách.

"Sudca navyše neodsúhlasil odposluchy Gučíka, ale jeho firmy, ktorá je podozrivá z pokusov o podplácanie na ministerstve obrany. Vojenské obranné spravodajstvo získalo na začiatku roka operatívne informácie o tom, že Gučík a jeho firma funguje ako spojka istých podnikateľov, ktorí sa pokúšajú ovplyvniť ľudí na ministerstve obrany," píšu Topky.sk a citujú z dokumentov: „Dôvodom sú podozrenia z páchania ekonomickej kriminality, ktoré sa majú buď potvrdiť, alebo vyvrátiť.“ Gučík odmietol všetky podozrenia, ktoré sa objavili v článku na Topkách. 

Gučík si tajne nahral Galka. Záznam pustil live

Dostal som informáciu, že dokumenty odniekiaľ unikli a zjavne to minister neustál, lebo ďalej unikajú.“ Gučík tvrdí, že sú indície, že tento článok vyšiel z jeho rezortu, a preto ho vyzval na detektor lži.

Galko dnes povedal, že ľudsky chápe rozhorčenie aj emócie novinárov. „Na druhej strane, ak je podozrenie zo spáchania trestného činu, som osobne presvedčený, že nie je rozdiel medzi politikom, trebárs ministrom, zamestnancom, podnikateľom, bežným človekom alebo novinárom. Možno budete prekvapený, ako to bude ďalej pokračovať,“ povedal minister Galko po odchode z mimoriadneho rokovania osobitného výboru parlamentu na kontrolu vojenského spravodajstva, ktorý sa dnes kauzou zaoberá. Podľa neho "novinár nemôže stáť nad zákonom, ak vedome porušuje zákon," povedal minister.

V roku 2005 podobným spôsobom zverejnil nahrávku - záznam skrytej kamery - Pavol Rusko s poslankyňou Ivetou Henzélyovou a následne ju zverejnil. Poslankyňa mu na zázname hovorila, ako jej mal niekto za hlasovanie ponúkať "hory-doly". Neskôr uviedla, že záznam bol zostrihaný. Prípad nemal ďalšiu súdnu dohru.