Topmanažment Markízy mal v septembri po čase prírastok - Gorazda Slaka, ktorý dosiaľ formoval multikanálovú stratégiu CME v Slovinsku. To isté bude robiť u nás. Funkcia sa volá šéf programových služieb.
Nová trojka v manažmente stanice bude hlavou programu staníc, ktoré CME prevádzkuje na Slovensku. Jeho prvou hlavnou úlohou je teda nový kanál, ktorého spustenie je otázkou mesiacov. Nasadenie úspešného manažéra CME z iného teritória však môže predznamenávať väčšie plány.
Mediálne.sk poskytol rozhovor, trval však na e-mailovej forme. Osobne, až keď si zdokonalí slovenčinu.
Prečo ste sa rozhodli prísť na Slovensko a pracovať pre Markízu?
Slovenské a slovinské televízne trhy sú si veľmi podobné - o oboch sa dá povedať, že sú rozvinuté, vyspelé a plne konkurencieschopné. Keď som dostal ponuku na pozíciu riaditeľa programových služieb TV Markíza, bol som prekvapený a zároveň poctený. Dôvodov, prečo som sa rozhodol túto funkciu prijať, bolo viac. Mám možnosť formovať program dlhoročného marketlídra, kreovať a spúšťať ďalšie programové služby, ale aj príležitosť pracovať s "markizáckym" tímom, ktorý považujem za vysoko profesionálny a to najmä z hľadiska televízneho biznisu. Teším sa na túto spoluprácu, pretože kolegovia v Markíze sú nielen vynikajúci odborníci, ale aj skvelí ľudia.
Nemešká podľa vás Markíza so spúšťaním tematického kanála? Predbehla ju už TV Joj, ktorá bude mať viac času na budovanie značky a obsadenie trhu.
Gorazd Slak má 35 rokov, vyštudoval fakultu fyziky a svoje vzdelanie si doplnil aj štúdiom ekonomiky a manažmentu na Univerzite v Ljubljane. Od roku 2003 pôsobil v slovinskej televízii ako programový riaditeľ kanálov POP TV a Kanálu A.
Na základe výskumov, ktoré sú založené na potenciáli slovenského TV diváka, je zjavné, že na Slovensku je dosť priestoru pre viac tematických kanálov. A čo sa týka vašej zmienky ohľadom JOJ plus - položili by ste TV JOJ pred 6 rokmi túto istú otázku, keď začínali? Konkurencia je kľúčom k posilneniu televízie ako takej - je hybnou silou pre už existujúce kanály na rozvoj ich obsahu a investovanie do ich kvality, a tiež pre rozvoj nových kanálov. Hlavný benefit tejto konkurencie je taký, že diváci dostanú vyššiu kvalitu a väčší výber.
V Slovinsku má CME dva kanály. Je to teritórium s obyvateľstvom cez dva milióny. Koľko kanálov unesie náš, slovenský trh? Aké sú na toto pesimistické a naopak optimistické predpoklady?
V Slovinsku majú diváci momentálne možnosť sledovať 5 TV staníc s národným pokrytím (Public TV – Slovinsko 1,2; CME POP TV a Kanál A, a MTG TV3). Popri tom, CME v súčasnosti prevádzkuje ďalší tematický kanál – TV Pika, Slovinsko ďalej disponuje viac ako 30timi lokálnymi TV kanálmi (v slovinskom jazyku), 15 zahraničnými kanálmi so slovinskými titulkami (ako Discovery, kanál NG…) a viac ako 60 zahraničnými kanálmi. A nové kanály pridávajú kábloví poskytovatelia takmer každý mesiac.
Len na zrekapitulovanie – Slovinsko s počtom obyvateľov menej než 2 milióny (1 997 000 pri poslednom sčítaní) má možnosť sledovať viac ako 50 kanálov v slovinčine (5 z nich s národným pokrytím) a viac ako 60 zahraničných kanálov. Na Slovensku žije 5 miliónov obyvateľov...
Môžete nám potvrdiť, že druhý kanál Markízy bude určený primárne pre ženy?
Môžem potvrdiť, že CME Group má ambície uviesť na náš trh tematický kanál zameraný na špeciálnu skupinu divákov.
Štartuje Markíza 2 už v prvom kvartáli 2009? Ak nie, aký je skutočný termín?
Dátum štartu nového kanálu sa dozviete už čoskoro.
Slovinsko sa podobne ako Slovensko tiež rozhodlo využiť pre terestriálny príjem štandard MPEG-4. Bolo to – pre CME, ale aj z pohľadu divákov - dobré rozhodnutie?
Slovinsko vtedy učinilo rozhodnutie (pred dvoma rokmi), bolo to určite veľmi ťažké rozhodovanie, ale už teraz je zrejmé, že MPEG-4 je spôsob, ako sa posunúť ďalej. Dôvodom, prečo sa naše susedné krajiny rozhodli pre MPEG-2 bola hlavne skutočnosť, že v tej dobe nemali možnosť voľby. MPEG – 4 ponúka mnoho výhod – až 8 kanálov v jednom multiplexe v SD kvalite (aj keď táto alternatíva – mnoho kanálov v jednom sa neodporúča, nakoľko kvalita obrazu je príliš nízka) v porovnaní s maximálne štyrmi kanálmi v MPEG-2. Ale najväčšou výhodou je príležitosť prenosu HD (high definition) signálu. HD televízia je budúcnosť, alebo dovolím si tvrdiť, je to realita televízie. S kódovaním MPEG-4 môžu byť dodané dva HD kanály v jednom multiplexe.
V rámci multikanálovej stratégie CME a vzhľadom na obmedzený frekvenčný priestor na Slovensku, podporujete štandard MPEG-4?
Popri multi - kanálovej stratégií je stratégiou CME aj rozvoj HD prenosu – rumunská Pro TV už v HD kvalite vysiela, je to taktiež časť programingu TV Nova v Čechách, Slovinsko začne v HD kvalite vysielať v priebehu tohto roka. Všetko toto je možné len so štandardom MPEG-4.
Znížila sa cena set-top boxov v Slovinsku sa po určení štandardu MPEG-4? Slovenský Telekomunikačný úrad operuje s cenou okolo 80 eur.
Trh v Slovinsku ešte nie je úplne skonsolidovaný - stále sme v štádiu prijímania špecifických HD štandardov, a preto nemôžme hovoriť o cenových úrovniach. Avšak, niektoré TV sety so zabudovanými MPEG-4 prijímačmi sú už dostupné, zatiaľ čo STB (set top boxy) dostupné ešte nie sú a nie je určená ani ich cena.
Za akú dlhú dobu môže televízia, podľa skúseností CME, počítať s tým, že sa tematický kanál stane profitabilným?
Obchodné plány sú tak, ako v každej spoločnosti, nezverejniteľné.